USA povolily remdesivir. Přehled léků, které mají šanci porazit nový koronavirus

Úřady ve Spojených státech v pátek povolily nouzové a omezené používání léku remdesivir, po němž se někteří pacienti s covidem-19 rychleji uzdravili.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Lék remdesivir v americké firmě Gilead vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, původně měl být používán proti ebole. Jeho pozitivní účinky ukázala studie zaštítěná americkým vládním Národním ústavem pro alergii a infekční nemoci (NIAID). Preparát, který zabraňuje množení viru, zatím není schváleným léčivem, jeho používání je proto experimentální.

Společnost Gilead chce nyní i ve spolupráci s mezinárodními partnery zvýšit výrobu remdesiviru. Lék už byl schválen i pro použití v českých nemocnicích. Jako první se takto v ČR léčil třiapadesátiletý pražský taxikář ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) na přelomu března a dubna. Už je v dobrém zdravotním stavu. Do testování tohoto léku jsou zapojeny i další české nemocnice.

Dalším lékem, účinným při léčbě covidu-19 je lék na chřipku s látkou favipiravir, prodávaný pod názvem Avigan. Prokázal účinnost v boji s nemocí v Číně. Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) koncem března oznámil, že jedná o dodávce tohoto léku z Japonska. Tento lék od pondělí 27. dubna distribuuje do českých nemocnic Všeobecná fakultní nemocnice (VFN). Vedle Thomayerovy nemocnice, která lék obdržela 28. dubna, už zájem projevila i Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Do ČR dorazila dávka asi pro sto pacientů. Zhruba pětina z toho je dar, který Česku poskytlo Japonsko, zbytek stát koupí. Lék se bude využívat jako experimentální, protože není v tuzemsku registrovaný.

V českých nemocnicích už byly podané i další experimentální léky na covid-19. V Ústřední vojenské nemocnici byl několika pacientům podávaný hydroxychlorochin. ČR je nyní mezi pěti evropskými zeměmi zapojenými do klinické studie farmaceutické firmy Sanofi, která zkoumá bezpečnosti a účinnost hydroxychlorochinu na léčbu nemoci covid-19. Dodávku 330 balení léků s hydroxychlorochinem do ČR oznámila v polovině dubna fima Teva.

České nemocnice chtějí nyní zahájit i léčbu krevní plazmou s protilátkami, kterou získávají od uzdravených pacientů s covidem-19.

Podle informací SÚKL jsou v popředí zájmu čtyři možnosti léčby covidu-19, které zaštiťuje Světová zdravotnická organizace (WHO) jako globální klinické hodnocení sjednocené pod zkratku Solidarity. Jde o remdesivir, chlorochin nebo hydroxychlorochin, lopinavir/ritonavir a lopinavir/ritonavir v kombinaci s interferonem beta.

Podle SÚKL se testují také léky, které se jindy používají proti malárii, HIV nebo ebole. Testují se také biologické a biotechnologické léčivé přípravky, jako například tocilizumab, který je registrován v EU jako biologická léčba revmatoidní artritidy.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v USA eskalují: Zákaz vycházení ve 25 městech, množí se útoky na…

31.05.2020 11:17 Kvůli trvajícím nepokojům vyvolaným násilnou smrtí černocha George Floyda byl vyhlášen noční zákaz…

Trampolína funguje. Elon Musk si po startu Crew Dragon dobíral Rusko

31.05.2020 10:02 "Trampolína funguje," prohlásil radostně majitel společnosti SpaceX Elon Musk po sobotním úspěšném…

Nejrušnější letiště světa je na Aljašce. Alespoň během pandemie covidu-19

31.05.2020 09:30 V současné době celosvětové pandemie zejí mezinárodní letiště až na pár výjimek prázdnotou. Z…

Při protestech v USA zatčeno přes 1400 lidí, desítky zraněných

31.05.2020 07:47 Přes 1400 lidí bylo od čtvrtka zadrženo a desítky dalších utrpěly zranění při pokračujících…

Související:

Právě se děje

Další zprávy