Uzavírání mise v Afghánistánu pokračuje podle plánu, tvrdí ministr obrany USA

Finální fáze odchodu amerických jednotek z Afghánistánu zatím pokračuje podle plánu. Novinářům to dnes řekl americký ministr obrany Lloyd Austin. Podle agentury Reuters také uvedl, že jsou odvolávány všechny soukromé složky spolupracujících s americkým státem.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Spojené státy 1. května oficiálně zahájily definitivní odchod z afghánského území, který má být hotov do 11. září, tedy skoro dvacet let po začátku nejdelší americké války v zahraničí. Před zahájením poslední etapy mise měly USA v asijské zemi na 2500 vojáků, dalších 7000 tam bylo v rámci mise NATO, přičemž aliance v koordinaci s USA své jednotky také stahuje.

"Prezident (Joe Biden) se rozhodl ukončit zapojení Ameriky v naší nejdelší válce. (...) Zatím, po necelém týdnu, běží snižování stavů podle plánu," řekl ministr Austin. Šéf sboru náčelníků štábů Mark Milley doplnil, že Afghánistán zažívá vytrvalé útoky proti místním ozbrojeným silám, ty americké ale podle něj od soboty žádným agresím nečelily.

"Budeme zodpovědně omezovat všechny naše prostředky, a smluvní partneři do této sféry spadají také," uvedl dále ministr obrany. Reuters tato slova bere jako dosud nejsilnější signál o tom, že dubnový příkaz prezidenta Bidena o ukončení afghánské mise se nevztahuje jen na armádu, ale i na externí složky spolupracující s americkou vládou.

Reuters podotýká, že v dubnu bylo v Afghánistánu téměř 17.000 lidí ze soukromé sféry placených Pentagonem. Více než třetinu tvořili Američané, 4300 těchto pracovníků bylo místních a dalších 6400 ze třetích zemí. Úvahy o odchodu tisíců těchto lidí, zejména těch, kteří pracují v afghánských bezpečnostních složkách, vyvolávají obavy některých amerických činitelů ohledně schopnosti afghánské vlády zajišťovat základní funkce státu.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama