USA uzavřely čínský konzulát v Houstonu. U budovy se pálí dokumenty, tvrdí svědci

USA se rozhodly uzavřít čínský konzulát v texaském velkoměstě Houstonu, aby "ochránily americké duševní vlastnictví a americké důvěrné informace". Podle agentury Reuters to dnes bez dalšího upřesnění oznámila mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová. O rozhodnutí už předtím informovala čínská vláda, která americký krok označila za provokaci a porušení mezinárodního práva.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin upřesnil, že USA v úterý nečekaně požádaly o uzavření konzulátu a přerušení všech jeho aktivit. Wang také uvedl, že tento krok je podle Číny "šokující a neoprávněný a poškodí americko-čínské vztahy". Podle ministerstva daly USA konzulátu na ukončení činnosti lhůtu tři dny.

Mluvčí amerického ministerstva Ortagusová podle Reuters dále sdělila, že USA nebudou tolerovat ohrožování americké suverenity ze strany Číny a zastrašování amerických občanů. Prezident Donald Trump podle mluvčí trvá na principech rovnosti a vzájemnosti v americko-čínských vztazích.

Zprávy přímo z Houstonu hovoří o tom, že u konzulátu byly po oznámení vidět plameny. Svědci podle deníku Houston Chronicle viděli, jak lidé na dvoře u budovy pálí dokumenty v nádobách, které vypadají jako odpadkové koše na papír.

Podle údajů na webu čínského velvyslanectví v USA se na americkém území nachází kromě ambasády ve Washingtonu pět konzulátů, a to v New Yorku, Chicagu, San Francisku, Los Angeles a Houstonu.

Zatím nejmenované zdroje podle Reuters uvádějí, že Peking recipročně zvažuje uzavřít americký konzulát ve velkoměstě Wu-chanu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA mají 1262 dalších úmrtí a přes 53 tisíc nově nakažených. Dle Trumpa …

06.08.2020 08:26 Spojené státy za posledních 24 hodin zaregistrovaly 1262 dalších úmrtí v souvislosti s covidem-19 a…

Brazílie hlásí 1437 úmrtí na koronavirus za den, nakazil se exprezident…

06.08.2020 07:20 V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo dalších 57.152 nových případů nákazy koronavirem a 1437…

Útok na twitter: Virtuální soud s podezřelým narušily lechtivé filmy

06.08.2020 07:15 Virtuální soud s americkým mladistvým, který je podezřelý z červencového útoku na sociální síť…

Vzývaný lék na koronavirus nefunguje. Profesorka vysvětlila, co zmátlo…

06.08.2020 00:01 NÁZOR - Studie publikovaná koncem července v prestižním vědeckém časopise Nature, potvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama