Uzavření výsledků voleb v Detroitu provázely spory, rozdmýchali je republikáni

Spory a zmatky doprovázely v noci na dnešek jindy formální proces uzavření volebních výsledků v nejlidnatějším okrese státu Michigan, v němž leží i město Detroit. Republikáni v tamní volební komisi totiž nejprve odmítli úředně ověřit výsledek hlasování, o několik hodin později pak po vlně ostré kritiky a domluvě s demokraty svůj postoj změnili.

Volby v USA, ilustrační foto

Okres Wayne je nejlidnatější ve státu Michigan a tamní vítězství Bidena jej výrazně přibližuje k ovládnutí celého státu na středozápadě USA a k zisku jeho 16 volitelů.

Projekce amerických médií přiřkly Bidenovi vítězství v Michiganu již den po volbách ze 3. listopadu. Oficiální výsledky však stát zatím neuzavřel a Trumpův tým se podobně jako na jiných místech snaží tento proces pozdržet s argumentací, že na některých místech docházelo k volebním podvodům, z nichž měli údajně těžit demokraté. Experti i vládní úředníci však tato obvinění označují ze nepodložená.

Republikáni se snaží volby napadat i soudně, v Detroitu si například stěžovali na údajné nesrovnalosti při počítání korespondenčních hlasů v tamním kongresovém centru. Soudy však dvě takové stížnosti zamítly a odmítly finalizaci hlasování pozastavit.

Dva republikáni ve čtyřčlenné volební komisi se však v úterý postavili proti potvrzení výsledků hlasování, což agentura AP označuje za vzácný a výjimečný krok, protože se za normálních okolností jedná o formalitu.

Postup republikánů kritizovali lidé přihlížející jednání komise, podle nichž se republikáni schválně zaměřili na Detroit, který má většinově černošské obyvatelstvo, ve snaze odebrat tamním občanům hlasovací právo. "Vyňali jste černošské město a řekli, že jediní, kteří udělali chybu, jsou lidé z Detroitu, kde žijí z 80 procent Afroameričané. Hanba vám!" řekl známý pastor a šéf detroitské pobočky lidskoprávní organizace NAACP Wendell Anthony.

Prezident Donald Trump, který v posledních dvou týdnech opakovaně zveřejňuje nepodložená tvrzení o volebních podvodech na twitteru, po rozhodnutí volební komise napsal, že "mít kuráž je nádherná věc".

Komise však po několika hodinách výsledky z okresu Wayne jednomyslně schválila. Učinila tak po dohodě, že požádá nejvyššího volebního úředníka ve státu o přezkum hlasování v Detroitu.

Michiganské soudy obdržely nejméně šest stížností na průběh voleb. Trumpovi spojenci napadají nesrovnalosti, jež podle AP provázejí jakékoli hlasování - problémy s podpisy, s poštovními razítky, chybějící bezpečnostní obálky nebo ztracené či špatně založené jednotlivé hlasy.

Podle médií zvítězí Biden v takzvaném sboru volitelů poměru 306 hlasů ku Trumpovým 232 hlasům. Ke zvolení prezidentem je přitom zapotřebí nejméně 270 volitelů. Jednotlivé americké státy, které vysílají do volitelského sboru zástupce podle počtu svých voličů, musí svoje výsledky uzavřít nejpozději do 14. prosince, kdy budou volitelé hlasovat. Jejich rozhodnutí vyhlásí Kongres 6. ledna na společné schůzi obou komor a nový prezident se úřadu ujme 20. ledna.

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Související:

Právě se děje