USA se mění v Sovětský svaz? Politolog důrazně varuje

NÁZOR - Republikáni se šikují na obranu amerického prezidenta Donalda Trumpa s takovou energií a zuřivostí, která možná překvapuje i samotného šéfa Bílého domu, konstatuje politolog Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post připomíná, že mnoho z nich ještě před pár lety tvrdilo, že Trump není skutečný republikán a určitě není konzervativec.

Transformace konzervativní ideologie

Nyní republikáni Trumpa milují a puristické konzervativní skupiny jako Tea Party, FreedomWorks a Club for Growth mobilizují miliony svých stoupenců k boji za prezidenta, upozorňuje komentátor.

Na otázku, proč tomu tak je, se často odpovídá, že Trump natolik naplňuje republikánskou agendu, že nehledě na veškerý cirkus a divadlo působí jako spolehlivý a tuhý konzervativec, nastiňuje Zakaria. Podotýká, že v některých oblastech toto zajisté platí, především v společenských a kulturních otázkách, jmenování soudců či utužování podmínek pro interrupce, přistěhovalce a azylanty, v klíčové republikánské tezi o malé vládě je Trump hluboce nekonzervativní.

Jako příklad uvádí politolog hlavní téma Tea Party, tedy rostoucí dluh USA. U zrodu hnutí stála myšlenka hypotečních ulev pro vlastníky nemovitostí, ale širší otázkou bylo vždy nebezpečí růstu zadluženosti, vysvětluje komentátor. Připomíná, že ještě v roce 2011 bylo federální zadlužení zmíněno na zasedání Kongresu více než osmtisíckrát a o rok později budoucí republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan dokonce označil za hlavní úkol stávající generace přimět vládu vyvést zemi z rozpočtové krize.

"Během prvního roku v úřadě Trump, s dychtivou pomocí republikánské sněmovny a senátu, odstřelil americký rozpočet daňovými škrty, které vynesly deficit v letošním roce k bilionu dolarů a během 10 let přidají ke státnímu dluhu téměř 2 biliony dolarů," píše Zakaria. Ačkoliv se často mluví o pokrytectví republikánů, kteří se o deficit starají pouze tehdy, kdy vládnou demokrati, sám považuje za pozoruhodnější opuštění tezí o malé vládě a fiskálním konzervativizmu, které se součástí širší transformace konzervativní ideologie.   

Trump vybral na daní přes 88 miliard dolarů v podobě cel a ač prezident tvrdí opak, tyto peníze za zahraniční zboží nakonec platí američtí zákazníci, upozorňuje politolog. Dodává, že efektem je snížení HDP a pokles mezd Američanů.

Současná administrativa si sice uvědomuje problémy, které plynou z obchodních válek, ale na špatná opatření reaguje masivními dotacemi pro preferované oběti, vysvětluje Zakaria. Podotýká, že postiženi byli především američtí zemědělci, ale prezident nedávno uvedl, že ti se na něj nemůžou příliš zlobit, protože jim jen loni a letos poslal 12, resp. 16 miliard dolarů.

To výrazně převyšuje 12 miliard dolarů, které v roce 2009 federální vláda vyčlenila na záchranu automobilek, konstatuje komentátor. Připomíná, že ideologie volného trhu se zrodila z odporu k clům, protekcionalismu a merkantilismu, na které se zaměřovali myslitelé jako Adam Smith či David Ricardo.

V sovětském stylu

"Konzervativci, včetně Margaret Thatcherové a Ronalda Reagana, desetiletí kázali světu o přednostech volného obchodu," pokračuje Zakaria. Vysvětluje, že věřili, vláda by neměla určovat ekonomické vítěze a poražené a tato myšlenka byla pro republikány natolik zásadní, že ji Trump zopakoval krátce poté, co v roce 2015 oznámil prezidentskou kandidaturu.

Nyní se ale jeho administrativa chová jako centrální plánovací úřad, který uděluje celní výjimky preferovaným firmám a podnikům, zatímco jiným je odpírá, konstatuje komentátor. Připomíná, že mezi produkty, které zatím unikly zdanění, jsou lososi, tresky, bible či frakční chemikálie, ale doložky jsou dočasné, tudíž o ně firmy budou muset žádat znovu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Lobbisté, právníci a ředitelé společností se v ryze sovětském stylu šikují, aby se obraceli na vládní představitele s žádostí o tyto cenné výjimky, které jsou udělovány v neprůhledném procesu, často zjevně Trumpem samotným, uvádí politolog. Odkazuje na případ firmy Apple, která podle prezidentova Tweetu nejprve neměla výjimku získat, ale poté, co se s Trumpem sešel ředitel firmy Tim Cook, šéf Bílého domu otočil.

Uvedené upřednostňování souzní s Trumpovou touhou zasahovat do průmyslové politiky a naplňovat skrze ní vlastní zájmy, nikoliv zájmy americké ekonomiky, kritizuje Zakaria. Zdůrazňuje, že prezident pomáhá společnostem a pracovníkům v klíčových státech, které by mu v roce 2020 mohly zajistit znovuzvolení.

Trump například apeloval na úřady v Tennessee, aby přehodnotily záměr uzavřít elektrárnu, která kupuje uhlí od jeho velkého sponzora, poukazuje politolog. Doplňuje, že prezident také jmenovitě útočí na ty manažery a společnosti, které nemá rád, například Jeffa Bezose a jeho Amazon, který tvrdí, že z tohoto důvodu mu byl odepřen kontrakt s ministerstvem obrany v hodnotě 10 miliard dolarů.

"V klíčových otázkách, které ekonomicky definovaly Republikánskou stranu, je dnešní stranickou agendou státní plánování a kumpánský kapitalismus," deklaruje Zakaria. Dodává, že přesně to takzvaní konzervativci nyní zapáleně brání.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Ekonomika Sovětský svaz

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 5 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda sestřelila první ruský strategický bombardér

Ukrajinská armáda v pátek oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských raket a dronů na ukrajinská města.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy