USA uvolní omezení kvůli COVID-19 v řádu týdnů. Nezasáhnou dál do dopravy, oznámil Trump

Spojené státy chtějí uvolnit celostátní omezení zavedená kvůli šíření koronaviru v řádu týdnů, nikoliv měsíců. Zároveň se nechystají zavádět nová omezení dopravy, a to ani té domácí. Podle agentury Reuters to v noci na dnešek prohlásil prezident Donald Trump.

Prezident řekl, že úřady na konci 15denního preventivního plánu vyhlášeného 16. března zváží, zda by nemohly omezení uvolnit alespoň v místech, která jsou nákazou méně zasažena. V domácích ohniscích onemocnění, kterým je například stát New York, by pak omezující opatření platila nadále. O jejich míře a trvání by rozhodovali tamní guvernéři.

Při rozhodování o zavádění či prodlužování omezení je potřeba brát v úvahu dopad na zaměstnanost a vliv karantény na psychické zdraví obyvatel, řekl Trump. Zároveň prohlásil, že jeho administrativa nedovolí, aby epidemie nemoci COVID-19 vyústila v trvalý problém pro americkou ekonomiku.

Nákaza totiž podle něj bude mít velký dopad na místní hospodářství i v případě, že USA omezení částečně zruší. Země proto nutně potřebuje mimořádný finanční balíček, který právě projednává Kongres, řekl prezident. Opoziční demokraté však republikány navržené opatření několik dní blokují v Senátu, protože nesouhlasí s některými jeho částmi. Trump prohlásil, že zákonodárci z obou politických stran jsou nyní již "docela blízko" dohody ohledně balíčku, jehož hodnota by podle některých zákonodárců mohla převýšit dva biliony dolarů (51,65 bilionu korun).

Podle Trumpa jsou požadavky lékařů na izolaci občanů příliš příkré. Kdyby to bylo na doktorech, nechali by zavřít celý svět a požadovali by, aby to tak zůstalo několik let, řekl. "Víte, že to udělat nemůžete, a zejména ne v první ekonomice světa," dodal. Podle něj by to vytvořilo větší problém, než je ten původní. Na dotaz, zda ho lékaři v jeho týmu v tomto názoru podporují, odpověděl záporně.

Od vyhlášení opatření minulý týden se počet nakažených v USA znásobil patnáctkrát a newyorské nemocnice jsou na pokraji krize. Starosta města Bill de Blasio v neděli řekl, že pokud nemocnice nedostanou další ventilátory, budou umírat lidé, kteří umřít nemusí. V USA je na 44.000 potvrzených případů koronaviru a přes 550 úmrtí, přičemž v pondělí denní nárůst mrtvých poprvé přesáhl stovku. Trump prohlásil, že v zemi podle něj koronaviru podlehne méně než jedno procento nakažených.

S předčasným rušením ochranných opatření z obav o stav ekonomiky nesouhlasí ani Trumpův spojenec, republikánský senátor Lindsey Graham. "Doporučoval bych řídit se radou lékařů o tom, jak si s virem poradit. Bude dobré, pokud snížíme tlak na ekonomiku, ale zaměřil bych se především na řešení problému s virem. Ekonomické důsledky budeme muset protrpět," řekl Graham.

Pozornost vzbudil svými výroky i texaský senátor Dan Patrick, když prohlásil, že staří lidé raději zemřou, než aby nechali COVID-19 poškodit americkou ekonomiku. V pořadu televize Fox News prohlásil, že by sám raději zemřel, než by dopustil, aby zdravotní opatření poškodila americké hospodářství. Podle něj "mnoho prarodičů" smýšlí jako on. "Chci říci: vraťte se do práce, vraťte se ke svým životům. Dívejme se na to rozumně a my, kterým je 70 a více, my se o sebe postaráme. Neobětujte tuto zemi, to nedělejte," řekl podle CNN Patrick, jemuž bude v dubnu 70 let.

Pondělní Trumpovy výroky ocenil a řekl, že ho povzbudily. "Nechci, aby byla obětována celá zem...prožíváme ekonomický kolaps," řekl.

Trump je znám svou nedůvěrou ve vědecká fakta. Doktorka Deborah Birxová, která v jeho administrativě koordinuje postup vůči koronaviru, uvedla, že údaje z Evropy svědčí o tom, že 99 procentům lidí, kteří na koronavirus zemřeli, bylo více než 50 let a že mnozí měli ještě jiné zdravotní problémy. "To nemění nic na tom, že je třeba chránit staré lidi," řekla Birxová.

Související

Donald Trump

Odvolací soud se smiloval nad Trumpem. Vyhne se zabavení majetku

Odvolací soud v New Yorku v pondělí rozhodl o povolení složení záruky ve výši 175 milionů dolarů americkému exprezidentu Donaldu Trumpovi. Tím se vyhne povinnosti zaplatit celou částku 454 milionů, kterou mu byla v únoru uložena poté, co byl shledán vinným z podvodů s nemovitostmi. Uvedl to server BBC.

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 41 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate způsobila šok i lidem ze svého okolí, zní z Británie

Zítra uplyne týden od chvíle, kdy princezna Kate po mnoha spekulacích odhalila, že lékaři u ní diagnostikovali rakovinu. Pro spoustu lidí z jejího okolí to byl šok, zní z Velké Británie. Kdo všechno věděl o nemoci s předstihem? 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy