USA procházejí nejčernější fází epidemie. Přibylo téměř 3000 obětí koronaviru

Dalších skoro 3000 úmrtí připisovaných covidu-19 ohlásily ve čtvrtek úřady ve Spojených státech, které zažívají nejčernější fázi epidemie. Ta bude pravděpodobně pokračovat i v následujících dnech, neboť nově podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) a deníku The New York Times (NYT) přibylo také bezmála 225.000 nákaz koronavirem, čímž byl skoro vyrovnán rekord z minulého pátku.

Covid-19, ilustrační foto

Průměrné přírůstky souhrnných bilancí nicméně v posledních dnech rostou pomaleji než minulý týden.

V USA už je s covidem-19 spojováno více než 290.000 úmrtí, zatímco nákaza koronavirem se v zemi s 330 miliony obyvatel potvrdila u více než 15,6 milionu lidí. Experti aktuálně odhadují, že na začátku příštího roku by mohla bilance obětí dosáhnout 350.000, na jaře pak půl milionu mrtvých.

Ve středu Spojené státy poprvé za dobu pandemie ohlásily přes 3000 nových úmrtí. "Znecitlivěná a rozdělená země za jediný den kvůli koronaviru ztratila více Američanů, než kolik jich bylo zabito při útocích z 11. září nebo při útoku na Pearl Harbor," napsal NYT.

Čtvrteční bilance epidemie je jen o něco nižší. JHU evidovala 2934 mrtvých, zatímco NYT 2923. Nově potvrzené infekce jsou u obou zdrojů těsně pod 225.000, přičemž testů se zřejmě provádí necelé dva miliony denně. Počet hospitalizovaných s covidem-19 podle iniciativy The COVID Tracking Project i ve čtvrtek stoupl a dosáhl nového maxima v podobě 107.248 obsazených lůžek.

Zároveň se objevují signály, že rozmach epidemie slábne. Křivka znázorňující vývoj vytíženosti nemocnic už nemíří tak strmě nahoru jako v minulých týdnech. Trend u statistik nakažených a mrtvých i tento týden stoupá, růst průměrných přírůstků z posledních sedmi dní je však dnes jen minimální.

To ovšem nemusí znamenat, že USA jsou z nejhoršího venku, a experti na veřejné zdraví varují, že vánoční svátky by mohly situaci opět zhoršit. "To nejhorší teprve přijde, za týden, za dva, za tři," tvrdí odbornice na infekční choroby působící na houstonské The University of Texas Catherine Troisiová. "Co se bude dít dál, bude záviset na tom, jak se zachováme dnes," dodala.

Za nepříznivého vývoje v USA pomalu přibývají přísná karanténní opatření, která jsou na úrovni jednotlivých států stále spíše výjimkou. Vedení Pensylvánie ve čtvrtek oznámilo třítýdenní zákaz stolování uvnitř restaurací, jakož i uzavírku posiloven, divadel a kasin. Východoamerický stát, v němž žije necelých 13 milionů lidí, ve čtvrtek ohlásil 12.000 nově odhalených nákaz koronavirem a 227 úmrtí, místní bilance hospitalizací stoupla už skoro na 6000.

Boj proti šíření covidu-19 stupňují i v Oklahomě a Virginii, kde se mimo jiné omezují hromadné aktivity. Guvernér Virginie Ralph Northam také ohlásil zákaz nočního vycházení, nebylo ovšem jasné, jakými způsoby a jak důrazně bude jeho dodržování vymáháno. Omezení svobodného pohybu obyvatel předtím platila jen v Ohiu a v Kalifornii, uvádí NYT.

Zároveň jsou USA znovu o krok blíž dlouhodobému řešení zdravotnické krize, za které je považována bezpečná a účinná vakcína. Komise nezávislých poradců amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve čtvrtek podpořila použití očkovací látky firem Pfizer a BioNTech u lidí od 16 let. Očekává se, že FDA v nejbližších dnech vydá příslušné povolení a že první zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory by mohli být očkováni už na začátku příštího týdne.

Nově zvolený americký prezident Joe Biden, který se ujme úřadu 20. ledna, označil verdikt poradního orgánu FDA za "jasný záblesk ve zbytečně temném čase". "Jsme vděční vědcům a výzkumníkům, kteří tuto vakcínu vyvinuli. (...) Naší výzvou nyní je posílit výrobu a distribuci, abychom během prvních 100 dní mojí administrativy dodali 100 milionů dávek," uvedl.

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Další útok akustickou zbraní? Ambasáda v Kolumbii hlásí případy …

13.10.2021 15:02 Velvyslanectví Spojených států v Kolumbii zaznamenalo několik případů záhadného onemocnění…

Související:

Právě se děje

reklama