USA registrují již přes 160 tisíc mrtvých s covidem-19

Ve Spojených státech zemřelo již více než 160.000 lidí s nemocí covid-19, kterou vyvolává nový koronavirus. Vyplývá to z oficiálních údajů shromažďovaných Univerzitou Johnse Hopkinse. USA jsou v absolutních číslech a v celosvětovém měřítku zemí nejvíce zasaženou koronavirem: nákaza se tam prokázala již u více než 4,88 milionu lidí.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Spojené státy registrovaly nejvyšší denní přírůstky zemřelých mezi začátkem dubna a května, kdy několikrát přesáhly hranici 2500. Po asi dvouměsíčním poklesu však statistiky začaly znovu stoupat koncem června a v posledních dvou týdnech jsou v průměru vyšší než 1000.

Zvyšující se počet úmrtí experti předpovídali vzhledem k tomu, že v polovině června lékaři začali zaznamenávat dosud nevídané denní počty nově nakažených - v USA se v posledních dvou týdnech SARS-CoV-2 denně prokáže v průměru u více než 60.000 lidí, zatímco rekordy z dubna a května se pohybovaly kolem 35.000. Ve čtvrtek vyšlo v USA pozitivních testů bezmála 59.700 a počet zemřelých s covidem-19 stoupl o asi 1250.

Demokraté a republikáni v Kongresu spolu se zástupci Bílého domu již několik dní vedou intenzivní rozhovory ohledně podoby dalšího záchranného balíčku na pomoc americké ekonomice, která se kvůli restrikcím spojeným s pandemií bezprecedentně propadla. Podle serveru Politico se oběma týmům po usilovných jednáních podařilo dosáhnout dohody v některých dílčích bodech, návrhy obou stran ohledně rozpočtu mimořádného opatření se však podle vyjednavačů stále rozcházejí v řádu bilionů dolarů.

Prezident Donald Trump vzhledem k patové vyjednávací situaci opakovaně hrozí, že pokud se obě strany rychle nedohodnou, rozhodne v některých diskutovaných oblastech exekutivním příkazem. Trumpův personální šéf Mark Meadows přitom již dříve prohlásil, že se prezident k takovému kroku uchýlí, pokud se nepodaří dosáhnout dohody do konce dnešního dne.

Podle prezidentova vyjádření by se jeho příkaz měl týkat prodloužení mimořádné podpory v nezaměstnanosti, obnovení zákazu vyhošťování a snížení některých daní. Média a někteří politici však upozorňují, že Trump k přijetí těchto kroků zřejmě nemá dostatečné pravomoci, protože rozhodování o rozpočtových záležitostech náleží podle amerických zákonů Kongresu. Pokud by se přesto prezident rozhodl takový příkaz vydat, vedlo by to zřejmě k právním sporům, jež by se mohly táhnout měsíce. Britský The Guardian nicméně připomíná, že se Trumpovi již v minulosti podařilo obejít Kongres například při hledání peněz na výstavbu zdi na hranicích s Mexikem, na níž přesměroval finance z rozpočtu ministerstva obrany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žena podezřelá ze zaslání jedu Trumpovi napsala i výhrůžný dopis

22.09.2020 21:15 Žena podezřelá za zaslání obálky s jedovatým ricinem do Bílého domu připojila ke své zásilce i…

Počet mrtvých s koronavirem v USA přesáhl 200.000

22.09.2020 19:37 Aktualizováno Ve Spojených státech zemřelo více než 200.000 lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to z aktuální…

Do Litvy dorazí dle tamního ministra další americké jednotky

22.09.2020 17:30 Litevský ministr obrany Raimundas Karoblis dnes uvedl, že do Litvy v listopadu dorazí další…

Bolsonaro v OSN hájil svůj postoj ke covidu-19 i k Amazonii

22.09.2020 17:20 Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN opět hovořil o údajné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama