"Už nejsi moje matka." Hojení Ameriky v postrumpovské éře nebude snadné, píše Reuters

Mayra Gomezová celý život volila demokraty. Když svému 21letému synovi před pěti měsíci oznámila, že v úterních prezidentských volbách dá svůj hlas Donaldu Trumpovi, přerušil s ní veškerý kontakt, píše agentura Reuters.

"Výslovně mi řekl: 'Už nejsi má matka, protože volíš Trumpa'," uvedla 41letá pečovatelka žijící v Milwaukee ve Wisconsinu. Poslední rozhovor se synem byl podle ní tak ostrý, že si není jistá, zda by se byli schopni usmířit, i pokud by Trump prohrál. "Škody už jsou napáchány. V myslích lidí je Trump monstrum. Je to smutné. Jsou lidé, kteří se mnou přestali mluvit a nejsem si jistá, že se to změní," uvedla Gomezová, která na stávajícím prezidentovi vyzdvihuje potírání nelegální migrace a zvládání ekonomiky.

Není však jediná, kdo si myslí, že spory v rodinách a mezi přáteli ohledně Trumpa bude těžké zahladit, až opustí Bílý dům, ať už to bude kdykoliv.

Agentura Reuters mluvila s americkými voliči z řad republikánů i demokratů. Jen malá část z nich se domnívá, že osobní vztahy, které narušily rozdílné pohledy na Trumpa, bude možné urovnat. Většina si myslí, že není cesty zpět.

Trump za čtyři roky v úřadu prezidenta vyvolal silné emoce u svých zastánců i odpůrců. Mnoho fanoušků chválí jeho imigrační politiku, jmenování konzervativních soudců do nejvyššího soudu, nedodržování zažitých zvyklostí či ostrou rétoriku, kterou označují za upřímnost.

Demokraté a další kritici naopak bývalého realitního developera a hvězdu reality show považují za ohrožení americké demokracie, notorického lháře a rasistu, který nezvládl pandemii covidu-19, jež si jen ve Spojených státech vyžádala na 230.000 mrtvých. Trump takovou charakteristiku své osoby označuje za lživou.

V celonárodních předvolebních průzkumech mínění Trump za svým demokratickým rivalem Joem Bidenem zaostává a lidé si začínají pokládat otázku, zda spory zapříčiněné jedním z nejvíce polarizujících prezidentů v amerických dějinách půjde narovnat, pokud by Trump prohrál.

"Bohužel, nemyslím si, že zahojení společnosti bude tak snadné, jako změnit prezidenta," domnívá se Jaime Saalová, psychoterapeutka působící v Rochester Hill v Michiganu. "Vyžaduje to čas a snahu na obou stranách," uvedla. Napětí v osobních vztazích ve Spojených státech podle Saalové vzrostlo vlivem politických, zdravotních a společenských problémů, se kterými se země aktuálně potýká. U svých klientů pozoruje, že spory o politice bývají častěji důvodem sváru se sourozenci, rodiči, tchány a tchýněmi, než mezi partnery.

Podle zářijového průzkumu Pew Research Center skoro 80 procent zastánců Trumpa a Bidena uvedlo, že má málo či žádné přátele, kteří by podporovali jiného kandidáta než oni sami. V lednu průzkum společnosti Gallup dospěl k závěru, že polarizace mezi voliči demokratů a republikánů je rekordní. Zatímco 89 respondentů z řad republikánských voličů hodnotilo působení Trumpa kladně, pouze sedm procent demokratických voličů si myslelo, že prezident odvádí dobrou práci.

"Myslím, že z odkazu Trumpa se budeme vzpamatovávat dlouho," uvedla 77letá Gayle McCormicková, která se od svého 81letého manžela Williama odloučila poté, co v roce 2016 volil Trumpa. Stále se vídají, ona však žije ve Vancouveru, on na Aljašce. Dvě z jejích vnoučat s ní nemluví, protože před čtyřmi lety volila Hillary Clintonovou. Odcizila se také svým dalším příbuzným a přátelům, kteří podporují Trumpa. Není si jistá, zda se se tyto sváry s rodinou a přáteli někdy napraví, oběma stranám je totiž hodnotový systém toho druhého zcela cizí.

Devětačtyřicetiletá demokratická volička Rosanna Guadagnová uvedla, že ji zavrhl bratr, když odmítla před čtyřmi lety podpořit Trumpa. Její bratr žil ve stejném kalifornském městě jako jejich matka. Ta loni prodělala mrtvici a zemřela o šest měsíců později. Bratr jí o tom neřekl. O smrti své matky se tak dozvěděla s třídenním zpožděním poté, co dostala e-mail od své švagrové. "Byla jsem vyloučena ze všeho, co mělo co dočinění s jejím úmrtím, bylo to zdrcující," uvedla psycholožka Guadagnová, která pracuje na Stanfordově univerzitě. Ať už volby dopadnou jakkoliv, neví, zda se s bratrem dokáže usmířit. Stále ho však prý má ráda.

Devětatřicetiletá Sarah Guthová, která je tlumočnicí ze španělštiny a žije v Denveru v Coloradu, přerušila kontakt s řadou svých přátel, kteří podporují Trumpa. Nedokázala se například smířit s tím, že hájí oddělování dětí imigrantů od jejich rodičů na hranici s Mexikem. Vadí jí také, že podporovali Trumpa i po zveřejnění nahrávek, na nichž se chlubil osaháváním žen. Guthová se svým otcem, který je příznivcem stávajícího prezidenta, po posledních prezidentských volbách nemluvila několik měsíců. Nyní jsou schopni vést rozhovor, ale vyhýbají se politickým tématům. Někteří její přátelé nedokážou akceptovat, že podporuje Bidena, podle něhož by ženy měly mít právo na potrat. "Měli jsme zásadní neshody ohledně tak základních věcí. Oběma stranám to ukázalo, že vlastně nemáme nic společného. Nevěřím, že se to v posttrumpovské éře změní," dodala.

Pětašedesátiletý Dave Wallace, který Trumpovi fandí, má optimističtější pohled na vývoj rodinných vztahů v posttrumpovské době. Bývalý obchodník s ropou, který je nyní už v důchodu a žije v Pensylvánii, uvedl, že se kvůli podpoře Trumpa dostal do sporu se svým synem a snachou. "Nenávist vůči Trumpovi mezi demokraty mě zcela udivuje," uvedl Wallace. "Myslím, že to je prostě Trump, vzbuzuje v lidech emoce. Věřím, že se míra nervozity se sníží, až budeme zase mít normálního politika, který lidi tak nevytáčí," řekl.

Profesor psychologie na Newyorské univerzitě Jay J. Van Bavel uvedl, že "politické sektářství" se stalo nejen kmenovým, ale i morálním. "Lidé nejsou ochotni dělat kompromisy, vzhledem k tomu, že Trump je jednou z nejvíce polarizujících postav v americké historii, pokud jde o základní hodnoty," uvedl.

Sedmačtyřicetiletá barmanka Jacquelyn Hammondová z Ashevillu v Severní Karolíně se svou matkou Carol, která podporuje Trumpa, přestala mluvit a snaží se svého syna od hovorů s babičkou odradit. Říká, že by ráda vztah urovnala, ale domnívá se, že to bude těžké, i pokud by Trump prohrál. Poprvé dospěla k názoru, že má narušený vztah s matkou krátce po volbách v roce 2016, když s ní jela v autě a hájila Clintonovou. Matka zastavila a řekla jí, ať si vystoupí, pokud nebude respektovat její politický názor.

Pětašedesátiletá Bonnie Coughlinová většinu svého života volila republikány, v roce 2016 se rozhodla podpořit kandidáta třetí strany. Tentokrát bude volit Bidena a dokonce uspořádala menší akci na jeho podporu u dálnice nedaleko Gilbertsville v Pensylvánii. Vyrostla v republikánské nábožensky konzervativní rodině v Missouri. Její vztahy se sestrou, otcem a některými bratranci, kteří všichni podporují Trumpa, se zhoršily. Coughlinová uvedla, že je má stále všechny moc ráda. "Koukám ale na ně jinak, protože dobrovolně podporují někoho, kdo je bezcitný a za žádných okolností nikomu neprojevuje empatii," řekla. Pokud by vyhrál Biden, nedokázali by se tím podle ní smířit.

Související

Donald Trump

Jak chce Trump dosáhnout okamžitého ukončení války? Kus Ukrajiny dá Rusku

Bývalý americký prezident Donald Trump dlouhodobě prohlašuje, že by byl schopen válku na Ukrajině ukončit prakticky ihned. V soukromí ale dodává, že by mohl ruskou invazi ukončit nátlakem na Kyjev, aby se vzdal části svého území ve prospěch Moskvy. S odvoláním na zdroje obeznámené s plánem o tom v neděli informoval americký deník The Washington Post (WP).

Více souvisejících

Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké) Volby USA

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 3 hodinami

před 3 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Musíme Ukrajině poskytnout systémy protivzdušné obrany, shodli se lídři EU. Zelenskyj poděkoval Scholzovi

Šéfové států a vlád členských zemí EU se ve čtvrtek večer, první den mimořádného summitu EU v Bruselu, shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy