Uzavírání mise v Afghánistánu pokračuje podle plánu, tvrdí ministr obrany USA

Finální fáze odchodu amerických jednotek z Afghánistánu zatím pokračuje podle plánu. Novinářům to dnes řekl americký ministr obrany Lloyd Austin. Podle agentury Reuters také uvedl, že jsou odvolávány všechny soukromé složky spolupracujících s americkým státem.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Spojené státy 1. května oficiálně zahájily definitivní odchod z afghánského území, který má být hotov do 11. září, tedy skoro dvacet let po začátku nejdelší americké války v zahraničí. Před zahájením poslední etapy mise měly USA v asijské zemi na 2500 vojáků, dalších 7000 tam bylo v rámci mise NATO, přičemž aliance v koordinaci s USA své jednotky také stahuje.

"Prezident (Joe Biden) se rozhodl ukončit zapojení Ameriky v naší nejdelší válce. (...) Zatím, po necelém týdnu, běží snižování stavů podle plánu," řekl ministr Austin. Šéf sboru náčelníků štábů Mark Milley doplnil, že Afghánistán zažívá vytrvalé útoky proti místním ozbrojeným silám, ty americké ale podle něj od soboty žádným agresím nečelily.

"Budeme zodpovědně omezovat všechny naše prostředky, a smluvní partneři do této sféry spadají také," uvedl dále ministr obrany. Reuters tato slova bere jako dosud nejsilnější signál o tom, že dubnový příkaz prezidenta Bidena o ukončení afghánské mise se nevztahuje jen na armádu, ale i na externí složky spolupracující s americkou vládou.

Reuters podotýká, že v dubnu bylo v Afghánistánu téměř 17.000 lidí ze soukromé sféry placených Pentagonem. Více než třetinu tvořili Američané, 4300 těchto pracovníků bylo místních a dalších 6400 ze třetích zemí. Úvahy o odchodu tisíců těchto lidí, zejména těch, kteří pracují v afghánských bezpečnostních složkách, vyvolávají obavy některých amerických činitelů ohledně schopnosti afghánské vlády zajišťovat základní funkce státu.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama