Latinská Amerika má přes tři miliony nakažených koronavirem, v Brazílii skokově přibylo obětí

V Brazílii za 24 hodin stoupl počet nakažených koronavirem o více než 45.000, což je dvojnásobek oproti předchozímu dni. Obětí viru přibylo 1254, což je oproti předchozí denní bilanci, která činila 620 úmrtí, taktéž dvojnásobek. Mezi nakaženými je nově i prezident Jair Bolsonaro.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Informovalo o tom podle agentury Reuters brazilské ministerstvo zdravotnictví. 

Jihoamerickou zemi s 210 miliony obyvatel postihla nákaza virem SARS-CoV-2 velmi citelně, od začátku epidemie se infekce prokázala u 1,668.589 lidí, z nichž 66.741 zemřelo. To je nejvíce na světě po Spojených státech.

Nemoc covid-19 nově propukla i u brazilského prezidenta Bolsonara, který v minulosti závažnost epidemie mnohokrát zlehčoval a brojil i proti povinnosti nosit roušky či dodržovat odstupy na veřejnosti. Prezident novinářům v úterý oznámil, že výsledky pondělního testu byly pozitivní. Infekce se u něj prý zatím projevuje jen mírnými příznaky jako je teplota, kašel a únava.

Bolsonaro v pondělí podstoupil rentgen plic, po kterém před nemocnicí oznámil, že jeho "plíce jsou čisté". Zároveň absolvoval test na koronavirus, jehož výsledek byl pozitivní. Prohlásil nicméně, že se nepochybně rychle zotaví díky léčbě antimalarikem hydrochlorochin, přestože odborníci nepotvrdili, že by tento lék byl proti covidu-19 účinný.

Prezident dodal, že už v úterý mu teplota ustoupila, což připisuje právě hydrochlorochinu. V jednu chvíli poodstoupil od novinářů a sejmul si roušku, aby ukázal, že vypadá dobře. "Cítím se dobře. Normálně. Dokonce jsem se chtěl jít projít, ale nemůžu kvůli doporučení lékařů," řekl Bolsonaro shluku novinářů v hlavním městě Brasílii.

Bolsonaro se před svým pozitivním testem nošení roušky bránil a zlehčoval i samotný covid-19, který označil za "chřipečku". Často se objevoval na veřejnosti, jak si potřásá rukou se svými stoupenci.

Opakovaně také řekl, že neexistuje způsob, jak zabránit, aby se nakazilo 70 procent populace - a že snahy místních úřadů zastavit ekonomickou aktivitu napáchají víc škody, než když se nechá koronaviru volný průběh.

Bolsonaro je "demokratický vůdce, který nejvíce zpochybňoval závažnost této pandemie", řekl profesor politologie na Státní univerzitě v Riu de Janeiro Maurício Santoro. "To, že se sám nakazil, je ranou jeho důvěryhodnosti. Teď bude vnímán jako další příklad selhání reakce na koronavirus."

V Latinské Americe se podle agentury AFP koronavirem nakazily už přes tři miliony lidí, více než polovina z nich v Brazílii. Počet úmrtí v regionu dosáhl 140.000, což je více, než ve Spojených státech. Rekord v počtu nových případů dnes ohlásila Kolumbie, kde prezident prodloužil karanténní opatření až do začátku srpna. V Chile se množství infikovaných přehouplo přes hranici 300.000.

Podle AFP je nyní Jižní Amerika epicentrem pandemie nemoci covid-19 a dá se čekat, že situace se v blízké době výrazněji nezlepší. 

V Kolumbii zdravotníci za poslední den odhalili 4213 případů nákazy, nejvíce od začátku epidemie. Prezident Iván Duque v této souvislosti oznámil, že ochranná opatření se prodlouží nejméně do 1. srpna s tím, že v méně postižených regionech budou moci samosprávy částečně otevřít restaurace, muzea či kostely již od 15. července.

V Mexiku počet obětí nemoci covidu-19 přesáhl 32.000, když za poslední den zemřelo 895 pacientů. Nakažených přibylo o více než 6000 na celkových 268.000.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U guvernéra Ohia se před setkáním s Trumpem prokázal koronavirus

06.08.2020 19:44 U guvernéra amerického státu Ohio Mikea De Winea se prokázal koronavirus jen krátce předtím, než se…

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou zbrojní lobby NRA

06.08.2020 19:33 Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou…

Trump: USA by mohly mít vakcínu ještě před listopadovými volbami

06.08.2020 17:40 Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že by USA mohly mít k dispozici funkční vakcínu…

USA mají 1262 dalších úmrtí a přes 53 tisíc nově nakažených. Dle Trumpa …

06.08.2020 16:17 Aktualizováno Spojené státy za posledních 24 hodin zaregistrovaly 1262 dalších úmrtí v souvislosti s covidem-19 a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama