USA si dnes připomněly teroristické útoky z 11. září 2001

Spojené státy si dnes připomněly oběti teroristických útoků z 11. září 2001. Prezident Donald Trump uctil mrtvé minutou ticha v Pentagonu, který byl jedním z cílů teroristů. V New Yorku, kde teroristé s letadly narazili do dvojice mrakodrapů Světového obchodního centra (WTC), pozůstalí četli jména obětí, mezi kterými byli i Češi.

Památník útoku
doporučujeme

Trump s manželkou Melanií si minutou ticha připomněli památku obětí teroristů nejdříve v Bílém domě, poté prezident zamířil do Pentagonu. Do budovy ministerstva obrany narazilo jedno z unesených letadel, na jehož palubě bylo 64 lidí včetně pěti atentátníků. Dalších 125 lidí zahynulo v troskách budovy.

Pieta v Pentagonu každý rok tradičně začíná minutou ticha v 09:37 místního času (15:37 SELČ), což je moment, kdy unesené letadlo narazilo do sídla ministerstva obrany. Letos ale podle AP vzpomínková akce začala s desetiminutovým zpožděním. Trump přítomným pozůstalým řekl, že jejich milovaní, kteří zde v roce 2001 zahynuli, nebudou nikdy zapomenuti.

V New Yorku do mrakodrapů WTC, kterým se říkalo dvojčata, narazily dva unesené letouny. Věže se kvůli rozsáhlým škodám a zničujícímu požáru krátce po nárazech zřítily. Zahynulo zde přes 2750 lidí včetně Čecha Lukáše Rambouska a československé emigrantky Aleny Sešínové, jejichž jména jsou v památníku na místě dvojčat uvedena.

Během piety v New Yorku pozůstalí četli jména obětí přes tři hodiny. Mezi čtenáři byly i dětí, které uvedly, že nikdy nedostaly možnost své blízké poznat, přesto je vroucně milují. Například Joseph Henry řekl, že jméno dostal po svém strýci Josephu Patricku Henrymu, který byl hasičem. Dodal, že je pro něj čest toto jméno nést a že by si velmi přál strýce poznat.

Další připomínka obětí se konala nedaleko Shanksville v Pensylvánii. Tam se zřítil čtvrtý z unesených letounů, když se pasažéři rozhodli teroristy přemoci. Nikdo z 40 cestujících nepřežil, zahynula i čtveřice únosců. Viceprezident Mike Pence v projevu na místě tragédie ocenil posádku i pasažéry za jejich statečnost a za to, že svým hrdinstvím zabránili dalším mrtvým. Teroristé chtěli s letadlem zaútočit ve Washingtonu, jako o cíli se spekuluje o Bílém domu či o sídle Kongresu USA.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA se nepodařilo v RB OSN prodloužit zbrojní embargo vůči Íránu

15.08.2020 17:51 Aktualizováno Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti…

Hodnota Trumpova majetku za poslední rok klesla o šest miliard

15.08.2020 16:29 Hodnota majetku amerického prezidenta Donalda Trumpa se za poslední rok snížila o 300 milionů USD …

Biden přepisuje volební mapu USA. Nad Trumpem získává výrazný náskok

15.08.2020 14:38 Méně jak 3 měsíce do voleb přepisuje Biden volební mapu Spojených států. Bývalý viceprezident…

Americká armáda založila pracovní skupinu pro zkoumání UFO

15.08.2020 10:17 Americké ministerstvo obrany zřídilo novou pracovní skupinu, která se bude zabývat zkoumáním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama