USA zrušily omezení pro styk s činiteli na Tchaj-wanu, čínská státní média zlostně reagují

Spojené státy zrušily své vnitřní restrikce, které po desetiletí platily pro styk mezi americkými činiteli a jejich protějšky na Tchaj-wanu. Podle agentury Reuters to dnes oznámil ministr zahraničí USA Mike Pompeo. Krok podle pozorovatelů zřejmě ještě zvýší napětí mezi Washingtonem a Pekingem, Čína totiž považuje Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii a odpírá mu proto plnohodnotné diplomatické styky s dalšími zeměmi.

Mike Pompeo
doporučujeme

Pompeo ve vyjádření uvedl, že se americké ministerstvo zahraničí již po desetiletí řídí složitými vnitřními pravidly, které do značné míry zakazují americkým diplomatům a dalším činitelům stýkat se se svými protějšky na Tchaj-wanu. Čína totiž otázku Tchaj-wanu často předkládá jako nejcitlivější bod svých vztahů s USA. Ty se však v poslední době nachází na bodu mrazu a administrativa odchozího prezidenta Donalda Trumpa ještě napětí řadou nedávných kroků stupňuje.

"Vláda Spojených států přistoupila k těmto krokům jednostranně ve snaze usmířit si komunistický režim v Pekingu," uvedl Pompeo. "Dnes oznamuji, že tato námi zavedená omezení ruším," dodal.

Neoficiální zastupitelský úřad Tchaj-wanu ve Washingtonu však uvedl, že rozhodnutí ukazuje "sílu a hloubku" vztahů USA a Tchaj-wanu.

Peking Pompeovo prohlášení zatím nekomentoval, vyjádřila se k němu ale některá čínská státní média. Podle komentátora státní tiskové agentury Nová Čína Pompeův krok dokazuje, že jeho "jediným zájmem je vyvolávání konfrontací" a že mu "nejde o světový mír". Čínská státní televize CGTN označila oznámení šéfa americké diplomacie za "zbabělý akt sabotáže" příští americké vlády. "Trumpova vláda, v pokračujícím úsilí spálit dům před svým odchodem, překročila nebezpečnou červenou linii s Čínou pár dní před nástupem nového prezidenta Joea Bidena," uvedla CGTN.

Šéfredaktor státem vlastněného čínského deníku Global Times na twitteru napsal, že "čínské bojové letouny mohou kdykoli přelétávat nad Tchaj-wanem" a že "varianta vojenského řešení tchaj-wanské otázky bude vždy na stole". Tyto komentáře ale z twitteru posléze zmizely, uvedla agentura AP.

Na návštěvu Tchaj-wanu se brzy chystá velvyslankyně USA při OSN Kelly Craftová, Čína kvůli cestě Spojeným státům hrozila, že si "zahrávají s ohněm". Tchaj-wan nedávno navštívil americký ministr zdravotnictví Alex Azar či Pompeův náměstek Keith Krach, Peking v obou případech proti cestám protestoval a vyslal do blízkosti ostrova stíhací letouny jako varování.

Spojené státy jsou největším mezinárodním podporovatelem Tchaj-wanu, dodávají mu například nejvíce zbraní, k čemuž je do určité míry zavazuje americký zákon z roku 1979.

"Vláda Spojených států udržuje vztahy s neoficiálními partnery po celém světě, a Tchaj-wan není výjimkou. (...) Dnešní oznámení je uznáním toho, že vztahy USA a Tchaj-wanu nemusí být a neměly by být svázány restrikcemi," uvedl Pompeo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa

26.01.2021 07:41 Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta…

Buden zvažuje po zatčení Navalného veškeré možné kroky vůči Rusku

25.01.2021 21:53 Americký prezident Joe Biden nevylučuje žádné možnosti, pokud jde o reakci USA na nedávné zatčení…

Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR

25.01.2021 16:30 Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle…

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama