USA pozastavily platnost extradiční dohody s Hongkongem, Čína je rozhořčená

Spojené státy ve středu pozastavily platnost extradiční dohody s Hongkongem v reakci na nový čínský bezpečnostní zákon o Hongkongu. Ten ve městě pod čínskou správu platí od 30. června a podle kritiků narušuje autonomii města. Čínská diplomacie dnes uvedla, že na kroky Washingtonu odpoví pozastavením dohody o vzájemné právní spolupráci Hongkongu s USA.

Mike Pompeo
doporučujeme

Americké ministerstvo zahraničí ve středu podle CNN informovalo Hongkong, že pozastavilo platnost tří bilaterálních smluv - dohody o vydávání osob hledaných pro trestní řízení, dohody o předávání odsouzených osob a dohody o osvobození od daně z příjmů plynoucích z provozování mezinárodní lodní dopravy.

Peking dnes na tento krok reagoval s rozhořčením. "Čína vyzývá Spojené státy, aby okamžitě napravily své chyby," uvedl na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. Podle mluvčí Peking na oplátku zmrazí právní spolupráci Hongkongu a USA.

Americký prezident Donald Trump již minulý měsíc v reakci na nový čínský bezpečnostní zákon rozhodl, že Spojené státy přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny.

Kontroverzní nový bezpečnostní zákon pro Hongkong definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě tohoto zákona mohou být souzeni také v pevninské Číně.

Podle kritiků je zákon porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Peking a pročínská hongkongská vláda novinku zdůvodnily nutností obnovit pořádek a prosperitu po měsících protivládních demonstrací, které ochromovaly Hongkong v loňském roce.

V uplynulých týdnech extradiční smlouvu s Hongkongem pozastavila také Británie, Austrálie, Kanada a další země. Český Senát koncem července vyzval vládu, aby vypověděla dohodu mezi ČR a Hongkongem o předávání osob hledaných pro trestní řízení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Biden označil Lukašenka za diktátora

26.09.2020 10:10 Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden dnes označil běloruského prezidenta…

V USA se covidem nakazilo více než sedm milionů lidí

26.09.2020 08:59 Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi…

Trump zřejmě nominuje do Nejvyššího soudu Coneyovou Barrettovou

26.09.2020 08:25 Prezident Donald Trump si za kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral Amy Coneyovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama