USA vstupují do nové éry. Reaganovo dědictví je u konce, tvrdí sociolog

NÁZOR - Snížení daní, které před čtyřiceti lety prosadil tehdejší americký prezident Ronald Reagan, zahájilo novou ideologickou éru, konstatuje sociolog E. J. Doinne v komentáři pro server Washington Post. Profesor z Georgetown University vysvětluje, že její jádro shrnoval Reaganův inaugurační projev, který si dodnes část konzervativců cituje i ve spánku: "V současné krizi není vláda řešením našeho problému. Vláda je problém."

Triumf opačných názorů

"Náš ekonomický balík je dobře spletený, pečlivě postavený plán obnovy americké ekonomické síly a návratu naší země na cestu prosperity. Každá část tohoto balíku je zásadní," cituje sociolog slova, která zní, jako by je pronesl stávající prezident USA Joe Biden na adresu nedávno schváleného záchranného balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů. Ve skutečnosti jde ale o Reaganův komentář z července 1981, kterým ospravedlňoval snížení daní o 25 %.    

Schválení Bidenova plánu je triumfem zcela opačných názorů, než zastával republikán Reagan, deklaruje autor komentáře. Poselství podle něj zní, že pouze aktivní a schopná vláda dokáže napravit aktuální "průšvih". Ochota Demokratické strany rychle prosadit program o takovém objemu pak odráží definitivní odepsání omezení reaganovské éry, které brzdily levicově-liberální politiky ve vládním aktivismu.

Posun od ekonomického modelu, který předpokládá, že pokud bohatnou nejbohatší, bohatne celá společnost, nemůže být dramatičtější, tvrdí profesor. Připomíná, že podstatou Reaganovy teorie byla myšlenka, že pomůžeme bohatým a jejich investice následně vytvoří pracovní místa a prosperitu pro všechny.

"Bidenova teorie je obrácená: pomožme střední třídě a nízkopříjmovým Američanům a jejich kupní síla požene bezprecedentní éru růstu," pokračuje sociolog. Zmiňuje studii think tanku Tax Policy Center, která srovnávala snížení firemních daní za předchozího prezidenta Donalda Trumpa s Bidenovým záchranným balíkem a přišla se dvěma poznatky: z Trumpových kroků těžilo primárně 20 % nejbohatších Američanů, zatímco Bidenova opatření se dotknou nejen střední třídy, ale především 40 % obyvatel s nejnižšími příjmy.

To podle autora komentáře ohrožuje republikány, kteří se nadále upírají k Reaganovým myšlenkám, jelikož i jejich méně zaopatření příznivci chápou, co nyní probíhá. Průzkum společnosti Pew Research Center ukázal, že Bidenův plán podporuje jen 25 % republikánů s vysokými příjmy a 37 % se středními příjmy, poukazuje Doinne. Dodává, že mezi republikány, kteří vydělávají méně než 40 tisíc dolarů ročně - a tvoří čtvrtinu voličů strany - má plán stávajícího prezidenta ale podporu 63 %.

Éra bidenismu

Návrat třídní politiky by mohl Republikánskou stranu rozdělit natolik, že ji pohromadě neudrží ani kontroverze ohledně kulturních válek, míní profesor. Upozorňuje, že existuje ještě jiné poučení z Reaganovy éry, a to sice, že Spojené státy nezačaly být více konzervativní kvůli tomu, že desítky milionů lidí náhle přijaly ekonomické teorie Friedricha Hayeka a Miltona Friedmana.

Také současný návrat k vládnímu aktivismu není důsledkem masového čtení Johna Keynese či Johna Galbraitha, deklaruje sociolog. Vysvětluje, že politika se posuzuje podle úspěchů a reaganismus zakořenil kvůli ekonomickému boomu, který se dostavil na konci roku 1982, tudíž konzervativci neúnavně připisovali dobré časy Reaganovým opatřením.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Bidenův tým a demokratičtí stratégové vědí, že musí záchranný plán tvrdě prodat a zajistit, že voliči uvidí, jak administrativa pracuje na ukončení pandemie a rozproudění ekonomiky," pokračuje Doinne. Odkazuje na slova demokratického konzultanta Guye Molyneuxe, že nejdůležitější věcí je vystoupit, až se začne ekonomika zotavovat, a říkat lidem, co bylo učiněno, tudíž si voliči spojí probíhající zotavení s Bidenovou politikou.

Přesně tomu se snažil zabránit předseda republikánského senátorského klubu Mitch McConnell, když vzkázal do médií, že nastane ekonomický boom, ale nebude jakkoliv souviset s Bidenovým balíkem, poukazuje autor komentáře. Stávající administrativa podle něj ví, že prezident musí prodat důsledky svých kroků a přesně tomu bude podřízena jeho cesta po Spojených státech v nadcházejících týdnech.

Biden rovněž musí podat program - což s ohledem na jeho velikost nebude lehké - jako pouho předehru pro hlavní iniciativu své administrativy, kterou je dlouhodobá rekonstrukce infrastruktury a ekonomiky, naznačuje profesor. Zmiňuje tvrzení Bidenova poradce Stevea Ricchettiho, že nejde jen o to vysvětlit záměry a zajistit efektivní využití schváleného balíku, ale z investic a zotavení učinit integrální součást vládní agendy.  

"Za obnovenou popularitou vládních akcí nestojí nic magického. Pandemie oslabila soukromý ekonomický sektor a vyžádala si mobilizaci zdrojů, kterou může řídit pouze vláda," píše Doinne. Vyzdvihuje, že nerovnoměrné zdravotní a ekonomické dopady covidu-19 proměnily nerovnost z abstraktní otázky v záležitost života a smrti.

Podobně jako stagflační krize na konci 70. let zrodila reaganismus, stávající krize může vytvořit nové podmínky, kdy se pragmatické formy vládního aktivismu přidají k tiché politické revoluci, tvrdí sociolog. Soudí, že na místě je souhrnný název bidenismus.

Související

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.
Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Joe Biden Ronald Reagan Ekonomika

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

před 20 minutami

Aktualizováno před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 3 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy