USA odmítly uprchlíka. Vzápětí si na mostě přes Rio Grande podřízl krk

Odmítnutý mexický žadatel o azyl si ve středu podřízl hrdlo na mostě přes řeku Rio Grande, který spojuje mexické město Reynosa s americkým městem Pharr ve státu Texas. S odkazem na dva nejmenované mexické bezpečnostní zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Mexické ani americké úřady zatím případ nekomentovaly.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Mexická karavana migrantů
doporučujeme

Motiv činu tak zůstává nejasný, migranti z Latinské Ameriky se však často obávají násilných gangů, které působí na severu Mexika.

"Spáchal sebevraždu," prohlásil jeden ze zdrojů Reuters. Podle druhého z nich vytáhl utečenec kolem 17:00 místního času (10:00 SEČ) na mexické straně mostu nůž a podřízl si vlastní krk jen několik metrů od hranice. Stalo se tak jen krátce poté, co mu byl odepřen vstup do Spojených států.

Podle Reuters existuje z incidentu krátké nekvalitní video, na němž se muž v modrém tričku přibližuje k americkým pohraničníkům a následně pozvedne ruku ke svému krku. Na několika fotografiích je pak vidět, že leží na zemi s podříznutým hrdlem v tratolišti krve. Pravost fotografií ani videa však nyní nelze ověřit, uvádí Reuters.

Řada migrantů z Mexika i jiných zemí Latinské Ameriky tvrdí, že se v Mexiku bojí o svůj život kvůli sílící přítomnosti násilných gangů a pašeráků lidí. Počet vražd v Mexiku v posledních dvou letech dosáhl rekordních čísel.

Kvůli dohodě se Spojenými státy zesílilo Mexiko vnitrostátní dohled nad pohyby migrantů. Utečenci si proto na cestu na sever draze najímají převaděče, jimž jsou však následně vydáni napospas.

Někteří migranti se proto sdružují do takzvaných karavan, což jsou průvody až o několika tisících lidí, kteří cestují společně, aby si zajistili bezpečí. Kromě cesty na sever k hranicím s USA takto cestují například i úspěšní žadatelé o azyl už žijící ve Spojených státech, kteří chtějí navštívit rodiny v zemích svého původu.

Americký prezident Donald Trump udělal z tvrdého postoje vůči migrantům z Latinské Ameriky jedno z ústředních témat svého politického programu. V jednom proslovu z roku 2017 například uvedl, že většina z mexických žadatelů o azyl jsou násilníci a kriminálníci, kteří přináší do Spojených států drogy a další problémy.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpovi jde o život. Íránský politik vypsal odměnu za zabití prezidenta…

21.01.2020 17:04 Aktualizováno Íránský zákonodárce dnes oznámil, že vypisuje odměnu v podobě tří milionů dolarů (67,9 milionu Kč)…

Íránský režim má prsty až ve Venezuele? Pompeo na summitu běsnil

21.01.2020 14:30 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo kritizoval venezuelský režim Nicoláse Madura za podporu…

Bude Trump svržen? V Senátu to vře, rezoluce republikánů naštvala demokraty

21.01.2020 12:54 Aktualizováno Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi…

Vražedné řádění Čecha na Havaji: Obětí je víc. Nové informace

21.01.2020 11:59 Na Havaji po nedělním řádění muže českého původu, který zastřelil dva policisty a zřejmě způsobil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama