USA obvinily Rusko z vyzkoušení protidružicové zbraně

Spojené státy obvinily Rusko, že otestovalo zbraň, kterou by mohlo použít ke zničení družic ve vesmíru. Zatímco USA se obávají "reálné, vážné a rostoucí" hrozby, Moskva obvinění odmítla, uvedla dnes agentura AFP. Znepokojení nad ruským testem ve vesmíru podle BBC poprvé vyjádřila i Británie, jejíž vláda nyní čelí kritice za údajné podceňování ruské hrozby.

Ilustrační foto
doporučujeme

Velitelství amerických vesmírných sil má podle prohlášení pro média důkazy o tom, že Rusko 15. července uskutečnilo ve vesmíru zkoušku protidružicové zbraně. "Test z minulého týdne je dalším příkladem, že hrozby proti vesmírným zařízením Spojených států jsou skutečné, vážné a zvětšují se," citovala AFP z komuniké.

"Je to neakceptovatelné," napsal na twitteru americký vyjednávač pro odzbrojení Marshall Billingslea a dodal, že o tomto "vážném problému" hodlá příští týden jednat ve Vídni, kde se vedou rozhovory o možném nahrazení americko-ruské dohody o omezení strategických jaderných zbraní.

Ruské ministerstvo obrany 15. července tvrdilo, že v rámci testů nové družice vyzkoušelo specializovaný aparát sloužící ke kontrole stavu ruských družic z malé vzdálenosti.

Zmíněná "inspekční" družice Kosmos-2543 se letos v lednu podle tisku pokusila přiblížit k americké výzvědné družici, která se naopak snažila od ruské družice vzdálit. Toto manévrování vyvolalo v USA vážné znepokojení.

Rusko podle velitele britských vesmírných sil Harveyho Smythe testovalo zařízení "s charakteristikami zbraně". Podle něj to ohrožuje mírové využívání vesmíru a satelitní systémy, na nichž je svět závislý.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obvinění odmítl. "Rusko bylo a zůstává zemí oddanou úkolu úplné demilitarizace vesmíru, aby zajistilo, že ve vesmíru nebudou rozmístěny žádné zbraně," ujistil.

Rusko podle agentury TASS naopak mnohokrát poukazovalo na plány Spojených států rozmístit zbraně na oběžné dráze. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov označil rusko-čínský návrh dohody o odvrácení hrozby rozmístění zbraní ve vesmíru a hrozby použití síly proti vesmírným objektům za jedinou konstruktivní iniciativou, snažící se zabránit kosmickým závodům ve zbrojení.

Jen čtyři země - Rusko, Spojené státy, Čína a Indie - předvedly v minulých desetiletích schopnost vyvinout zbraně schopné ničit družice ve vesmíru, připomněl server BBC News. Nejde jen o protidružicové rakety či využití laseru. Moskva usiluje i o to, aby jedna družice byla schopna zničit jinou. Zájem o tyto zbraně roste vzhledem k množství úkolů, které družice mají - od shromažďování zpravodajských informací, přes zajišťování spojení, navigaci až po včasné varování před útokem protivníka.

Podle BBC žádná smlouva podobné zbraně nezakazuje či neomezuje, i když řada zemí by si ji přála. Z vojenského hlediska se ale vesmír už novým bojištěm stal a několik zemí již vytvořilo vesmírné síly a jejich velitelství, které by měly plnit obranné i útočné úkoly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požáry v Kalifornii se dál šíří. Tisíce evakuovaných, plameny pohltily…

03.08.2020 14:21 Evakuace nařízená tisícům lidí v jižní Kalifornii kvůli rozsáhlému lesnímu požáru v horách východně…

Volby v USA: Biden opět navyšuje náskok. Texas ohlásil historickou účast

03.08.2020 11:45 Joe Biden za poslední týden opět navýšil náskok v klíčových státech na Donalda Trumpa. V porovnání…

USA tříští debaty o otroctví. Nutné zlo, nebo zákaz výuky?

03.08.2020 09:22 Nová historická analýza toho, jak otroctví formovalo americké politické, sociální a ekonomické…

Koronavirem se celosvětově nakazilo přes 18 milionů lidí

03.08.2020 08:55 Počet lidí, kteří se na světě již nakazili novým koronavirem, překročil hranici 18 milionů. Bilance…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama