Chaos v Brazílii. Vláda zveřejnila dvě různé statistiky covidu-19

Brazilská vláda v noci na dnešek vnesla další chaos do koronavirových statistik největší země Latinské Ameriky, když s dvouhodinovým odstupem zveřejnila dvě různé bilance. Druhá čísla jsou v počtu denních úmrtí s covidem-19 zhruba o polovinu nižší než první údaje, počty nakažených jsou naopak vyšší. Informovala o tom agentura AFP s tím, že jí ministerstvo neřeklo, která data jsou správná.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Podle první bilance, kterou podle AFP poskytlo brazilské ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím aplikace WhatsApp v neděli kolem 20:30 místního času, denní nárůst úmrtí s covidem-19 byl 1382, čímž by celkový počet úmrtí v zemi od vypuknutí pandemie dosáhl 37.312. Nakažených podle těchto údajů přibylo za den 12.581.

Druhá bilance, která je stále na stránkách ministerstva zdravotnictví a podle AFP byla zveřejněna asi dvě hodiny po té první, uvádí 525 úmrtí za poslední den a 18.912 nových případů.

Podle druhé bilance celkový počet úmrtí s covidem-19 v Brazílii dosahuje 36.455, což je třetí nejvyšší údaj ve světovém srovnání po USA a Británii podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Potvrzených případů nákazy koronavirem je v Brazílii podle těchto údajů celkem 691.758, z toho 283.952 pacientů se podle ministerstva zdravotnictví už uzdravilo.

Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, je podle JHU v počtu evidovaných nakažených od začátku pandemie druhá na světě po USA. Reálná čísla jsou podle expertů ale v Brazílii mnohem vyšší, protože země málo testuje.

Denní nárůsty potvrzených případů nákazy v Brazílii se začaly výrazněji zvyšovat v polovině května a nejvíce za den (33.274) jich ministerstvo oznámilo 29. května. V minulém týdnu se pohybovaly kolem 30.000, až za poslední den jsou výrazně nižší (18.912). Rekordní denní nárůst úmrtí s covidem-19 hlásilo ministerstvo 3. června, kdy to bylo 1473 zemřelých.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v pátek stáhlo ze svého serveru údaje o počtu nakažených a mrtvých a několik hodin bylo na internetových stránkách napsáno, že "jsou v údržbě". Vláda to vysvětlila tím, že je údaje nutné revidovat, protože neodrážejí současnou situaci. V sobotu se už na stránkách objevila jen čísla za posledních 24 hodin.

Brazilská prokuratura v sobotu kvůli zmatku kolem statistik požádala ministra zdravotnictví, aby jí do 72 hodin vysvětlil důvod změny metodiky. Cílem prokuratury je zjistit, zda nebyl porušen zákon o právu na přístup k informacím, když vláda začala zveřejňovat pouze nejnovější údaje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Někdejší poradce Vindman skončí v armádě kvůli "šikaně" od Trumpa

08.07.2020 22:02 Podplukovník Alexander Vindman, který byl na podzim klíčovým svědkem Sněmovny reprezentantů při…

V USA bují debata ohledně otevírání škol po prázdninách

08.07.2020 21:40 Ve Spojených státech se v posledních dnech rozhořela debata o znovuotevření základních a středních…

USA zachytily náklad íránských zbraní směřující do Jemenu

08.07.2020 19:39 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes oznámil, že USA společně se svými partnery v regionu…

Čínští záchranáři hledají devět lidí, zasypal je sesuv půdy

08.07.2020 10:53 Záchranáři v centrální části Číny dnes pátrají po devíti lidech, kteří jsou pohřešováni poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy