USA podporovaná junta si vyžádala 30 tisíc životů

V poslední době jsme byli doslova zahlceni informacemi o porušování lidských práv komunisty. Máslo na hlavě však nemají pouze oni, nýbrž i krajní pravice - fašisté a klerofašisté. Kromě nechvalně známého Frankistického Španělska si své užili i Argentinci. Až 30 tisíc lidí zmizelo během špinavé války. Informoval o tom server History.com.

Každý čtvrtek Náměstí Plaza de Mayo v argentinském hlavním městě Buenos Aires plní zástupy žen v bílých šátcích s nápisy se jmény. Jedná se o matky a babičky upozorňující na únosy jejich dětí a vnoučat během vojenské diktatury v letech 1976-1983. Celá desetiletí nebylo známo, co se s nimi stalo. Počet zmizelých činí 30 tisíc. Všemu předcházel puč proti vládě Isabely Perónové, vdovy po zesnulém prezidentovi Juanu Domingovi Perónovi. Jednalo se o celou sérii politických převratů v Jižní Americe řízenou USA v rámci Operace Kondor.

Následovala instalace vojenské vlády neboli junty, která zahájila takzvaný "Proces národní reorganizace", jehož legitimitu opírala o potřebu vést špinavou válku proti vnějším silám. To ale byla pouze zástěrka pro perzekuci argentinských občanů, kteří nebyli pohodlní novému režimu. Jelikož se jednalo o krajně pravicovou diktaturu, nelze se divit, že se jejich oběťmi stávali převážně levicoví intelektuálové. Na rozdíl od Československa nebyly proti nim vedeny žádné politické procesy. Prostě je unášeli a na utajených místech mučili a zabíjeli.

Špinavá válka byla vedená na několika frontách. Vojenská junta se zaměřovala na levicové aktivisty. Způsob jejich následné popravy pak většinou spočíval v umučení popřípadě zastřelení. Aby nebyli nikdy nalezení, shazovala se jejich těla do vln Atlantiku. Díky následné likvidaci jejich osobních dokumentů, bylo velmi problematické je nalézt i po přechodu k demokracii. Rodinní příslušníci zmizelých proto neustále hledali informace o utajených místech, kde byli unesení nepřátelé režimu mučeni, vražděni a v horším případě i znásilňováni.

Přímo otřesné jsou případy dětí narozených těhotným vězeňkyním. Pokud vojenská junta shledala, že je nějaká unesená "špatně politicky smýšlející" žena v jiném stavu, udržovali ji naživu až do porodu. Děti pak byly následně adoptovány příznivci režimu, v horším případě s nimi bylo obchodováno. Až po letech se některým z nich podařilo navázat kontakt se svojí původní rodinou. 

V roce 1977 se skupina matek a babiček zmizelých rozhodla začít jednat. Každý týden se shromáždily na Náměstí Plaza de Mayo v Buenos Aires, kde pravidelně protestovaly před Růžovým palácem (Casa Rosada). Argentinská vláda jim zpočátku nevěnovala pozornost a označovala je za blázny. Později jí ale došlo, že už nad nimi nelze pouze mávat rukou, a začala přemýšlet, co s nimi dělat. Otevřeně proti nim zasáhnout bylo příliš riskantní, protože by to mohlo vyvolat veřejný odpor. K únosům totiž docházelo v tichosti a anonymitě. Takhle by se ale zrůdnost režimu ukázala v celé své parádě.

Nakonec se rozhodla, že s nimi udělá krátký proces stejně jako s jejich dětmi. V prosinci 1977 byla unesená jedna ze zakladatelek Azucena Villaflor. O 28 let později vyšlo najevo, že byla zavražděná a pohřbená do masového hrobu. Stejný osud potkal s největší pravděpodobností i další zmizelé během rozsáhlé razie. Ani to je však nezastavilo a v roce 1978 během Světového poháru, který se konal v Argentině, vyšly znovu do ulic. Chtěly, aby se jim dostalo mezinárodní pozornosti. Navzdory hrozbám a střetům s policií se jejich akce dočkaly prvních úspěchů. Veřejnost se začala obracet proti vojenské juntě.

Následné zhroucení vojenského režimu v Argentině v roce 1983, jemuž značnou měrou přispěla Válka o Falklandy, sice znamenalo přechod k demokracii, ale rodinám obětí nebyly zodpovězeny zásadní otázky. Nejvíc jim vrtaly hlavou jejich vnoučata vyrůstající nevědomky v cizích rodinách. Jistou pomoc jim v roce 1984 slíbila americká genetička Mary-Claire Kingová. Pomocí testu DNA byla odhalená pravá identita 124 unesených a nelegálně adoptovaných dětí. Po skončení Špinavé války v Argentině odsouzeno 900 členů vojenské junty. Některé se podařilo usvědčit z porušování lidských práv. 

Tématu vojenské diktatury v Argentině se v roce 2003 věnoval film Christophera Hamptona Prokletá Argentina. Hlavní roli Carlose Ruedy ztvárnil španělský herec Antonio Banderas. Jeho ženu novinářku píšící proti režimu Ceciliu (Emma Thompson) unesou. Carlos v sobě objeví zvláštní schopnosti, které mu umožňují vidět, co se s oběťmi děje. Protože se zúčastňuje demonstrací na Plaza de Mayo, dojde i ke zmizení jeho dcery Teresy. Ta je na utajeném místě mučená, znásilňována a následně zastřelená. Film nakonec skončí shledáním Carlose s Ceciliou a pádem vojenské junty. Oba manželé však zůstávají bez dcery. V závěrečných titulcích jsou uváděny počty zmizelých i v jiných zemích.

Související

Více souvisejících

argentina studená válka fašismus

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 2 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 2 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 7 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy