USA registrují nejvíce nákaz koronavirem od začátku pandemie

Ve Spojených státech v posledním týdnu přibývaly odhalené nákazy koronavirem rychleji než v kterékoli předchozí fázi pandemie a sedmidenní průměr se po úterku dostal nad 267.000 infekcí na den. Uvádí to deník The New York Times (NYT), v jehož databázi bylo dosud rekordní hodnotou 251.232 nákaz z 11. ledna. Údaje Univerzity Johnse Hopkinse ukazují přes 265.000 průměrných infekcí.

Ilustrační fotografie.

Počty hospitalizací a úmrtí spojovaných s covidem-19 jsou zatím oproti minulé zimní vlně výrazně nižší. Za nový nárůstem stojí do značné míry varianta omikron, v zemi však nadále silně působí také delta.

Nejvíce infekcí aktuálně hlásí severovýchod USA. Ve státech New York a New Jersey jsou denní součty vysoko nad dosavadními maximy z minulé zimy. Jen město New York ohlásilo v úterý 27.774 nových nákaz. Smutné rekordy tento týden přišly také v Marylandu a Virginii. Sedmidenní průměr v Marylandu je nyní asi dvakrát vyšší, než byl při předchozích vrcholech pandemických vln, v některých okresech Virginie jsou počty infikovaných čtyřikrát vyšší, než před dvěma týdny. Oficiální statistiky přitom nezahrnují domácí testy, skutečné počty nakažených jsou proto zřejmě ještě vyšší.

Vůbec nejvyšší výskyt nákaz má však nyní federální distrikt kolem metropole Washingtonu. V posledních dnech hlásí přes 250 infekcí na 100.000 obyvatel a vytíženost nemocnic v souvislosti s covidem-19 se zde dostala na úroveň nejhoršího bodu předchozí zimní vlny. Za poslední dva týdny tam počty nově infikovaných vzrostly o 1000 procent.

"(Washington) D.C. je ukazatelem toho, čeho zřejmě budeme svědky ve značné části zbytku země," řekl Neil Sehgal z Marylandské univerzity. "Přílivová vlna případů omikronu pravděpodobně v příštím měsíci zaplaví většinu země," dodal.

Situace se v posledních dnech rychle zhoršuje i ve státu Ohio nebo na jihovýchodě USA, který byl silně zasažen letním náporem epidemie. Enormní rozmach koronaviru hlásí Florida, dále Georgia a Louisiana.

Na úrovni celých USA zatím bilance hospitalizací souvisejících s covidem-19 neroste nijak dramaticky a zůstává výrazně pod maximy z přelomu srpna a září nebo začátku roku. Země s přibližně 330 miliony obyvatel hlásí v průměru asi 1200 nových úmrtí denně, zatímco loni touto dobou to bylo přes 2000.

Za současnou vlnou pandemie zřejmě stojí do podobné míry varianty delta i omikron. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) výrazně upravilo svůj odhad toho, do jaké míry v zemi převládá omikron. Nyní je podle něj nová varianta zodpovědná za přibližně 59 procent všech nákaz, před více než týdnem přitom uváděla, že stojí už za 73 procenty nově infikovaných. Podíl omikronu nicméně stále narůstá a je proto pravděpodobné, že brzy zcela převládne.

To nicméně některé činitele naplňuje opatrným optimismem. Ačkoliv je varianta nakažlivější, způsobuje podle některých studií mírnější příznaky covidu-19, které také rychleji nastupují, a to již za tři dny oproti pěti či více u delty. CDC v úterý zveřejnilo závěry ze studie jedné nakažené rodiny v Nebrasce, podle níž dřívější nákaza některou z předchozích variant vedla k určité ochraně proti omikronu. Nová jihoafrická studie rovněž naznačuje, že by naopak nákaza omikronem mohla chránit před těžkým průběhem při infekci deltou.

Americký prezident Joe Biden dává najevo, že se vláda nechce vydávat cestou nových omezení a namísto toho chce posílit testovací kapacity, podpořit nemocnice a dále apelovat na lidi, aby se očkovali. CDC v úterý zkrátilo dobu karantény pro lidi nakažené koronavirem nevykazující symptomy covidu-19 z deseti na pět dní. Cílem úřadů je udržet v chodu ekonomiku, výpadky pracovníků přes svátky například výrazně poznamenaly leteckou dopravu.

Experti se shodují, že Spojené státy čeká několik těžkých týdnů, než se současná situace stabilizuje. Zájem o testování je nyní enormní a na mnoha místech převyšuje nabídku. Situaci by mohlo komplikovat rovněž úterní sdělení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), podle nějž jsou některé antigenní testy méně citlivé na variantu omikron, čímž by vznikalo riziko, že se mezi lidmi bude pohybovat více nakažených s falešně negativním výsledkem testu.

Americké úřady nadále přesvědčují Američany k naočkování jako k nejlepší ochraně před těžkým průběhem onemocnění. V USA dostalo první dávku vakcíny asi 73 procent obyvatel, plně naočkovaných je pak 62 procent populace. Asi pětina lidí si nechala podat posilující dávku vakcíny.

Témata: USA | EuroZprávy.cz

Téměř 55 tisíc nově nakažených. Česko zlomilo další rekord

27.01.2022 07:59 Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku ve středu poprvé za epidemii…

Mrazivého počasí se nezbavíme ani v únoru, ukazuje předpověď

26.01.2022 06:30 Zatímco tento týden bude srážkově nadprůměrný, v dalších třech týdnech budou srážky spíše ubývat.…

Rusko podle USA plánuje použít sílu proti Ukrajině, možná do půlky února

26.01.2022 17:40 Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko by mohlo "použít vojenskou sílu" proti Ukrajině během…

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut uzavřela dálnici D52

27.01.2022 13:31 Nehoda kamionu a sedmi osobních aut dnes ráno asi na tři hodiny uzavřela dálnici D52 za…

Předpověď počasí: Víkend bude teplotně nadprůměrný, do Česka dorazí srážky

27.01.2022 06:30 Poslední lednový víkend se přiblížil natolik, že meteorologové z Českého hydrometeorologického…

Moderna zahájila klinické testy vakcíny zaměřené na omikron

27.01.2022 08:28 Společnost Moderna ve středu oznámila, že zahájila klinické testy nové verze své vakcíny proti…

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě překonal 360 milionů

27.01.2022 08:10 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU)…

Biden dle médií dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu, Breyer…

26.01.2022 21:41 Aktualizováno Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci…

USA odpověděly Rusku na požadavky, oznámil Blinken

26.01.2022 21:12 Aktualizováno Dveře Severoatlantické aliance zůstávají i přes ruské výhrady otevřené a nic se na tom nezmění.…

Omikron zabíjí víc lidí než delta, ukazují data o počtech zemřelých z USA

26.01.2022 14:43 Aktualizováno Ve Spojených státech zemřelo v posledním týdnu po nákaze koronavirem v průměru 2258 lidí za den,…

Žraloci loni zaútočili na lidi v 73 případech, 11 osob připravili o život

26.01.2022 09:07 Žraloci v loňském roce zaútočili na lidi po celém světě 73krát, což je o 21 zaznamenaných případů…

Pfizer a BioNTech zahájily klinické testy vakcíny zaměřené na variantu…

25.01.2022 15:48 Společnosti Pfizer a BioNTech dnes oznámily, že zahájily klinické testy nové verze jejich vakcíny…

Americké státy žalují Google, zasahuje prý do soukromí uživatelů

25.01.2022 13:09 Tři americké státy a federální okrsek kolem metropole Washingtonu podaly v pondělí žalobu na…

Stíhačka F-35 amerického námořnictva havarovala při pokusu o přistání na…

25.01.2022 09:42 Pokročilá stíhačka F-35 amerického námořnictva v pondělí havarovala při pokusu o přistání na…

USA kvůli napětí s Ruskem uvedly do pohotovosti 8500 vojáků

24.01.2022 21:54 Americká vláda kvůli obavám z ruské invaze na Ukrajinu uvedla do zvýšené pohotovosti 8500…

Související:

Právě se děje

reklama