USA registrují nejvíce nákaz koronavirem od začátku pandemie

Ve Spojených státech v posledním týdnu přibývaly odhalené nákazy koronavirem rychleji než v kterékoli předchozí fázi pandemie a sedmidenní průměr se po úterku dostal nad 267.000 infekcí na den. Uvádí to deník The New York Times (NYT), v jehož databázi bylo dosud rekordní hodnotou 251.232 nákaz z 11. ledna. Údaje Univerzity Johnse Hopkinse ukazují přes 265.000 průměrných infekcí.

Počty hospitalizací a úmrtí spojovaných s covidem-19 jsou zatím oproti minulé zimní vlně výrazně nižší. Za nový nárůstem stojí do značné míry varianta omikron, v zemi však nadále silně působí také delta.

Nejvíce infekcí aktuálně hlásí severovýchod USA. Ve státech New York a New Jersey jsou denní součty vysoko nad dosavadními maximy z minulé zimy. Jen město New York ohlásilo v úterý 27.774 nových nákaz. Smutné rekordy tento týden přišly také v Marylandu a Virginii. Sedmidenní průměr v Marylandu je nyní asi dvakrát vyšší, než byl při předchozích vrcholech pandemických vln, v některých okresech Virginie jsou počty infikovaných čtyřikrát vyšší, než před dvěma týdny. Oficiální statistiky přitom nezahrnují domácí testy, skutečné počty nakažených jsou proto zřejmě ještě vyšší.

Vůbec nejvyšší výskyt nákaz má však nyní federální distrikt kolem metropole Washingtonu. V posledních dnech hlásí přes 250 infekcí na 100.000 obyvatel a vytíženost nemocnic v souvislosti s covidem-19 se zde dostala na úroveň nejhoršího bodu předchozí zimní vlny. Za poslední dva týdny tam počty nově infikovaných vzrostly o 1000 procent.

"(Washington) D.C. je ukazatelem toho, čeho zřejmě budeme svědky ve značné části zbytku země," řekl Neil Sehgal z Marylandské univerzity. "Přílivová vlna případů omikronu pravděpodobně v příštím měsíci zaplaví většinu země," dodal.

Situace se v posledních dnech rychle zhoršuje i ve státu Ohio nebo na jihovýchodě USA, který byl silně zasažen letním náporem epidemie. Enormní rozmach koronaviru hlásí Florida, dále Georgia a Louisiana.

Na úrovni celých USA zatím bilance hospitalizací souvisejících s covidem-19 neroste nijak dramaticky a zůstává výrazně pod maximy z přelomu srpna a září nebo začátku roku. Země s přibližně 330 miliony obyvatel hlásí v průměru asi 1200 nových úmrtí denně, zatímco loni touto dobou to bylo přes 2000.

Za současnou vlnou pandemie zřejmě stojí do podobné míry varianty delta i omikron. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) výrazně upravilo svůj odhad toho, do jaké míry v zemi převládá omikron. Nyní je podle něj nová varianta zodpovědná za přibližně 59 procent všech nákaz, před více než týdnem přitom uváděla, že stojí už za 73 procenty nově infikovaných. Podíl omikronu nicméně stále narůstá a je proto pravděpodobné, že brzy zcela převládne.

To nicméně některé činitele naplňuje opatrným optimismem. Ačkoliv je varianta nakažlivější, způsobuje podle některých studií mírnější příznaky covidu-19, které také rychleji nastupují, a to již za tři dny oproti pěti či více u delty. CDC v úterý zveřejnilo závěry ze studie jedné nakažené rodiny v Nebrasce, podle níž dřívější nákaza některou z předchozích variant vedla k určité ochraně proti omikronu. Nová jihoafrická studie rovněž naznačuje, že by naopak nákaza omikronem mohla chránit před těžkým průběhem při infekci deltou.

Americký prezident Joe Biden dává najevo, že se vláda nechce vydávat cestou nových omezení a namísto toho chce posílit testovací kapacity, podpořit nemocnice a dále apelovat na lidi, aby se očkovali. CDC v úterý zkrátilo dobu karantény pro lidi nakažené koronavirem nevykazující symptomy covidu-19 z deseti na pět dní. Cílem úřadů je udržet v chodu ekonomiku, výpadky pracovníků přes svátky například výrazně poznamenaly leteckou dopravu.

Experti se shodují, že Spojené státy čeká několik těžkých týdnů, než se současná situace stabilizuje. Zájem o testování je nyní enormní a na mnoha místech převyšuje nabídku. Situaci by mohlo komplikovat rovněž úterní sdělení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), podle nějž jsou některé antigenní testy méně citlivé na variantu omikron, čímž by vznikalo riziko, že se mezi lidmi bude pohybovat více nakažených s falešně negativním výsledkem testu.

Americké úřady nadále přesvědčují Američany k naočkování jako k nejlepší ochraně před těžkým průběhem onemocnění. V USA dostalo první dávku vakcíny asi 73 procent obyvatel, plně naočkovaných je pak 62 procent populace. Asi pětina lidí si nechala podat posilující dávku vakcíny.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy