USA na prahu ústavní krize? Trump pohrozil, že nechá odročit jednání Kongresu

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že nechá formálně odročit jednání Kongresu, pokud se zákonodárci navzdory koronavirové krizi nevrátí do budovy Kapitolu, kde zákonodárný sbor sídlí. Šéf Bílého domu to prohlásil ve středu večer místního času (v noci na dnešek SELČ).

Zdůvodnil to podle agentury Reuters tím, že ho rozčiluje skutečnost, kdy zákonodárci nejsou ve Washingtonu, a nemohou tak schválit jeho kandidáty na federální soudce a další vládní posty. 

"Zatímco se celá vláda USA podílí na tažení proti globální pandemii, je naprosto nezbytné, aby klíčové pozice v příslušných federálních agenturách byly plně obsazené. To ale nemůžeme učinit kvůli našemu Kongresu," řekl Trump. "Prostě nám to neumožní. Máme plno pozic, které jsou neobsazené, protože nemáme svolení," uvedl. Prezident dodal, že v Senátu na schválení čeká 129 kandidátů, které do funkcí navrhl.

Současnou praxi, kdy opozičními demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů i republikány kontrolovaný Senát zasedají takzvaně pro forma, považuje Trump za zanedbání povinností. "To si v této krizi Američané nemohou dovolit," uvedl prezident. Zákonodárci se totiž rozhodli kvůli karanténním opatřením odjet z Washingtonu domů.

Zasedání pro forma, která trvají i méně než minutu a kdy může být přítomen třeba jediný zákonodárce, označil Trump za falešná a naoko. "Ústava v takové situaci k uvedení zástupců do úřadu nabízí prezidentovi nástroj. Je to prozatímní jmenování," uvedl Trump.

Pokud je schůze Senátu odročena, tedy přerušena, může prezident uvést do úřadu představitele, který by jinak potřeboval k vykonávání funkce souhlas senátorů. Takto například na konci prosince 2010 využil přerušené schůze někdejší prezident Barack Obama ke jmenování Normana Eisena velvyslancem v Česku, kterého Senát do funkce nakonec potvrdil až další rok. Takový postup je pro americké prezidenty, jak uvádějí média, běžnou praxí.

Obama k takovému kroku ale nevyužil ústavní právo zasedání Kongresu odročit, což Trump nyní nevyloučil. Trump se odvolává na druhý článek ústavy, který mu "za mimořádných okolností" umožňuje svolat zákonodárce. Pokud se zákonodárci neshodnou sami na době odročení, může dobu odročení stanovit prezident podle svého uvážení.

"Mám velmi silné pravomoci. Raději bych je nepoužil, ale máme přes stovku lidí, kteří měli být schváleni již dávno a které zoufale pro vládu potřebujeme," řekl Trump. Uznal zároveň, že takový krok by se nejspíše setkal s žalobou, domnívá se však, že by případný soudní spor vyhrál.

Profesor ústavního práva Stephen Vladeck z Texaské univerzity má ale jiný názor. "Takovou pravomoc má jen a pouze tehdy, když se komory neshodnou na termínu odročení. To se ale nyní nestalo, termín je 3. ledna 2021," uvedl Vladeck, který zmínil termín odročení současného zasedání Kongresu, na kterém se již dříve zákonodárci shodli. Po tomto odročení se zákonodárných povinností ujme Kongres v novém složení, který vzejde z letošních listopadových voleb. Vladeck poznamenal, že přerušení zasedání, jako je například srpnová prázdninová přestávka, se jako odročení nepočítá.

Leaving aside that he probably *can’t* do this (because it’s unlikely the chambers will disagree), he‘s not actually going to send Congress home—foreclosing any additional relief legislation—in the middle of a national public health and economic crisis with elections in November. https://t.co/3536ThYuVT

— Steve Vladeck (@steve_vladeck) April 16, 2020

Žádný americký prezident podle Reuters dosud toto ústavní právo k odročení schůzí obou komor Kongresu nevyužil. Zda současnou nepřítomnost zákonodárců ve Washingtonu lze označit za neschopnost dohodnout se na datu odročení, podle agentury není jasné. Ústavní soud nicméně za Obamova prezidentství obdobnou situaci posuzoval a konstatoval, že zasedání pro forma jsou řádnou možnosti, jak prezidentovi zabránit využití jeho práva prozatímního jmenování.

Senát se k řádnému zasedání opět sejde až 4. května. Šéf senátní republikánské většiny Mitch McConnell, který je Trumpovým spojencem, již ve středu s prezidentem o situaci jednal. Jeho mluvčí k tomu uvedla, že McConnell se zavázal najít cestu, jak kandidáty, kteří jsou pro boj proti pandemii považováni za nezbytné, do funkcí potvrdit. "Ale podle senátních pravidel za souhlasu vůdce (demokratické menšiny Chucka) Schumera," řekla McConnellova mluvčí. Televize CNN poznamenala, že tato opatrná formulace slov je důležitá, protože je očividné, že republikán McConnell chce jednat ve shodě s demokraty.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Kongres USA Prezident USA Mitch McConnell USA (Spojené státy americké) Barack Obama

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 34 minutami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 4 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

Zaměstnanci UNRWA tvrdí, že po zadržení je izraelská armáda mučila

Zaměstnanci Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), které zadrželi izraelské bezpečnostní složky, hovořili o špatném zacházení a mučení v době zadržení. Upozornil na to ve čtvrtek ředitel UNRWA Philippe Lazzarini, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy