USA s Brazílií mají desítky tisíc nových případů, Anglie uvolňuje opatření

Počty případů nákazy koronavirem ve Spojených státech a také v Brazílii se každý den zvyšují o desítky tisíc případů, v Evropě jsou pak problémem lokální ohniska. To se týká i České republiky, kterou počínaje dneškem Slovinsko přeřadilo z kategorie bezpečných do kategorie méně bezpečných států. Anglie, která společně s dalšími částmi Spojeného království patřila k nejpostiženějším na světě, se nově otevřely hospody, restaurace, kadeřnictví i hotely.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Spojené státy během pátku zaznamenaly přes 53.000 nových případů, o den dříve to bylo podle Reuters rekordních 55.405 infekcí. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje celosvětově, uvedla, že za posledních 24 hodin v USA zaznamenala 57.683 nově potvrzených nákaz. Sedm amerických států podle Reuters v pátek ohlásilo rekordně vysoké denní bilance, a to Alabama, Aljaška, Idaho, Jižní Karolína, Mississippi, Severní Karolína a Tennessee.

Americké úřady důrazně doporučují nošení roušek, mnohé státy USA jejich alespoň částečné nošení vyžadují. K rouškám se nyní začíná stavět vstřícně i prezident Donald Trump, který v pátek pod horou Mount Rushmore s obřím sousoším bývalých prezidentů USA přednesl projev k dnešnímu Dni nezávislosti. Velká část z asi 7500 lidí, kteří přednes na místě poslouchali, si ale ústa a nos nezakrývala.

S koronavirem se výrazně potýká i Brazílie, která za poslední den zaznamenala 42.223 případů nákazy a 1290 úmrtí spojovaných s nemocí covid-19. Oficiální statistika nakažených se dostala na téměř 1,54 milionu, zatímco bilance obětí stoupla na 63.174 mrtvých.

V Česku za pátek přibylo 141 nakažených, zhruba o desítku více než ve čtvrtek. Stále je to ale méně než na konci minulého týdne, kdy nárůst zrychloval až na nedělních 305 nově nakažených, což byl nejvýraznější nárůst od začátku dubna. Kvůli nárůstu nemocných, za kterým podle úřadů stojí především lokální ohniska, zpřísnilo Slovinsko vstup do země z Česka, nejde-li o pouhý tranzit dál do Chorvatska. Slovinsko nově vyžaduje covidový test, nebo 14denní karanténu. Od pondělí bude test vyžadovat od cestujících z Česka také Kypr.

Anglie, která naopak od 10. června karanténu pro Čechy zruší, dnes takzvanou supersobotou zahájila velké uvolňování karanténních opatření. Znovu fungují kadeřnictví, hospody, restaurace, hotely či muzea. Kritici varují, že otevření hospod povede po více než třech měsících necené uzávěry k neřízeným pitkám, které se odrazí v šíření koronaviru. Vláda proto národ nabádá k zodpovědnosti.

Británie chce v budoucnu podle premiéra Borise Johnsona jít cestou lokálních omezení, ke kterým přistupují i další státy. Například katalánské úřady dnes nařídily uzávěru oblasti zahrnující i dvěstětisícové město Lleida. Jde o vůbec první omezení pohybu od 21. června, kdy ve Španělsku skončil nouzový stav.

Nová opatření přijal i Írán. Íránci, kteří nebudou používat roušky, nebudou moci podle prezidenta Hasana Rúháního počítat se službami státních úřadů. Rúhání rovněž řekl, že pracoviště, kde se hygienická nařízení nebudou dodržovat, budou na týden uzavřena. V Íránu do dneška covid-19 zabil přes 11.400 lidí a nákaza se potvrdila u 237.878 lidí.

Koronavirus se podle dosavadních poznatků začal šířit z čínského města Wu-chan. Světová zdravotnická organizace (WHO) v aktualizované zprávě uvádí, že Čína o výskytu plicní nemoci nového původu informovala až po dvou žádostech. WHO žádala o podrobnosti 1. a 2. ledna, odpověď dostala až 3. ledna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zkonfiskovaly radikálům dva miliony dolarů v kryptoměnách

14.08.2020 20:02 Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních…

Bolsonarovi vzrostla podpora, zřejmě díky pomoci chudým

14.08.2020 19:32 V Brazílii poslední dva měsíce přibývají denně stále desítky tisíc nakažených koronavirem a v…

USA opět mají přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19, školy jsou v těžké…

14.08.2020 17:27 Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve…

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama