USA řeší, co se stalo s ruským vzdušnými silami

Než ruská invaze na Ukrajinu začala, předvídala americká rozvědka, že půjde o vražedný útok, při němž Moskva mobilizuje své jednotky a vzdušné síly tak, aby ovládla nebe nad Ukrajinou. Prvních šest dní invaze ale těmto předpokladům neodpovídalo a americké vojenské úřady nejsou schopné objasnit, co vede Rusko k tak opatrnému zacházení s jeho vzdušnými silami, napsala agentura Reuters.

Ruská armáda, ilustrační foto

"Nejsou ochotni vystavovat svá letadla a piloty nadměrným rizikům," řekl pod podmínkou anonymity vysoce postavený zdroj z amerického vojenského úřadu. Ačkoliv nahlíženo optikou prostých čísel a palebné síly Rusko Ukrajinu výrazně předčí, ukrajinské vzdušné síly jsou stále životaschopné a operují - proč, to je podle vojenských expertů záhadou.

Analytici očekávali, že po prvních salvách vypálených 24. února Rusko okamžitě zničí ukrajinské vzdušné síly a protivzdušnou obranu. Byl by to "logický a očekávatelný další krok, jehož svědky jsme byli téměř v každém vojenském konfliktu od roku 1938", napsalo ve svém článku nazvaném Záhadný případ chybějícího ruského letectva výzkumné centrum RUSI v Londýně. Bojové letouny ukrajinských sil ale nadále v nízkých výškách podnikají obranné manévry i výpady proti pozemním cílům. Rusko létá ve vzdušném prostoru, o který se stále bojuje. Ukrajinské jednotky jsou s raketami země-vzduch schopné vytvořit značná rizika pro ruské piloty, kteří se snaží podporovat postup pozemních sil.

"Hodně z toho, co (Rusové) dělají, je matoucí," uvedl Rob Lee, odborník na ruskou armádu z výzkumného centra v americké Filadelfii, který předpokládal, že válka začne s "maximálním využitím síly". "Protože každý další den konfliktu má svoji cenu a rizika se zvyšují. A pro toto chování se jen velmi těžko hledají realistické důvody," dodal Lee.

Vojenští experti konstatují, že ruské letouny na Ukrajině nejsou dobře koordinované s pozemními jednotkami, jejichž kolony byly vyslané mimo oblast dosahu svého vzdušného krytí. Ruští vojáci jsou kvůli tomu zranitelní vůči útokům ukrajinských sil, a to včetně těch, které jsou nově vybavené tureckými drony a americkými a britskými protitankovými střelami. Vláda amerického prezidenta Joea Bidena odmítá žádosti Kyjeva na uzavření vzdušného prostoru nad Ukrajinou, jelikož by to vtáhlo Spojené státy do přímého konfliktu s Ruskem.

Zatímco ruský postup byl zatím slabší, než se očekávalo, překvapila naopak ukrajinská armáda. Její zkušenost z posledních osmi let bojů s proruskými separatisty na východě země sestávala převážně ze statických zákopových bojů ve stylu první světové války. Naproti tomu ruské síly mají bojovou zkušenost ze Sýrie, kde se účastnily intervencí na straně prezidenta Bašára Asada a prokázaly určitou schopnost koordinovat pozemní manévry s dronovými a leteckými útoky. Přítomnost ukrajinských bojových letadel ve vzduchu je očividným projevem odolnosti země tváří v tvář útoku a je bezpochyby morální vzpruhou jak pro ukrajinskou armádu, tak obyvatelstvo, uvádí experti. Tato skutečnost vede také k určité mytologizaci ukrajinských vzdušných sil. Vypráví se například o ukrajinském bojovém pilotovi, který údajně sám sestřelil šest ruských letadel a jemuž se na internetu přezdívá "Duch Kyjeva".

Americký prezident Biden v úterý sklidil potlesk, když přednesl své první poselství o stavu unie, v němž chválil odhodlání Ukrajinců a vymezil se vůči prezidentu Vladimiru Putinovi, jenž si prý myslel, že může jednoduše "vpadnout" na Ukrajinu bez odporu. "Ale místo toho narazil na sílu, kterou si nedovedl představit. Narazil na ukrajinský lid," řekl Biden.

Podle amerických propočtů Rusko k invazi na Ukrajinu užívá asi 75 letadel. Než k invazi došlo, úřady odhadovaly, že Rusko pro ukrajinskou misi potenciálně připravilo několik set strojů z celkových několika tisíc, kterými disponuje. Nicméně americký vojenský zdroj odmítl uvést, kolik bojových letounů včetně vrtulníků je stále k dispozici a mimo Ukrajinu. Obě strany utrpěly ztráty.

"Máme indicie, že přišli o nějaká letadla, ale to Ukrajinci také," řekl zdroj. "O vzdušný prostor se bojuje každý den."

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 08:10 Ruské jednotky nyní své hlavní úsilí soustředí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Předpověď počasí na příští týden: Letní teploty budou pokračovat, hrozí…

13.05.2022 06:30 Letní teploty v Česku vydrží i příští týden. Přidají se ale i přeháňky a Česko mohou zasáhnout také…

Švédsko a Finsko budou výraznou posilou NATO, uvedla německá ministryně

15.05.2022 14:37 Vstup Finska a Švédska by byl výraznou posilou Severoatlantické aliance a Německo proto učiní vše,…

Při střelbě v USA zemřelo deset lidí, útočník si místo předem prozkoumal

15.05.2022 21:35 Aktualizováno Osmnáctiletý střelec bílé pleti, který v sobotu v supermarketu v americkém městě Buffalo ve státě…

Rada bezpečnosti OSN odsoudila smrt novinářky Al-Džazíry

14.05.2022 14:16 Aktualizováno Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) odsoudila v pátek zabití reportérky televize Al-Džazíra Širín abú…

Návrh na zrušení potratů v USA je nelidský a šokující, píše prestižní…

13.05.2022 22:00 Pokud Nejvyšší soud Spojených států zruší ústavní právo na potrat, jak minulý týden naznačil uniklý…

Austin v telefonickém rozhovoru se Šojguem vyzval k okamžitému příměří na…

13.05.2022 21:35 Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes v telefonickém rozhovoru s ruským protějškem Sergejem…

Musk pozastavil plán převzetí Twitteru kvůli falešným účtům

13.05.2022 15:48 Aktualizováno Plán převzetí internetové společnosti Twitter zhruba za 44 miliard dolarů (více než bilion Kč),…

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě překonal hranici 520 milionů

13.05.2022 08:02 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU)…

Blinken bude v Evropě, čeká ho neformální jednání NATO

12.05.2022 15:45 Americký ministr zahraničí Antony Blinken bude od 14. do 16. května v Německu a ve Francii, uvedl…

Počet úmrtí způsobených koronavirem ve Spojených státech převýšil milion

12.05.2022 11:43 Aktualizováno Počet úmrtí způsobených koronavirem ve Spojených státech převýšil milion, uvedla dnes agentura…

Trump musí zaplatit pokutu v přepočtu 2,65 milionu korun za pohrdání soudem

11.05.2022 19:33 Bývalý americký prezident Donald Trump musí zaplatit pokutu 110.000 dolarů (2,65 milionu korun) a…

Soud v Salvadoru poslal ženu na 30 let do vězení kvůli potratu

11.05.2022 09:01 Soud ve středoamerickém Salvadoru poslal ženu na 30 let do vězení kvůli potratu, který je v zemi…

Související:

Právě se děje

reklama