Uzavření výsledků voleb v Detroitu provázely spory, rozdmýchali je republikáni

Spory a zmatky doprovázely v noci na dnešek jindy formální proces uzavření volebních výsledků v nejlidnatějším okrese státu Michigan, v němž leží i město Detroit. Republikáni v tamní volební komisi totiž nejprve odmítli úředně ověřit výsledek hlasování, o několik hodin později pak po vlně ostré kritiky a domluvě s demokraty svůj postoj změnili.

Volby v USA, ilustrační foto
doporučujeme

Okres Wayne je nejlidnatější ve státu Michigan a tamní vítězství Bidena jej výrazně přibližuje k ovládnutí celého státu na středozápadě USA a k zisku jeho 16 volitelů.

Projekce amerických médií přiřkly Bidenovi vítězství v Michiganu již den po volbách ze 3. listopadu. Oficiální výsledky však stát zatím neuzavřel a Trumpův tým se podobně jako na jiných místech snaží tento proces pozdržet s argumentací, že na některých místech docházelo k volebním podvodům, z nichž měli údajně těžit demokraté. Experti i vládní úředníci však tato obvinění označují ze nepodložená.

Republikáni se snaží volby napadat i soudně, v Detroitu si například stěžovali na údajné nesrovnalosti při počítání korespondenčních hlasů v tamním kongresovém centru. Soudy však dvě takové stížnosti zamítly a odmítly finalizaci hlasování pozastavit.

Dva republikáni ve čtyřčlenné volební komisi se však v úterý postavili proti potvrzení výsledků hlasování, což agentura AP označuje za vzácný a výjimečný krok, protože se za normálních okolností jedná o formalitu.

Postup republikánů kritizovali lidé přihlížející jednání komise, podle nichž se republikáni schválně zaměřili na Detroit, který má většinově černošské obyvatelstvo, ve snaze odebrat tamním občanům hlasovací právo. "Vyňali jste černošské město a řekli, že jediní, kteří udělali chybu, jsou lidé z Detroitu, kde žijí z 80 procent Afroameričané. Hanba vám!" řekl známý pastor a šéf detroitské pobočky lidskoprávní organizace NAACP Wendell Anthony.

Prezident Donald Trump, který v posledních dvou týdnech opakovaně zveřejňuje nepodložená tvrzení o volebních podvodech na twitteru, po rozhodnutí volební komise napsal, že "mít kuráž je nádherná věc".

Komise však po několika hodinách výsledky z okresu Wayne jednomyslně schválila. Učinila tak po dohodě, že požádá nejvyššího volebního úředníka ve státu o přezkum hlasování v Detroitu.

Michiganské soudy obdržely nejméně šest stížností na průběh voleb. Trumpovi spojenci napadají nesrovnalosti, jež podle AP provázejí jakékoli hlasování - problémy s podpisy, s poštovními razítky, chybějící bezpečnostní obálky nebo ztracené či špatně založené jednotlivé hlasy.

Podle médií zvítězí Biden v takzvaném sboru volitelů poměru 306 hlasů ku Trumpovým 232 hlasům. Ke zvolení prezidentem je přitom zapotřebí nejméně 270 volitelů. Jednotlivé americké státy, které vysílají do volitelského sboru zástupce podle počtu svých voličů, musí svoje výsledky uzavřít nejpozději do 14. prosince, kdy budou volitelé hlasovat. Jejich rozhodnutí vyhlásí Kongres 6. ledna na společné schůzi obou komor a nový prezident se úřadu ujme 20. ledna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro: Vzdám se úřadu prezidenta, když parlamentní volby vyhraje opozice

02.12.2020 10:04 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro v úterý prohlásil, že se vzdá nejvyššího úřadu v…

AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

02.12.2020 09:25 Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 07:49 Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost: Podezřelé převody…

02.12.2020 07:38 Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje možný zločin, při němž měly být převedeny peníze do Bílého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama