USA omezily víza pro čínské politiky, kteří blokovali cesty do Tibetu

Americká administrativa omezila a v některých případech dokonce zakázala vydávání víz čínským funkcionářům, kteří se podle ní podílejí na blokování cest cizinců do Tibetu. Oznámil to v úterý ministr zahraničí Mike Pompeo.

Mike Pompeo
doporučujeme

Šéf diplomacie ale nesdělil, jakých konkrétních osob se americké sankce týkají, ani kolik lidí jimi bude postiženo, uvedla agentura AP.

"Peking bohužel dál systematicky omezuje cesty amerických diplomatů a dalších úředníků, novinářů a turistů do autonomní oblasti Tibetu," uvedl Pompeo. Proto americké úřady recipročně omezí možnost cestování do USA pro ty čínské představitele, kteří se podle nich podíleli či podílejí na formulování a prosazování pravidel, která Tibet cizincům z velké části uzavírají.

"Přístup do oblasti Tibetu je podstatný pro udržení stability regionu a také vzhledem k porušování lidských práv ze strany Číny, které se tam odehrává," dodal Pompeo.

Cizinci musí kvůli návštěvě Tibetu žádat o zvláštní povolení, které je obvykle udělováno za předpokladu, že cestují se schválenými turistickými agenturami. Novináři či diplomaté však povolení neobdrží téměř nikdy. Loni čínská vláda slíbila, že restrikce pro vstup do Tibetu uvolní, což se ale nestalo.

Čína odlehlý horský region vojensky obsadila v roce 1950, akci sama nazývá mírovým osvobozením. Od té doby nad ním udržuje kontrolu. V roce 1959 se pak odehrálo neúspěšné tibetské povstání, které přimělo buddhistického duchovního vůdce dalajlamu a na 80.000 jeho krajanů opustit zemi a uchýlit se do exilu v Indii.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výbuch plynu v Baltimoru zničil několik domů, jeden mrtvý

10.08.2020 22:06 Výbuch plynu v Baltimoru v americkém státě Maryland dnes srovnal se zemí tři domy, usmrtil jednu…

Maas telefonoval do USA, stěžoval si u Pompea na hrozbu sankcemi kvůli…

10.08.2020 17:09 Německý ministr zahraničí Heiko Maas si v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Mikem…

Trump svými dekrety obešel Kongres. Nastal legislativní chaos, píše New…

10.08.2020 13:59 Exekutivní příkazy na pomoc Američanům zasaženým pandemií covidu-19, které v sobotu podepsal…

Čína uvalila sankce na významné politiky USA, včetně pěti senátorů

10.08.2020 13:28 Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že počínaje dneškem zavádí sankce proti americkým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama