USA se dnes oficiálně vrací k pařížské klimatické dohodě

Spojené státy se dnes oficiálně znovu připojily k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Učinily tak jen 107 dní poté, co ji opustily na příkaz někdejšího prezidenta Donalda Trumpa, který její podmínky považoval za nevýhodné pro USA a jejich ekonomiku. Formální návrat k dohodě má však pouze symbolickou hodnotu a opravdová práce pro Spojené státy a zbytek světových zemí teprve začíná, napsal magazín Politico.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Biden nařídil návrat k dohodě hned v den své inaugurace, jak ostatně sliboval dlouhé měsíce ve své předvolební kampani. Trump ohlásil odchod z dohody již v roce 2019, formálně se tak kvůli ustanovením ve smlouvě stalo až 4. listopadu 2020, tedy den po prezidentských volbách v USA.

Pandemie covidu-19 přinesla krátkou pauzu v otázce opatření nutných pro zpomalení oteplování klimatu, protože vyřadila z provozu velkou část světové mezinárodní dopravy a další ekonomické aktivity, což znamenalo značný, nicméně jen dočasný, pokles emisí skleníkových plynů. Svět je však podle Politica stále na cestě k takovému oteplení klimatu, před nímž hlasitě varují vědci, protože by přineslo nezvratné negativní dopady na životní podmínky velké části obyvatelstva planety.

Spojené státy se podle řady pozorovatelů za vedení Donalda Trumpa stáhly z pozice vůdce v boji s klimatickými změnami, čímž částečně ztratily důvěru partnerů. Nenaplnily se nicméně obavy některých expertů, že další země budou následovat v amerických šlépějích a z dohody také odstoupí.

Podle šéfky programu OSN na ochranu životního prostředí Inger Andersenové nyní musí USA dokázat zbytku světa, že jsou ochotny se znovu ujmout vůdčí role. Andersenová však nepochybuje, že tak jistě učiní, až ohlásí své cíle na snížení emisí před dubnovým klimatickým summitem.

"Doufáme, že povedou k velmi výraznému snížení emisí, a že budou příkladem pro další země," řekl generální tajemník OSN António Guterres.

Dlouhodobý mezinárodní cíl, který se objevuje i v pařížské dohodě, je udržet průměrné oteplení klimatu do dvou stupňů Celsia oproti době před nástupem průmyslové revoluce. Svět se od té doby zatím "ohřál" již o 1,2 stupně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 09:57 Aktualizováno Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Boeing 737 MAX v USA opět hlásil nouzovou situaci

06.03.2021 05:27 Letecká společnost American Airlines dnes oznámila, že stroj Boeing 737 MAX, který mířil z Miami do…

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z podvodů s kryptoměnami

05.03.2021 22:20 Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve Spojených státech obviněn z kryptoměnových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama