USA registrují již přes 160 tisíc mrtvých s covidem-19

Ve Spojených státech zemřelo již více než 160.000 lidí s nemocí covid-19, kterou vyvolává nový koronavirus. Vyplývá to z oficiálních údajů shromažďovaných Univerzitou Johnse Hopkinse. USA jsou v absolutních číslech a v celosvětovém měřítku zemí nejvíce zasaženou koronavirem: nákaza se tam prokázala již u více než 4,88 milionu lidí.

Spojené státy registrovaly nejvyšší denní přírůstky zemřelých mezi začátkem dubna a května, kdy několikrát přesáhly hranici 2500. Po asi dvouměsíčním poklesu však statistiky začaly znovu stoupat koncem června a v posledních dvou týdnech jsou v průměru vyšší než 1000.

Zvyšující se počet úmrtí experti předpovídali vzhledem k tomu, že v polovině června lékaři začali zaznamenávat dosud nevídané denní počty nově nakažených - v USA se v posledních dvou týdnech SARS-CoV-2 denně prokáže v průměru u více než 60.000 lidí, zatímco rekordy z dubna a května se pohybovaly kolem 35.000. Ve čtvrtek vyšlo v USA pozitivních testů bezmála 59.700 a počet zemřelých s covidem-19 stoupl o asi 1250.

Demokraté a republikáni v Kongresu spolu se zástupci Bílého domu již několik dní vedou intenzivní rozhovory ohledně podoby dalšího záchranného balíčku na pomoc americké ekonomice, která se kvůli restrikcím spojeným s pandemií bezprecedentně propadla. Podle serveru Politico se oběma týmům po usilovných jednáních podařilo dosáhnout dohody v některých dílčích bodech, návrhy obou stran ohledně rozpočtu mimořádného opatření se však podle vyjednavačů stále rozcházejí v řádu bilionů dolarů.

Prezident Donald Trump vzhledem k patové vyjednávací situaci opakovaně hrozí, že pokud se obě strany rychle nedohodnou, rozhodne v některých diskutovaných oblastech exekutivním příkazem. Trumpův personální šéf Mark Meadows přitom již dříve prohlásil, že se prezident k takovému kroku uchýlí, pokud se nepodaří dosáhnout dohody do konce dnešního dne.

Podle prezidentova vyjádření by se jeho příkaz měl týkat prodloužení mimořádné podpory v nezaměstnanosti, obnovení zákazu vyhošťování a snížení některých daní. Média a někteří politici však upozorňují, že Trump k přijetí těchto kroků zřejmě nemá dostatečné pravomoci, protože rozhodování o rozpočtových záležitostech náleží podle amerických zákonů Kongresu. Pokud by se přesto prezident rozhodl takový příkaz vydat, vedlo by to zřejmě k právním sporům, jež by se mohly táhnout měsíce. Britský The Guardian nicméně připomíná, že se Trumpovi již v minulosti podařilo obejít Kongres například při hledání peněz na výstavbu zdi na hranicích s Mexikem, na níž přesměroval finance z rozpočtu ministerstva obrany.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy