USA se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu a uhradí finanční závazky WHO

Spojené státy se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu. Světové zdravotnické organizaci (WHO) to dnes sdělil americký vládní epidemiolog Anthony Fauci. Podle agentury AP dále ujistil, že USA přestanou snižovat počet Američanů pracujících pro WHO a dostojí svým finančním závazkům vůči organizaci.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Administrativa nového prezidenta Joea Bidena hned po středeční inauguraci nového šéfa Bílého domu oznámila, že ruší plánovaný odchod USA z WHO, který loni oznámila administrativa Bidenova předchůdce Donalda Trumpa.

Fauci oznámil, že Biden dnes nařídí, aby USA podporovaly projekty týkající se globálních dodávek vakcín a diagnostických a léčebných nástrojů proti covidu-19, diagnostikování i léčení lidí v nouzi.

Fauci také řekl, že USA přestanou snižovat stav svých pracovníků u WHO a že uhradí své finanční závazky. Bidenův hlavní poradce pro koronavirovou pandemii výkonné radě WHO prostřednictvím videokonference řekl, že americký prezident dnes vydá nařízení, které potvrdí záměr USA připojit se k programu COVAX, jehož cílem je zajistil vakcíny covid-19 lidem na celém světě včetně těch, kteří žijí v chudých zemích.

"Je mi ctí oznámit, že Spojené státy zůstanou členem Světové zdravotnické organizace," řekl Fauci. Za Trumpa se přitom USA neúčastnily ani programu COVAX, který čelil finančním překážkám, smluvním problémům s výrobci očkovacích látek i logistickým problémům. Evropská unie nebo Čína přitom program podporují.

První dávky vakcín by měly chudší země doky programu COVAX, který řídí WHO v součinnosti se světovou aliancí pro očkování GAVI, dostat v únoru.

Podle AP Fauciho potvrzení závazků USA vůči WHO znamená dramatický a důrazný posun směrem k multilaterálního přístupu k boji s pandemií.

Ostatní země i šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podle AP Fauciho oznámení uvítali a přislíbili spolupráci s Bidenovou administrativou. Toto je dobrý den pro WHO a dobrý den pro globální zdraví," řekl Tedros, který označil Fauciho za "svého bratra Tonyho. Fauci zase předtím šéfa WHO označil za svého "drahého přítele".

Bidenův předchůdce Donald Trump pozastavil finanční příspěvky WHO, pro kterou byly Spojené státy největším dárcem. Zároveň Trump ohlásil zahájení procesu odchodu z WHO, který měl být dovršen letos v červenci

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 10:31 Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama