USA schválily vakcínu Moderny, tvrdí Trump. Úřad pro kontrolu léčiv se zatím nevyjádřil

Prezident USA Donald Trump na twitteru prohlásil, že americké úřady schválily mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 od společnosti Moderna. K věci se však dosud veřejně nevyjádřil americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA), který má má ve schvalovacím procesu rozhodující slovo, napsala agentura Reuters.

Biotechnologická společnost Moderna
doporučujeme

Schválení vakcíny firmy Moderna doporučila ve středu skupina nezávislých expertů při FDA a očekávalo se, že se regulátor jejím stanoviskem bude řídit a mimořádné nasazení posvětí ještě dnes.

"Vakcína Moderny schválena drtivou většinou. Okamžitě začne distribuce," napsal na twitteru Trump. FDA jeho výrok zatím nekomentovala.

Prezident minulý týden vyvíjel značný veřejný tlak na šéfa FDA Stephena Hahna před rozhodnutím jeho úřadu ohledně mimořádného schválení vakcíny od společností Pfizer a BioNTech. Na twitteru ve stejné fázi procesu, v níž se nyní nachází preparát Moderny, Hahna vyzval, aby "hned teď vypustil ty zatracené vakcíny ven". Personální šéf Bílého domu Mark Meadows pak podle médií v telefonátu Hahnovi údajně hrozil, že pokud nedá vakcíně Pfizeru zelenou ještě ten samý den, může se připravovat na rezignaci.

Trump se snaží vývoj vakcíny a její rychlé nasazení prezentovat jako jeden ze svých hlavních úspěchů v boji s koronavirem. Dlouhodobě totiž čelí silné kritice opozice i expertů, že šíření viru podceňuje, a že nedostatečná reakce jeho vlády učinila USA zemí s nejvyšším celkovým počtem infekcí i zemřelých s covidem-19 na světě.

Spojené státy nyní zažívají dosud nejhorší fázi epidemie, za posledních pět dní se tam nákaza nově prokázala u více než milionu lidí, počty zemřelých za 24 hodin v posledních dvou dnech převyšují hranici 3000. Rychlé proočkování populace je nyní podle expertů v podstatě jedinou cestou, jak zamezit přetížení zdravotnického systému na řadě míst USA.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko hlásí rekordní počet nakažených, nemocnice jsou přeplněné

28.01.2021 07:45 Mexiko ohlásilo rekordní denní bilanci nových případů nákazy koronavirem, kterých se za 24 hodin…

Blinken: Spojené státy mají obavy o ruského opozičníka Navalného

28.01.2021 06:58 Nový americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes řekl, že Spojené státy mají velké obavy o…

Vláda USA varuje před hrozbou politicky motivovaného násilí

28.01.2021 06:51 Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti dnes varovalo před zvýšenou hrozbou domácího terorismu…

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama