USA uzavřely čínský konzulát v Houstonu. U budovy se pálí dokumenty, tvrdí svědci

USA se rozhodly uzavřít čínský konzulát v texaském velkoměstě Houstonu, aby "ochránily americké duševní vlastnictví a americké důvěrné informace". Podle agentury Reuters to dnes bez dalšího upřesnění oznámila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová. O rozhodnutí už předtím informovala čínská vláda, která americký krok označila za provokaci a porušení mezinárodního práva.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin upřesnil, že USA v úterý nečekaně požádaly o uzavření konzulátu a přerušení všech jeho aktivit. Wang také uvedl, že tento krok je podle Číny "šokující a neoprávněný a poškodí americko-čínské vztahy". Podle ministerstva daly USA konzulátu na ukončení činnosti lhůtu tři dny.

Mluvčí amerického ministerstva Ortagusová podle Reuters dále sdělila, že USA nebudou tolerovat ohrožování americké suverenity ze strany Číny a zastrašování amerických občanů. Prezident Donald Trump podle mluvčí trvá na principech rovnosti a vzájemnosti v americko-čínských vztazích.

Zprávy přímo z Houstonu hovoří o tom, že u konzulátu byly po oznámení vidět plameny. Svědci podle deníku Houston Chronicle viděli, jak lidé na dvoře u budovy pálí dokumenty v nádobách, které vypadají jako odpadkové koše na papír.

Podle údajů na webu čínského velvyslanectví v USA se na americkém území nachází kromě ambasády ve Washingtonu pět konzulátů, a to v New Yorku, Chicagu, San Francisku, Los Angeles a Houstonu.

Zatím nejmenované zdroje podle Reuters uvádějí, že Peking recipročně zvažuje uzavřít americký konzulát ve velkoměstě Wu-chanu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Jaké budou dopady lednového útoku na Kapitol? Známý politolog naznačil…

27.02.2021 00:01 NÁZOR - V americkém Kongresu začalo v tomto týdnu slyšení ohledně bezpečnostních selhání, která 6.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama