V Bolívii se konají volby. Favoritem na post prezidenta je exministr Moralesovy vlády

V Bolívii se dnes konají prezidentské a parlamentní volby, jež by mohly vrátit k moci socialisty bývalého prezidenta Eva Moralese. Morales, který pod tlakem loňských demonstrací rezignoval a uprchl do zahraničí, ovšem sám nekandiduje. Existují obavy, že hlasování vyvolá novou vlnu násilností.

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.
doporučujeme

Volby se původně měly konat v květnu, byly ale několikrát odloženy kvůli pandemii nemoci covid-19. Favoritem je ministr hospodářství bývalé Moralesovy vlády Luis Arce, který kandiduje za Moralesovo Hnutí za socialismus (MAS). Arce ale zřejmě nedostane dostatek hlasů, aby zvítězil hned v prvním kole.

Jeho největším soupeřem je centrista Carlos Mesa, který působil v prezidentské funkci v letech 2003-2005 a kterého vyslala do volebního klání aliance Občanské společenství (CC). Třetí skončí nejspíš advokát Luis Fernando Camacho, výrazná postava loňských protestů proti Moralesovi.

Hlasování bylo uspořádáno proto, že opozice a po ní i Organizace amerických států (OAS) označila za zmanipulované výsledky loňských podzimních voleb. V nich podle ústřední volební komise znovu vyhrál tehdejší prezident Morales, což vyvolalo protesty, které si vyžádaly přes 30 obětí. Morales, který byl u moci 14 let, nakonec odstoupil a žije nyní v exilu v Argentině.

Pro vítězství v prvním kole nynějších voleb by musel některý z kandidátů získat přes polovinu hlasů, nebo alespoň 40 procent s nejméně desetiprocentním náskokem před druhým v pořadí. Případné druhé kolo je plánováno na 29. listopadu.

Vítězství socialistů by mohlo otevřít cestu pro návrat exprezidenta Moralese z exilu do vlasti, kde čelí obvinění ze vzpoury a terorismu. Bývalý první indiánský prezident Bolívie prohlašuje, že byl k rezignaci donucen pučem zorganizovaným pravicí.

Bolivijská volební komise na poslední chvíli oznámila, že po uzavření volebních místností v 17:00 místního času (23:00 SELČ) nezveřejní předběžné výsledky, což dále zvýšilo obavy z nových povolebních násilností. Morales vyjádření volební komise označil za "silně znepokojující". Arce tento týden místním médiím řekl, že jediný způsob, jak jeho rival může vyhrát, je zmanipulování výsledků. Sčítání hlasů podle komise může trvat až pět dní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Trumpovi jsem se zmýlil, přiznal známý politolog. Jak podle něj dopadnou…

25.10.2020 22:02 Aktualizováno NÁZOR - "V roce 2016 jsem byl jedním z těch lidí, kteří si nemysleli, že by Donald Trump mohl…

Biden obvinil Trumpa, že kapituloval před pandemií covidu

25.10.2020 21:56 Kandidát demokratů na prezidenta Spojených států Joe Biden dnes obvinil prezidenta Donalda Trumpa,…

Politolog: Výsledek amerických voleb asi nebude hned jasný

25.10.2020 15:48 Do amerických prezidentských voleb zbývá zhruba týden. Ale vzhledem k pandemii nemoci covid-19 v…

ANALÝZA: Klíčové momenty závěrečné prezidentské debaty Biden vs. Trump

25.10.2020 13:17 Úřadující prezident Donald Trump a bývalý viceprezident Joe Biden se ve čtvrtek naposledy utkali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama