V boji proti severoamerickým požárům pomáhají domácí i zahraniční posily

Do amerického státu Oregon přijel pomoci hasit největší lesní požár na území USA tým z Nového Mexika, hasiče v kanadské provincii Britská Kolumbie dokonce v sobotu posílila stovka mexických kolegů. Severoamerické oblasti těžce zasažené lesními požáry nezvládají živly dostat pod kontrolu vlastními prostředky a do akce se dostávají domácí i zahraniční posily.

Ilustrační foto

 Zatímco oregonský Bootleg Fire se nyní daří potlačovat, v Kalifornii se dva velké požáry dál rozrůstaly a guvernér Gavin Newsom vyhlásil stav nouze ve čtyřech okresech.

V celých Spojených státech podle posledních informací hoří 88 významných požárů, přičemž zasaženy jsou hlavně státy na západním pobřeží, Idaho a Montana. Tyto požáry dohromady spálily okolo 6000 kilometrů čtverečních, což je více než rozloha Moravskoslezského kraje. Vrchol místní sezony požárů, která se podle expertů v důsledku klimatických změn prodlužuje, přitom bývá až ke konci léta.

Největší z aktivních ohnisek je Bootleg Fire na jihu Oregonu, které se rozprostírá na ploše přibližně 1650 kilometrů čtverečních a řadí se k největším požárům v historii státu. Po skoro třech týdnech se nyní růst ohně v podstatě zastavil a podle agentury AP je skoro z poloviny pod kontrolou. Živel zatím nemá žádnou známou oběť a zničil "jen" desítky obytných domů, neboť hoří v oblasti, kde nejsou žádné větší obce.

Místní experti a zástupci americké Národní meteorologické služby (NWS) v sobotu uvedli, že s jeho zkrocením pomáhá i kouř z dalších požárů, který mírní sluneční světlo. "Říká se tomu kouřové stínění a v podstatě to pro tuto chvíli odclonilo spodní část atmosféry, zablokovalo sluneční svit a vytvořilo chladnější a stabilnější podmínky na povrchu," řekl agentuře Reuters Eric Schoening z NWS.

V sousední Kalifornii se ovšem největší aktivní požár, nazvaný Dixie Fire, na začátku víkendu dál rozrůstal a dosáhl rozlohy skoro 600 čtverečních kilometrů. Podle guvernéra Newsoma tento a další požáry způsobují "podmínky extrémního ohrožení bezpečnosti lidí a majetku", šéf regionální vlády proto ve vybraných okresech vyhlásil stav nouze. Tento krok oblastem otevírá přístup k dalším státním prostředkům.

Kalifornie zároveň společně s vládou Utahu vyslala hasičské jednotky na pomoc státu Montana, kde ve čtvrtek při zásahu u jednoho z ohňů utrpělo zranění pět hasičů. Montana evidovala v sobotu 19 velkých lesních požárů, což je druhý nejvyšší počet v USA za státem Idaho, který jich hlásil 23.

V žádném z amerických států nicméně nezuří tolik velkých požárů jako v Britské Kolumbii na jihozápadě Kanady. Provincie eviduje na 250 aktivních ohnisek, z toho čtyři desítky jsou klasifikovány jako významná ohniska. Tisíce lidí buďto kvůli plamenům musely opustit domovy nebo čelí výstrahám před evakuací a regionální vláda tento týden vyhlásila krizový stav ve snaze tyto operace usnadnit.

V sobotu provincie přivítala 101 hasičů z Mexika, kteří mají pomoci zastavit postup požáru mezi obcemi Osoyoos a Oliver u hranice s USA. Podle zpravodajské společnosti CBC je nyní v Britské Kolumbii 3320 hasičů včetně 173 "mimoprovinčních", přičemž krizové složky nadále čelí náročným podmínkám v důsledku sucha a nadprůměrných teplot.

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Související:

Právě se děje

reklama