USA rozešlou do zahraničí 80 milionů dávek vakcín, řekl Biden

Spojené státy navyšují na 80 milionů počet dávek proticovidových vakcín, které plánují do konce června přerozdělit do zahraničí. Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Kromě již slíbených 60 milionů dávek přípravku od firmy AstraZeneca prý Washington vyčlení na export nejméně 20 milionů dávek vakcín, kterými se už v USA očkuje.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Dnes děláme další krok, abychom pomohli světu. Víme, že Amerika nikdy nebude zcela v bezpečí, dokud pandemie, která řádí po celém světě, nebude pod kontrolou," řekl Biden při vystoupení v Bílém domě. Ujišťoval přitom, že USA nebudou dodávky vakcín používat jako páku "na zajištění službiček od jiných zemí".

Kam ohlášené dodávky vakcín poputují nebo kdy začnou, zatím není jasné. Dosud USA předaly jiným zemím 4,5 milionu dávek vakcíny AstraZeneky, které si rozdělily Mexiko a Kanada, a Washington v uplynulých týdnech čelil rostoucímu tlaku ohledně sdílení svých zásob, zatímco zájem o očkování mezi Američany klesal. Na konci dubna pak Bidenova administrativa přislíbila rozdělení dalších 60 milionů dávek stejného přípravku do konce června a nyní přidává dalších 20 milionů dávek, přičemž mezi nimi mohou být vakcíny od výrobců Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson.

"To znamená, že během následujících šesti týdnů Spojené státy americké odešlou do zahraničí 80 milionů dávek," uvedl Biden. Prezident řekl, že v případě vakcíny od AstraZeneky se čeká na stanovisko Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), zatímco dávky od ostatních výrobců se začnou rozdělovat "jakmile budou k dispozici".

USA se podle všeho blíží k dosažení stavu, kdy budou mít zásoby vakcín na dokončení imunizace svého obyvatelstva. V zemi se 330 miliony obyvatel se zatím využilo na 275 milionů dávek a více než třetina obyvatelstva je plně očkovaná. Podle Bidena úterní aktualizace statistik Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) potvrdí 60procentní proočkovanost dospělé populace alespoň jednou dávkou.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama