V Bolívii má covid-19 třetina vlády a prezidentka

K zemím, které jsou v Latinské Americe nejhůře postižené koronavirem, patří v přepočtu na obyvatele Bolívie, jež v posledním týdnu zaznamenala rekordy v denním nárůstu případů covidu-19. Tuto nemoc má v Bolívii i třetina ministrů, prezidentka Jeanine Áňezová, šéfka Senátu a šest náměstků ministerstev.

Jeanine Áňezová
doporučujeme

Nejhorší je situace v Santa Cruz, největším městě země, a Cochabambě, kde proto vláda oznámila, že "vyvlastní" několik nemocnic a hřbitovů. Později se za výraz "vyvlastnit" omluvila s tím, že půjde o nákup za "férovou cenu", informovala dnes agentura Europa Press.

V jedenáctimilionové Bolívii se od vypuknutí pandemie dosud potvrdilo 49.250 případů nákazy, z toho 15.294 osob se už uzdravilo a 1866 v souvislosti s covidem-19 zemřelo. V pondělí oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví 1063 nových případů a 59 úmrtí. Rekordní denní nárůst případů zaznamenali v Bolívii v sobotu, kdy přibylo 1635 případů nákazy.

Koronavirus SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně, se potvrdil v Bolívii i u šesti ministrů, včetně šéfky rezortu zdravotnictví Maríi Rocaové. Svůj pozitivní test oznámila v pondělí ministryně zahraničí Karen Longaricová a už v sobotu také předsedkyně Senátu Eva Copaová. Nákaza se potvrdila i u šesti náměstků vlády a 12 zákonodárců. Poslanec Julio Jiménez Llanque v souvislosti s covidem-19 minulý týden zemřel.

V pondělí vyvolalo rozruch oznámení vlády, že "vyvlastní" dvě nemocnice v Cochabambě a Santa Cruz a brzy, možná už za týden, totéž udělá s několika soukromými hřbitovy. "Jsme na pokraji kolapsu," zdůvodnila kroky vláda. Později se omluvila, že "použití výrazu vyvlastnit byla chyba" a že soukromé nemocnice a hřbitovy stát buď koupí za "férovou cenu", nebo si je pronajme.

V posledních dnech se v bolivijském tisku objevily zprávy o úmrtí nakažených koronavirem na ulicích či o pozůstalých, kteří museli mít nebožtíka několik dní doma kvůli nedostatku místa na hřbitovech či kolapsu pohřebních služeb.

V Latinské Americe se od počátku pandemie potvrdilo už 3,4 milionu případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, z toho skoro 150.000 lidí zemřelo. Nejvíce nakažených (téměř 1,9 milionu) eviduje největší země regionu Brazílie, na niž připadá i asi polovina úmrtí v Latinské Americe. Reálné počty jsou ale vyšší, řada zemí této oblasti totiž málo testuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Venezuele trestají za nenošení roušek. Lidé čistí ulice či dělají kliky

04.08.2020 17:10 Venezuelský autoritářský režim trestá porušování pravidel proti šíření koronaviru obecně…

Korespondenční volba povede k podvodům, tvrdí Trump. Poštou přitom sám…

04.08.2020 17:04 Prezident Trump neustále apeluje na řádný průběh voleb. Na Twitteru se dotkl i jejich odkladu.…

"Prosím, nestřílejte." Daily Mail zveřejnil videozáznam policistů ze…

04.08.2020 16:35 Britský list Daily Mail zveřejnil dosud široké veřejnosti nepřístupné záznamy ze služebních kamer…

Peking nedovolí, aby USA ukradly TikTok, píše komunistický list China Daily

04.08.2020 16:05 Aktualizováno Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama