USA procházejí nejčernější fází epidemie. Přibylo téměř 3000 obětí koronaviru

Dalších skoro 3000 úmrtí připisovaných covidu-19 ohlásily ve čtvrtek úřady ve Spojených státech, které zažívají nejčernější fázi epidemie. Ta bude pravděpodobně pokračovat i v následujících dnech, neboť nově podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) a deníku The New York Times (NYT) přibylo také bezmála 225.000 nákaz koronavirem, čímž byl skoro vyrovnán rekord z minulého pátku.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Průměrné přírůstky souhrnných bilancí nicméně v posledních dnech rostou pomaleji než minulý týden.

V USA už je s covidem-19 spojováno více než 290.000 úmrtí, zatímco nákaza koronavirem se v zemi s 330 miliony obyvatel potvrdila u více než 15,6 milionu lidí. Experti aktuálně odhadují, že na začátku příštího roku by mohla bilance obětí dosáhnout 350.000, na jaře pak půl milionu mrtvých.

Ve středu Spojené státy poprvé za dobu pandemie ohlásily přes 3000 nových úmrtí. "Znecitlivěná a rozdělená země za jediný den kvůli koronaviru ztratila více Američanů, než kolik jich bylo zabito při útocích z 11. září nebo při útoku na Pearl Harbor," napsal NYT.

Čtvrteční bilance epidemie je jen o něco nižší. JHU evidovala 2934 mrtvých, zatímco NYT 2923. Nově potvrzené infekce jsou u obou zdrojů těsně pod 225.000, přičemž testů se zřejmě provádí necelé dva miliony denně. Počet hospitalizovaných s covidem-19 podle iniciativy The COVID Tracking Project i ve čtvrtek stoupl a dosáhl nového maxima v podobě 107.248 obsazených lůžek.

Zároveň se objevují signály, že rozmach epidemie slábne. Křivka znázorňující vývoj vytíženosti nemocnic už nemíří tak strmě nahoru jako v minulých týdnech. Trend u statistik nakažených a mrtvých i tento týden stoupá, růst průměrných přírůstků z posledních sedmi dní je však dnes jen minimální.

To ovšem nemusí znamenat, že USA jsou z nejhoršího venku, a experti na veřejné zdraví varují, že vánoční svátky by mohly situaci opět zhoršit. "To nejhorší teprve přijde, za týden, za dva, za tři," tvrdí odbornice na infekční choroby působící na houstonské The University of Texas Catherine Troisiová. "Co se bude dít dál, bude záviset na tom, jak se zachováme dnes," dodala.

Za nepříznivého vývoje v USA pomalu přibývají přísná karanténní opatření, která jsou na úrovni jednotlivých států stále spíše výjimkou. Vedení Pensylvánie ve čtvrtek oznámilo třítýdenní zákaz stolování uvnitř restaurací, jakož i uzavírku posiloven, divadel a kasin. Východoamerický stát, v němž žije necelých 13 milionů lidí, ve čtvrtek ohlásil 12.000 nově odhalených nákaz koronavirem a 227 úmrtí, místní bilance hospitalizací stoupla už skoro na 6000.

Boj proti šíření covidu-19 stupňují i v Oklahomě a Virginii, kde se mimo jiné omezují hromadné aktivity. Guvernér Virginie Ralph Northam také ohlásil zákaz nočního vycházení, nebylo ovšem jasné, jakými způsoby a jak důrazně bude jeho dodržování vymáháno. Omezení svobodného pohybu obyvatel předtím platila jen v Ohiu a v Kalifornii, uvádí NYT.

Zároveň jsou USA znovu o krok blíž dlouhodobému řešení zdravotnické krize, za které je považována bezpečná a účinná vakcína. Komise nezávislých poradců amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve čtvrtek podpořila použití očkovací látky firem Pfizer a BioNTech u lidí od 16 let. Očekává se, že FDA v nejbližších dnech vydá příslušné povolení a že první zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory by mohli být očkováni už na začátku příštího týdne.

Nově zvolený americký prezident Joe Biden, který se ujme úřadu 20. ledna, označil verdikt poradního orgánu FDA za "jasný záblesk ve zbytečně temném čase". "Jsme vděční vědcům a výzkumníkům, kteří tuto vakcínu vyvinuli. (...) Naší výzvou nyní je posílit výrobu a distribuci, abychom během prvních 100 dní mojí administrativy dodali 100 milionů dávek," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli útoku na Kapitol rezignoval ministr zdravotnictví USA

16.01.2021 09:30 Aktualizováno Rezignační dopis napsal 12. ledna ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok…

Pence údajně oslovil Harrisovou kvůli blahopřání i nabídce asistence

15.01.2021 20:20 Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek zavolal své nástupkyni Kamale Harrisové a poblahopřál…

Američtí generální inspektoři vyšetří postup úřadů kolem vpádu do Kapitolu

15.01.2021 19:43 Generální inspektoři několika amerických ministerstev začínají vyšetřovat, jak se různé…

Biden představil další členy týmu, jde o známé tváře z Obamovy éry

15.01.2021 15:14 Nastupující americký prezident Joe Biden představil další své kandidáty do vysokých pozic ve státní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama