USA plánují testovat na koronavirus migranty před deportací

Americký Úřad pro imigraci a cla (ICE) má v plánu začít testovat některé migranty v záchytných centrech, než budou deportováni do jiných zemí. S odvoláním na informovaný zdroj o tom napsala agentura Reuters.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

ICE by měl měsíčně obdržet 2000 testů od Úřadu pro zdraví a lidské služby (HHS), uvedl nejmenovaný americký činitel a dodal, že není jasné, kdy testování začne. Pravděpodobně však podle něj nebude možné testovat všechny deportované, takže se bude muset stanovit, kdo bude testován přednostně. ICE a HHS k údajnému plánu stanovisko nevydaly.

Krok přichází ve chvíli, kdy vlády dalších zemí kritizují USA, že k nim deportují nakažené migranty. Guatemala například uvedla, že přestane přijímat migranty deportované z USA poté co, nejméně 63 z nich mělo pozitivní testy na koronavirus, což tvoří skoro pětinu potvrzených případů v této středoamerické zemi.

Prezident Alejandro Giammatte minulý týden uvedl, že toto opatření bude platit, pokud Spojené státy nebudou nadále schopny zaručit, že deportovaní migranti nejsou nakažení. Kromě Guatemaly testování deportovaných osob po USA požadují podle zdroje také Salvador, Honduras, Haiti, Jamajka či Ekvádor.

Mluvčí ICE ve středu podle Reuters uvedla, že se nákaza koronavirem potvrdila u 250 imigrantu v záchytných zařízeních. Provedeno bylo ale jen 425 testů, přičemž takových imigrantů je nyní v USA přes 32.000. Nákaza se potvrdila i u desítek dětských migrantů bez doprovodu.

Podle údajů guatemalské vlády USA nyní drží 4600 dospělých guatemalských migrantů a na 1100 dětí. V loňském fiskálním roce ICE deportoval více než 267.000 lidí.

Americký prezident Trump tento týden podepsal exekutivní příkaz, který na 60 dnů zastavuje přistěhovalectví. Nařízení se bude vztahovat na ty, kdo se ve Spojených státech ucházejí o trvalý pobyt, tedy o takzvanou zelenou kartu. Hlavním důvodem kroku je podle prezidenta ochrana pracovních míst pro Američany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazílie má 631 nových úmrtí s covidem-19, méně než v sobotu

13.07.2020 07:33 Brazílie eviduje 631 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19 a přes 24.800 dalších potvrzených…

Soud v USA povolil první federální popravu po 17 letech

13.07.2020 07:26 Americký odvolací soud povolil vykonání první federální popravy po 17 letech. S odvoláním na…

Na výsadkové lodi U.S.S. Bonhomme Richard vypukl požár

12.07.2020 23:37 Na jedné z lodí amerického vojenského námořnictva zakotvených na základně v kalifornském San Diegu…

Důchodkyně se nechce nakazit. Vzala karton a zařídila se po svém

12.07.2020 21:53 Aktualizováno Všichni se chceme nějakým způsobem bránit riziku nákazy, zejména pokud spadáme do rizikové skupiny.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy