Latinská Amerika má přes tři miliony nakažených koronavirem, v Brazílii skokově přibylo obětí

V Brazílii za 24 hodin stoupl počet nakažených koronavirem o více než 45.000, což je dvojnásobek oproti předchozímu dni. Obětí viru přibylo 1254, což je oproti předchozí denní bilanci, která činila 620 úmrtí, taktéž dvojnásobek. Mezi nakaženými je nově i prezident Jair Bolsonaro.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Informovalo o tom podle agentury Reuters brazilské ministerstvo zdravotnictví. 

Jihoamerickou zemi s 210 miliony obyvatel postihla nákaza virem SARS-CoV-2 velmi citelně, od začátku epidemie se infekce prokázala u 1,668.589 lidí, z nichž 66.741 zemřelo. To je nejvíce na světě po Spojených státech.

Nemoc covid-19 nově propukla i u brazilského prezidenta Bolsonara, který v minulosti závažnost epidemie mnohokrát zlehčoval a brojil i proti povinnosti nosit roušky či dodržovat odstupy na veřejnosti. Prezident novinářům v úterý oznámil, že výsledky pondělního testu byly pozitivní. Infekce se u něj prý zatím projevuje jen mírnými příznaky jako je teplota, kašel a únava.

Bolsonaro v pondělí podstoupil rentgen plic, po kterém před nemocnicí oznámil, že jeho "plíce jsou čisté". Zároveň absolvoval test na koronavirus, jehož výsledek byl pozitivní. Prohlásil nicméně, že se nepochybně rychle zotaví díky léčbě antimalarikem hydrochlorochin, přestože odborníci nepotvrdili, že by tento lék byl proti covidu-19 účinný.

Prezident dodal, že už v úterý mu teplota ustoupila, což připisuje právě hydrochlorochinu. V jednu chvíli poodstoupil od novinářů a sejmul si roušku, aby ukázal, že vypadá dobře. "Cítím se dobře. Normálně. Dokonce jsem se chtěl jít projít, ale nemůžu kvůli doporučení lékařů," řekl Bolsonaro shluku novinářů v hlavním městě Brasílii.

Bolsonaro se před svým pozitivním testem nošení roušky bránil a zlehčoval i samotný covid-19, který označil za "chřipečku". Často se objevoval na veřejnosti, jak si potřásá rukou se svými stoupenci.

Opakovaně také řekl, že neexistuje způsob, jak zabránit, aby se nakazilo 70 procent populace - a že snahy místních úřadů zastavit ekonomickou aktivitu napáchají víc škody, než když se nechá koronaviru volný průběh.

Bolsonaro je "demokratický vůdce, který nejvíce zpochybňoval závažnost této pandemie", řekl profesor politologie na Státní univerzitě v Riu de Janeiro Maurício Santoro. "To, že se sám nakazil, je ranou jeho důvěryhodnosti. Teď bude vnímán jako další příklad selhání reakce na koronavirus."

V Latinské Americe se podle agentury AFP koronavirem nakazily už přes tři miliony lidí, více než polovina z nich v Brazílii. Počet úmrtí v regionu dosáhl 140.000, což je více, než ve Spojených státech. Rekord v počtu nových případů dnes ohlásila Kolumbie, kde prezident prodloužil karanténní opatření až do začátku srpna. V Chile se množství infikovaných přehouplo přes hranici 300.000.

Podle AFP je nyní Jižní Amerika epicentrem pandemie nemoci covid-19 a dá se čekat, že situace se v blízké době výrazněji nezlepší. 

V Kolumbii zdravotníci za poslední den odhalili 4213 případů nákazy, nejvíce od začátku epidemie. Prezident Iván Duque v této souvislosti oznámil, že ochranná opatření se prodlouží nejméně do 1. srpna s tím, že v méně postižených regionech budou moci samosprávy částečně otevřít restaurace, muzea či kostely již od 15. července.

V Mexiku počet obětí nemoci covidu-19 přesáhl 32.000, když za poslední den zemřelo 895 pacientů. Nakažených přibylo o více než 6000 na celkových 268.000.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaké budou dopady lednového útoku na Kapitol? Známý politolog naznačil…

27.02.2021 00:01 NÁZOR - V americkém Kongresu začalo v tomto týdnu slyšení ohledně bezpečnostních selhání, která 6.…

USA podle Bidena nikdy neuznají anexi Krymu

26.02.2021 16:37 Americký prezident Joe Biden dnes uvedl, že USA budou stát v otázce Krymu na straně Ukrajiny a…

McConnell by podpořil Trumpa, pokud by opět kandidoval za republikány

26.02.2021 12:23 Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell by podle svých slov rozhodně podpořil další…

Argentina vyrábí miliony dávek vakcíny měsíčně, nemá ale lahvičky

26.02.2021 11:47 Latinská Amerika by mohla mít miliony dávek vakcíny proti covidu-19 měsíčně, které se vyrábějí v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama