USA se odklánějí od mnohostranného mezinárodního systému, soudí český analytik

Americké odstoupení od dohody, která umožňuje provádět vzájemné kontrolní přelety nad signatářskými státy, je dalším příkladem odklonu Spojených států od mnohostranného mezinárodního systému. Pro Evropu je oslabování tohoto systému riskantní, protože bez jednotného hlasu nebude v nově uspořádaném světě politickým aktérem, ale pouze kolbištěm velmocí. Na dotaz ČTK to dnes uvedl analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Petr Boháček.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA
doporučujeme

Odstoupení od smlouvy z roku 1992, jejímiž signatáři jsou například také Rusko, Kanada a Česko, oznámil Bílý dům ve čtvrtek. Informovala o tom CNN. Rusko podle amerického prezidenta Donalda Trumpa dohodu nedodržovalo, proto nemá pro USA smysl, aby jí byly nadále vázány.

O ruském porušování dohody hovoří i Boháček. "Stejně jako v případě Dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu i zde docházelo k porušení smlouvy ze strany Ruska, namísto donucení plnění dohody a její záchranu ji ale USA vypověděly. Hlavním důvodem je, že na rozdíl od minulých vlád USA ta současná jako efektivní nástroj pro zajištění mezinárodní bezpečnosti nevnímá mezinárodní dohody o odzbrojení, ale spíše zbrojení a strategii odstrašování," uvedl.

Na základě ujednání o otevřeném nebi mohou zúčastněné státy mezi sebou podnikat kontrolní lety, aby se přesvědčily, že žádná ze smluvních stran nechystá vojenskou agresi. Podle Spojených států Moskva dohodu porušuje, neboť zakazuje přelety nad městem, kde se předpokládají rozmístěné jaderné zbraně, které by mohly zasáhnout Evropu. Rusko rovněž zakazuje přelety nad oblastmi, kde se v té době konají vojenské manévry.

Boháček varoval před bezpečnostními dopady amerického kroku na Evropu. "Pro Evropu bez jednotného hlasu či strategických kapacit leží nebezpečí jakéhokoliv oslabování multilateralismu a systému pravidel a norem v tom, že nebude samostatným geopolitickým aktérem, ale zůstane jen kolbištěm světových velmocí," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rasová nerovnost vystupuje na povrch. Pandemie v USA drtí černošské…

26.05.2020 22:29 Aktualizováno NÁZOR – Nový typ koronaviru řádí ve Spojených státech v černošských komunitách, upozorňuje…

Bílý dům: Trump je nespokojený s kroky Číny ohledně Hongkongu

26.05.2020 22:28 Americký prezident Donald Trump si dokáže jen těžko představit, že by Hongkong zůstal světovým…

Ameriku šokoval další případ policejní brutality. Bělošský policista…

26.05.2020 19:06 Spojenými státy hýbe případ úmrtí černošského muže ve městě Minneapolis, který zemřel poté, co mu…

Zoufalství v Brazílii: Téměř 400 000 nakažených, prezident krizi zlehčuje

26.05.2020 11:48 Zatímco oficiální počty nakažených se v Brazílii každým dnem stále více přibližují 400.000 a lékaři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy