USA poprvé zaregistrovaly přes 150 tisíc infekcí za den

Spojené státy zaregistrovaly ve čtvrtek přes 153.000 nových pozitivních testů na koronavirus, čímž již posedmé za posledních devět dní překonaly své dosavadní jednodenní maximum. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse.

New York

List The New York Times (NYT) přitom uvádí, že nových infekcí bylo v USA za poslední den ještě o asi 10.000 více. Řada těžce zasažených států znovu zvažuje zavedení rozsáhlých uzávěr, tým demokrata Joea Bidena, který se podle médií stane v lednu příštím prezidentem, však neplánuje plošné restrikce v celých USA.

Podle NYT postupuje v posledních dnech ve Spojených státech nákaza děsivou rychlostí. Hranici 100.000 pozitivních testů za den, kterou kromě USA zatím nepřesáhl žádný jiný stát, překročily USA poprvé 3. listopadu a od té doby pod ní neklesly. S tím, jak na kontinent přichází chladnější počasí a lidé se stále více uchylují do vnitřních prostor, přitom podle listu nelze očekávat, že by se trend v blízké době obrátil.

Dosud nevídané výše ve čtvrtek dosáhl také celkový počet Američanů, kteří leží s covidem-19 v nemocnici. Podle iniciativy The COVID Tracking Project je nyní hospitalizováno v souvislosti s koronavirem bezmála 67.100 obyvatel USA, přičemž ještě před pěti týdny jich bylo o polovinu méně.

Spojené státy registrují za poslední týden průměrně 1000 úmrtí spojovaných s covidem-19 denně, což je však stále asi dvakrát méně než na vrcholu jarní vlny pandemie v dubnu. Nižší počty zemřelých se přitom podle NYT daří udržovat zejména díky tomu, že lékaři již mají více zkušeností s péči o pacienty nakažené koronavirem. Ve čtvrtek v USA podle listu zemřelo dalších 1172 infikovaných.

V posledních dnech se znovu množí zprávy o nakažených v týmu prezidenta Donalda Trumpa. Podle médií se koronavirus prokázal u poradce Trumpovy kampaně za znovuzvolení Coreyho Lewandowskiho. Ten se přitom zúčastnil volebního večírku v Bílém domě, kde podle médií bylo až několik stovek hostů. Nákaza se pak naposledy prokázala u republikánského stratéga Jeffa Millera, který byl na akci také.

List The Washington Post (WP) s odkazem na nejmenované zdroje informoval o tom, že se v poslední době koronavirem nakazilo nebo se muselo uchýlit do karantény více než 130 příslušníků tajné služby, která zajišťuje prezidentovi a dalším ústavním činitelům ochranu. Podle WP tak nyní kvůli šíření nákazy nemůže sloužit až deset procent základního týmu Trumpovy gardy.

Rozmach koronaviru v řadách tajné služby je přitom podle WP částečně spojován s Trumpovými předvolebními mítinky, jichž se navzdory doporučením expertů účastnily tisíce lidí stojících v bezprostřední blízkosti, z nichž velká část nenosila roušky.

Řada států a měst v posledních dnech znovu zavádí určitá omezení ekonomiky ve snaze zpomalit šíření viru, většina nových infekcí však podle expertů vzniká v domácnostech, kde se lidé stále častěji setkávají kvůli nástupu zimního počasí.

Zástupci expertního týmu pro boj s koronavirem demokrata Bidena dnes uvedli, že se navzdory zhoršující se situaci nechystají doporučit zavedení plošné uzávěry v celých Spojených státech. Namísto toho se budou zasazovat za zavádění cílených omezení podle toho, jak bude která část USA postižena.

Při dopravní nehodě zemřelo v Alabamě deset lidí, z toho devět dětí

20.06.2021 17:44 Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí.…

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Související:

Právě se děje