USA po měsíci ruší zákaz cest z jihu Afriky zavedený kvůli koronavirové variantě omikron

Spojené státy ruší cestovní restrikce uvalené na konci listopadu na jih Afriky kvůli šíření nové koronavirové varianty omikron. Zákaz cest do USA z osmi vybraných zemí přestane platit v noci na pátek, oznámil dnes americký prezident Joe Biden.

Opatření nezabránilo rozšíření omikronu na americkém území; podle odhadů Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zde už v posledních dnech převládal, byť zřejmě nevytlačuje deltu tak rychle, jak naznačovalo dřívější hlášení agentury.

Právě CDC podle Bidenova prohlášení nyní doporučilo zrušit omezení cestování z jihu Afriky. Zákaz se vztahoval na cesty cizinců z Botswany, Svazijska, Lesotha, Malawi, Mozambiku, Namibie, Zimbabwe a z Jihoafrické republiky, která jako první zaregistrovala významný výskyt varianty později nazvané omikron.

JAR před novou podobou koronaviru SARS-CoV-2 varovala 25. listopadu a USA reagovaly hned další den podobně jako řada jiných zemí. Zaznívaly přitom otázky, zda jsou zákazy cest na místě, i vzhledem k tomu, že výskyt omikronu se záhy potvrdil v několika evropských zemích a 1. prosince také v USA. Americká vláda omezení týkající se JAR a dalších zemí prezentovala jako krok učiněný v zájmu maximální opatrnosti, který poskytne čas na přípravu protiepidemické strategie.

Nyní podle Bidena cestovní restrikce "už nejsou nutné pro ochranu veřejného zdraví". Prezident v prohlášení poukázal i na lepšící se znalosti o povaze nové koronavirové varianty a zdůraznil, že podle expertů jsou lidé očkovaní proti covidu-19 chráněni před těžkým onemocněním i v případě infekce omikronem. Kromě toho se objevují signály, že při infekci omikronem je obecně nižší riziko hospitalizace než u dříve dominantní varianty delta.

Ta donedávna převládala i v USA, situace se ale v posledních týdnech rychle mění. CDC odhaduje, že už převládá omikron, středisko ovšem dramaticky upravilo údaj o výskytu této varianty v týdnu končícím 18. prosincem. Původně uvádělo, že nová varianta stála za přibližně 73 procenty infekcí, nyní údaj pro daný týden snížilo na 22,5 procenta. V následujícím týdnu údajně podíl nákaz omikronem narostl asi na bezmála 60 procent.

CDC k významné korekci dat uvedlo, že predikce jeho modelu původně zahrnovala široký interval a že nesrovnalost je z části daná rychlostí, jakou narůstaly počty nákaz novou variantou. Interval pro poslední týden je v modelu o něco menší, konkrétně 41,5 až 74 procent infekcí způsobených variantou omikron.

Za jejího rychlého rozmachu se celkové počty denních nákaz v USA přibližují dosavadnímu rekordu z minulé zimy a přírůstky ve vícero státech šplhají vysoko nad dřívější maxima. Bilance hospitalizací zatím neroste tak prudce, kvůli extrémně vysokým počtům infekcí nicméně panují obavy z nových problémů ve zdravotnictví.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) afrika letadla, letectví

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

Pavel navrhl dva kandidáty na ústavní soudce, je mezi nimi Jiří Přibáň

Prezident Petr Pavel v pondělí navrhl další dva kandidáty na ústavní soudce, kterými jsou Jiří Příbáň a Tomáš Langášek. Pavel už od loňského nástupu do funkce hlavy státu jmenoval celkem osm nových členů Ústavního soudu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy