Uzavření škol v USA zachránilo 40 tisíc životů, naznačila studie

V současné době je v USA detekováno téměř pět miliónů pozitivních případů covid-19. Nákaza se nekontrolovatelně šíří napříč celými Spojenými státy, a protože se blíží nový školní rok, politici i pedagogové řeší, jestli znovu školy otevřít nebo je nechat ještě uzavřené. Nová studie zjistila, že uzavření škol zachránilo život více než 40 000 Američanům.

Politici i učitelé v USA se rozdělili na dva tábory v otázce, jestli se děti mají opět vrátit do školních lavic. V mnoha případech mají školy špatně větrané prostory a nenabízejí možnost účinného sociálního distancování, proto se virus SARS-CoV-2 může snadněji přenášet. Protiargument spočívá v tom, že děti nejsou vůči viru tolik zranitelné a školy dětem poskytují vzdělání, sociální interakci a stabilitu.

Nový výzkum se zaměřil na přenos viru během uzavření škol ve všech 50 státech během března letošního roku. Ukázal, že pokud by školy zůstaly otevřené, odhadem by se nakazilo 639 lidí na 100 000 obyvatel, ale po uzavření se počet snížil na 215 případů. To znamená, že v celých Spojených státech uzavření zabránilo nákaze 17,37 miliónů lidí a 40 600 úmrtí. Procentuálně se celkově snížil počet nových případů covid-19 o 62 %. Vědci však uvádějí, že státy, které uzavřely školy dříve, snížily riziko přenosu až o 72 % v porovnání s 49 % se státy, které na pandemii reagovaly později.

Modelová studie zahrnula i faktory, které ovlivnily počty pozitivních případů, jako je veřejné shromažďování, uzavření barů, restaurací a dalších nepodstatných podniků, dostupnost testování i počet lidí z pečovatelských domů a rasovou demografii. Vědci uvádějí, že poskytnutá data jsou pouze odhady, protože existuje mnoho proměnných, které nezaručují stoprocentní izolaci. Poznamenali také, že uzavření škol nezabránilo dětem ve shromažďování a omezilo především aktivity rodičů, kteří museli s dětmi zůstat doma a tím se pravděpodobně snížil přenos viru. Uvádí to server Business Insider.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo pokyny, které podporují znovuotevření škol, ale některé školy přizpůsobují výuku a budou se otevírat pouze částečně, například v New Jersey. „Rozhodnutí o znovuotevření škol během podzimu roku 2020 patří k největším výzvám, kterým USA čelí po několik generací. Federální agentury by měly upřednostnit financování výzkumu, který ukazuje nejúčinnější postupy ve vzdělávacím prostředí,“ uvedli vědci závěrem ve své studii.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy