USA registrují nejvíce nákaz koronavirem od začátku pandemie

Ve Spojených státech v posledním týdnu přibývaly odhalené nákazy koronavirem rychleji než v kterékoli předchozí fázi pandemie a sedmidenní průměr se po úterku dostal nad 267.000 infekcí na den. Uvádí to deník The New York Times (NYT), v jehož databázi bylo dosud rekordní hodnotou 251.232 nákaz z 11. ledna. Údaje Univerzity Johnse Hopkinse ukazují přes 265.000 průměrných infekcí.

Ilustrační fotografie.

Počty hospitalizací a úmrtí spojovaných s covidem-19 jsou zatím oproti minulé zimní vlně výrazně nižší. Za nový nárůstem stojí do značné míry varianta omikron, v zemi však nadále silně působí také delta.

Nejvíce infekcí aktuálně hlásí severovýchod USA. Ve státech New York a New Jersey jsou denní součty vysoko nad dosavadními maximy z minulé zimy. Jen město New York ohlásilo v úterý 27.774 nových nákaz. Smutné rekordy tento týden přišly také v Marylandu a Virginii. Sedmidenní průměr v Marylandu je nyní asi dvakrát vyšší, než byl při předchozích vrcholech pandemických vln, v některých okresech Virginie jsou počty infikovaných čtyřikrát vyšší, než před dvěma týdny. Oficiální statistiky přitom nezahrnují domácí testy, skutečné počty nakažených jsou proto zřejmě ještě vyšší.

Vůbec nejvyšší výskyt nákaz má však nyní federální distrikt kolem metropole Washingtonu. V posledních dnech hlásí přes 250 infekcí na 100.000 obyvatel a vytíženost nemocnic v souvislosti s covidem-19 se zde dostala na úroveň nejhoršího bodu předchozí zimní vlny. Za poslední dva týdny tam počty nově infikovaných vzrostly o 1000 procent.

"(Washington) D.C. je ukazatelem toho, čeho zřejmě budeme svědky ve značné části zbytku země," řekl Neil Sehgal z Marylandské univerzity. "Přílivová vlna případů omikronu pravděpodobně v příštím měsíci zaplaví většinu země," dodal.

Situace se v posledních dnech rychle zhoršuje i ve státu Ohio nebo na jihovýchodě USA, který byl silně zasažen letním náporem epidemie. Enormní rozmach koronaviru hlásí Florida, dále Georgia a Louisiana.

Na úrovni celých USA zatím bilance hospitalizací souvisejících s covidem-19 neroste nijak dramaticky a zůstává výrazně pod maximy z přelomu srpna a září nebo začátku roku. Země s přibližně 330 miliony obyvatel hlásí v průměru asi 1200 nových úmrtí denně, zatímco loni touto dobou to bylo přes 2000.

Za současnou vlnou pandemie zřejmě stojí do podobné míry varianty delta i omikron. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) výrazně upravilo svůj odhad toho, do jaké míry v zemi převládá omikron. Nyní je podle něj nová varianta zodpovědná za přibližně 59 procent všech nákaz, před více než týdnem přitom uváděla, že stojí už za 73 procenty nově infikovaných. Podíl omikronu nicméně stále narůstá a je proto pravděpodobné, že brzy zcela převládne.

To nicméně některé činitele naplňuje opatrným optimismem. Ačkoliv je varianta nakažlivější, způsobuje podle některých studií mírnější příznaky covidu-19, které také rychleji nastupují, a to již za tři dny oproti pěti či více u delty. CDC v úterý zveřejnilo závěry ze studie jedné nakažené rodiny v Nebrasce, podle níž dřívější nákaza některou z předchozích variant vedla k určité ochraně proti omikronu. Nová jihoafrická studie rovněž naznačuje, že by naopak nákaza omikronem mohla chránit před těžkým průběhem při infekci deltou.

Americký prezident Joe Biden dává najevo, že se vláda nechce vydávat cestou nových omezení a namísto toho chce posílit testovací kapacity, podpořit nemocnice a dále apelovat na lidi, aby se očkovali. CDC v úterý zkrátilo dobu karantény pro lidi nakažené koronavirem nevykazující symptomy covidu-19 z deseti na pět dní. Cílem úřadů je udržet v chodu ekonomiku, výpadky pracovníků přes svátky například výrazně poznamenaly leteckou dopravu.

Experti se shodují, že Spojené státy čeká několik těžkých týdnů, než se současná situace stabilizuje. Zájem o testování je nyní enormní a na mnoha místech převyšuje nabídku. Situaci by mohlo komplikovat rovněž úterní sdělení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), podle nějž jsou některé antigenní testy méně citlivé na variantu omikron, čímž by vznikalo riziko, že se mezi lidmi bude pohybovat více nakažených s falešně negativním výsledkem testu.

Americké úřady nadále přesvědčují Američany k naočkování jako k nejlepší ochraně před těžkým průběhem onemocnění. V USA dostalo první dávku vakcíny asi 73 procent obyvatel, plně naočkovaných je pak 62 procent populace. Asi pětina lidí si nechala podat posilující dávku vakcíny.

Témata: USA | EuroZprávy.cz

Záchranáři zasahovali u hromadné nehody na D5, srazilo se 36 vozidel

20.01.2022 20:25 Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

Rakušan: STAN situaci ohledně Farského stáže podcenil, je to bolestná…

20.01.2022 11:55 Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan přiznal, že hnutí situaci ohledně stáže svého…

Počasí: Chodcům i řidičům způsobí komplikace hned dva nebezpečné jevy

21.01.2022 06:30 Rovnou před dvěma potenciálně nebezpečnými jevy varují pro dnešní den meteorologové z Českého…

Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda, vozovka je zledovatělá

21.01.2022 07:58 Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda dvou nákladních vozidel na 51. kilometru, na…

Počet případů covidu ve světě překonal 340 milionů

21.01.2022 08:44 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) ve…

Ivanka Trumpová má podat svědectví v parlamentním výboru

20.01.2022 20:45 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů požádal dopisem dceru bývalého prezidenta Donalda…

Blinken v Kyjevě: Rusko může zaútočit na Ukrajinu v brzké době

19.01.2022 16:28 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Antony Blinken při dnešní návštěvě Kyjeva řekl, že Rusko může zaútočit…

Nových infekcí v USA ubývá, v nemocnicích ale epidemická vlna vrcholí

19.01.2022 12:37 Aktualizováno Spojené státy registrují za poslední dny pokles průměrných počtů nových nákaz asi o 50.000 a jsou…

Kanada vyslala na Ukrajinu malý vojenský kontingent

18.01.2022 21:32 Kanada vyslala na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek. Učinila tak poté, co minulý týden…

Na Ukrajinu míří šéf americké diplomacie, ve středu se setká se Zelenským

18.01.2022 14:02 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes zahajuje dvoudenní návštěvu Evropy, která je…

Počet případů covidu ve světě překonal 330 milionů

18.01.2022 08:35 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v…

Počty nově nakažených v USA přestaly narůstat

17.01.2022 08:43 Ve Spojených státech se přibližně po měsíci zastavil prudký nárůst počtu zjištěných koronavirových…

Rukojmí z texaské synagogy se podařilo osvobodit, podle Bidena šlo o teror

16.01.2022 20:47 Aktualizováno Rukojmí, které v sobotu v synagoze v texaském městě Colleyville držel neznámý pachatel, se podařilo…

Výbuch sopky na Tonze zřejmě může za dva mrtvé v Peru

16.01.2022 17:08 Neobvykle vysoké vlny vyvolané erupcí podmořské sopky na tichomořském souostroví Tonga si…

Související:

Právě se děje

reklama