USA nabídly kapitánovi íránského tankeru miliony za předání lodi

Americké ministerstvo zahraničí nabídlo miliony dolarů kapitánovi íránského tankeru Adrian Darya 1, který je předmětem diplomatické roztržky mezi Teheránem a Západem. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Americký dolar
doporučujeme

Plavidlo ještě pod původním označením Grace 1 v červenci u Gibraltaru zadrželo britské námořnictvo kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což zakazují sankce Evropské unie. Gibraltar íránské plavidlo propustil 15. srpna, když jej Teherán ujistil, že ropa na palubě nebude dopravena do Sýrie.

Agentura Reuters tento týden informovala, že plavidlo přestalo vysílat signály o své poloze, patrně ve Středozemním moři západně od syrského pobřeží. Americké ministerstvo spravedlnosti, které se snažilo propuštění tankeru zabránit, vydalo pokyn loď zadržet.

Brian Hook, který stojí v čele oddělení amerického ministerstva zahraničí pro Írán, napsal e-mail indickému kapitánovi tankeru Adrian Darya 1. V něm ho žádal, aby doplul na místo, kde by Spojené státy mohly plavidlo zkonfiskovat. Výměnou měl dostat finanční odměnu, uvedl ve středu list Financial Times (FT). Informaci následně podle BBC potvrdilo americké ministerstvo zahraničí.

Spojené státy minulý týden zapsaly tanker Adrian Darya 1 na černou listinu. Ministerstvo financí tehdy uvedlo, že loď přepravuje 2,1 milionu barelů ropy, přičemž výtěžek z jejího prodeje má sloužit íránským revolučním gardám, které USA označují za teroristickou organizaci. Hook podle FT zaslal indickému kapitánovi íránské lodi e-mail ještě předtím. V dopise uvedl, že je Washington kapitánovi připraven zaplatit několik milionů dolarů, pokud s lodí dopluje na místo, kde ji budou moci zadržet Spojené státy. V e-mailech bylo údajně také telefonní číslo na americké ministerstvo zahraničí, aby si kapitán nemyslel, že jde o podvod.

Hook FT řekl, že americké ministerstvo zahraničí "úzce spolupracuje s námořní komunitou ve snaze zastavit a odradit od nelegálního exportu ropy". Kapitán íránského tankeru ale e-maily ignoroval a Spojené státy při umístění plavidla na černou listinu uvalily sankce i na něj.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na twitteru Spojené státy obvinil z otevřeného podplácení. "Spojené státy se uchýlily k vyděračství, když se jim nepodařilo pirátství - doručte nám íránskou ropu a dostanete miliony dolarů, nebo na vás uvalíme sankce. Hodně mi to připomíná pozvánku do Oválné pracovny, kterou jsem obdržel před několika týdny," napsal na twitteru šéf íránské diplomacie.

Ve středu Washington zavedl nové sankce proti Íránu. Tentokrát postihují firmy, lodě i jednotlivce, kteří podle Američanů dodávali ropu Sýrii. Zároveň USA nabídly 15 milionů dolarů komukoliv, kdo pomůže tento obchod narušit.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spojené státy mají "zamířeno a nabito"? Írán hodil rukavici, zní z USA

18.09.2019 12:00 NÁZOR - Ať už sobotní útok na saúdská ropná zařízení spáchali jemenští povstalci, iráčtí ši'ítští…

Jak z hororu. V Mexiku našli 29 těl, byla ve více než sto pytlích

18.09.2019 08:47 Mexické úřady v úterý oznámily nález 29 těl v utajeném masovém hrobě ve státě Jalisco na západě…

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň, žene se k Bermudám

18.09.2019 08:16 Hurikán Humberto v úterý zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185…

Bitva proti kuřákům pokračuje: Stát New York zakázal ochucené e-cigarety

18.09.2019 07:52 Stát New York s okamžitou platností zakázal prodej elektronických cigaret s příchutí. Místní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama