USA poprvé zaregistrovaly přes 150 tisíc infekcí za den

Spojené státy zaregistrovaly ve čtvrtek přes 153.000 nových pozitivních testů na koronavirus, čímž již posedmé za posledních devět dní překonaly své dosavadní jednodenní maximum. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse.

New York
doporučujeme

List The New York Times (NYT) přitom uvádí, že nových infekcí bylo v USA za poslední den ještě o asi 10.000 více. Řada těžce zasažených států znovu zvažuje zavedení rozsáhlých uzávěr, tým demokrata Joea Bidena, který se podle médií stane v lednu příštím prezidentem, však neplánuje plošné restrikce v celých USA.

Podle NYT postupuje v posledních dnech ve Spojených státech nákaza děsivou rychlostí. Hranici 100.000 pozitivních testů za den, kterou kromě USA zatím nepřesáhl žádný jiný stát, překročily USA poprvé 3. listopadu a od té doby pod ní neklesly. S tím, jak na kontinent přichází chladnější počasí a lidé se stále více uchylují do vnitřních prostor, přitom podle listu nelze očekávat, že by se trend v blízké době obrátil.

Dosud nevídané výše ve čtvrtek dosáhl také celkový počet Američanů, kteří leží s covidem-19 v nemocnici. Podle iniciativy The COVID Tracking Project je nyní hospitalizováno v souvislosti s koronavirem bezmála 67.100 obyvatel USA, přičemž ještě před pěti týdny jich bylo o polovinu méně.

Spojené státy registrují za poslední týden průměrně 1000 úmrtí spojovaných s covidem-19 denně, což je však stále asi dvakrát méně než na vrcholu jarní vlny pandemie v dubnu. Nižší počty zemřelých se přitom podle NYT daří udržovat zejména díky tomu, že lékaři již mají více zkušeností s péči o pacienty nakažené koronavirem. Ve čtvrtek v USA podle listu zemřelo dalších 1172 infikovaných.

V posledních dnech se znovu množí zprávy o nakažených v týmu prezidenta Donalda Trumpa. Podle médií se koronavirus prokázal u poradce Trumpovy kampaně za znovuzvolení Coreyho Lewandowskiho. Ten se přitom zúčastnil volebního večírku v Bílém domě, kde podle médií bylo až několik stovek hostů. Nákaza se pak naposledy prokázala u republikánského stratéga Jeffa Millera, který byl na akci také.

List The Washington Post (WP) s odkazem na nejmenované zdroje informoval o tom, že se v poslední době koronavirem nakazilo nebo se muselo uchýlit do karantény více než 130 příslušníků tajné služby, která zajišťuje prezidentovi a dalším ústavním činitelům ochranu. Podle WP tak nyní kvůli šíření nákazy nemůže sloužit až deset procent základního týmu Trumpovy gardy.

Rozmach koronaviru v řadách tajné služby je přitom podle WP částečně spojován s Trumpovými předvolebními mítinky, jichž se navzdory doporučením expertů účastnily tisíce lidí stojících v bezprostřední blízkosti, z nichž velká část nenosila roušky.

Řada států a měst v posledních dnech znovu zavádí určitá omezení ekonomiky ve snaze zpomalit šíření viru, většina nových infekcí však podle expertů vzniká v domácnostech, kde se lidé stále častěji setkávají kvůli nástupu zimního počasí.

Zástupci expertního týmu pro boj s koronavirem demokrata Bidena dnes uvedli, že se navzdory zhoršující se situaci nechystají doporučit zavedení plošné uzávěry v celých Spojených státech. Namísto toho se budou zasazovat za zavádění cílených omezení podle toho, jak bude která část USA postižena.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na světě už zemřelo přes 1,5 milionů nakažených

03.12.2020 21:34 Na celém světě zemřelo od začátku současné pandemie covidu-19 přes 1,5 milionu lidí nakažených…

Nejvyšší soud Wisconsinu odmítl stížnost Trumpa na výsledky voleb

03.12.2020 20:38 Nejvyšší soud amerického státu Wisconsin dnes odmítl projednávání stížnosti, v níž právníci…

Tři exprezidenti USA jsou ochotni nechat se očkovat před kamerami

03.12.2020 15:25 Exprezidenti USA Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton by byli ochotni nechat se…

USA zpřísňují vízový režim pro členy čínské komunistické strany

03.12.2020 14:10 Aktualizováno Spojené státy s okamžitou účinností omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama