USA uvalily nové sankce. Na černé listině je kubánský ministr vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury.

Přidejte svůj názor

Mike Pompeo
doporučujeme

Zákaz vstup do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Gandarilla Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

V září Washington uvalil podobné omezení na šéfa kubánské komunistické strany Raúla Castra, bývalého prezidenta a mladšího bratra Fidela Castra, kvůli podpoře Madura a jeho zapojení do toho, co USA nazvaly hrubým porušením občanských práv.

Kromě samotného kubánského ministra nesmí do USA ani jeho děti, Julio César Gandarilla Sarmiento a Alejandro Gandarilla Sarmiento.

Kubánská vláda v minulosti ostře odmítal podobná obvinění.

Sankce jsou nejnovější z řady represivních opatření, která Trump přijal vůči Kubě od nástupu do funkce v roce 2017. Potlačuje tak historické otevírání Spojených států Havaně za vlády jeho demokratického předchůdce, Baracka Obamy.

Důvodem ke zostření sporů je kubánská podpora Madury. USA a desítky dalších zemí na počátku letošního roku uznaly opozičního vůdce Juana Guaidu za právoplatného prezidenta Venezuely. Maduru nadále podporují Čína a Rusko, napsala agentura Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

08.12.2019 22:40 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

FBI řeší útok na floridské základně jako teroristický čin

08.12.2019 20:56 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní…

Střelec z Floridy se před útokem inspiroval případy masové střelby

08.12.2019 08:59 Saúdskoarabský vojenský student, který v pátek na základně americké armády na Floridě zabil tři…

Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

08.12.2019 00:01 NÁZOR - Americký ministr obrany Mark Esper vnesl do vojenského slovníku nové ospravedlnění pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama