USA odsoudily nucené přistání letounu v Bělorusku a zadržení novináře

Vláda Spojených států ostře odsoudila nedělní vynucené přistání letounu společnosti Ryanair v Bělorusku a zadržení novináře, který byl na palubě. Vyzvala k urychlenému setkání mezinárodní skupiny pro civilní letectví, uvedla dnes agentura Reuters.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken v neděli vyzval k neprodlenému propuštění novináře Romana Protaseviče, který byl na palubě letadla na trase z Atén do Vilniusu. Stroj musel přistát v běloruském Minsku, protože běloruské řízení letového provozu informovalo o potenciální hrozbě na palubě. Na palubě nic neobvyklého nalezeno nebylo, ale zadržen byl jeden z pasažérů - blogger Pratasevič, který je kritický vůči autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

Podle Blinkena "šokující čin spáchaný Lukašenkovým režimem ohrozil životy více než 120 pasažérů, včetně občanů USA". Šéf americké diplomacie dále řekl, že Spojené státy podporují "co nejrychlejší setkání Rady Mezinárodní organizace pro civilní letectví". "Požadujeme mezinárodní vyšetřování a koordinujeme nejbližší kroky se svými partnery. Spojené státy stojí po boku lidí v Bělorusku," napsal Blinken na twitteru.

Incident vyvolal mezinárodní pobouření. Dnes se má téma a zavedení možných sankcí dostat i na pořad jednání mimořádného summitu EU. Český premiér Andrej Babiš označil čin Běloruska za absolutně nepřijatelný a ministr zahraničí Jakub Kulhánek podobně jako další evropští představitelé vyzval k propuštění běloruského aktivisty.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama