Pět milionů nakažených v Latinské Americe, pandemie ještě nedosáhla vrcholu

V Latinské Americe se potvrdilo už téměř pět milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, což je více než čtvrtina všech dosud evidovaných případů ve světě. Z téměř 700.000 úmrtí spojovaných s touto nákazou ve světě jich na Latinskou Ameriku připadá na 201.700, skoro 3,3 milionu nakažených se v tomto regionu už uzdravilo.

V některých zemích Latinské Ameriky ale tato pandemie ještě evidentně na ústupu není, vyplývá z údajů Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). V Bolívii kvůli nouzové situaci v některých regionech nabízejí i mobilní kremační zařízení.

Nejvíce nakažených (2,7 milionu) i úmrtí (na 94.100) v absolutních číslech registruje Brazílie, která je v tomto srovnání druhou nejhůře postiženou zemí na světě po USA. A i když se počty úmrtí v Brazílii už blíží ke stu tisícům, její prezident Jair Bolsonaro neustává ve zlehčování této nemoci, kterou nedávno sám překonal.

"Bohužel myslím, že jednoho dne se nakazíte všichni. Z čeho máte strach? Čelte tomu," prohlásil o víkendu Bolsonaro ve městě Bagé na jihu země. Svým příznivcům, kteří ho obklopili na ulici během jeho návštěvy regionu, také ukazoval krabičky s hydroxychlorochinem, o němž tvrdí, že mu pomohl se uzdravit. Toto antimalarikum ale jako lék na covid-19 uznáno není a podle některých studií může u některých lidí způsobit srdeční potíže.

Druhou nejhůře postiženou zemí Latinské Ameriky je její druhá největší země (po Brazílii) Mexiko, které se v pátek v počtu úmrtí s covidem-19 posunulo na třetí místo ve světě. Dosud tato země se 128 miliony obyvatel eviduje 47.746 úmrtí s covidem-19 a na 439.000 nakažených, z toho 4853 nakažených se potvrdilo za poslední den. Reálné počty v Mexiku i Brazílii, která má na 210 milionů obyvatel, jsou ale podle expertů mnohem vyšší, protože obě země málo testují. Testů provedly méně než mnohem menší Chile a Peru, které v regionu v přepočtu na obyvatele testují nejvíce.

Třetí v Latinské Americe a sedmé ve světě (hned za Mexikem) je v počtu potvrzených případů nákazy Peru, které má na 32 milionů obyvatel a dosud zaznamenalo na 422.200 nakažených koronavirem SARS-CoV-2 a přes 19.400 úmrtí spojovaných s nákazou. Podle statistického úřadu ale zemřelo v Peru od počátku pandemie z různých příčin asi o 53.000 více lidí než ve stejnou dobu v průměru v předchozích dvou letech. To by znamenalo, že počet obětí covidu-19 by mohl být asi o 34.000 vyšší, než se dosud uvádí.

Čtvrtý nejvyšší počet nakažených v Latinské Americe se dosud potvrdil v Chile (téměř 360.000), které má ale zřejmě nejhorší chvíle v této pandemii už za sebou. Na rozdíl od Peru, které v pátek prodloužilo v pětině nejvíce postižených regionů do konce srpna karanténní omezení, zahrnující uzavření obchodů vyjma těch se základním zbožím či léky. V celé zemi platí už od poloviny března zákaz nočního vycházení.

Stále vysoké denní počty nakažených hlásí i jedenáctimilionová Bolívie, která dosud zaznamenala na 80.150 nakažených a 3153 úmrtí. Počty zemřelých s covidem-19 za den dosáhly v Bolívii v neděli rekordních 89 případů. V některých oblastech této andské země v posledních týdnech nezvládaly situaci pohřební ústavy, na což reagovalo několik podnikatelů nabídkou mobilních zařízení ke kremaci. Jsou asi pět metrů dlouhá a tři metry široká a jedna kremace v něm trvá 50 až 70 minut, uvedl místní deník Página Siete.

Související

Více souvisejících

Brazílie Jair Bolsonaro Mexiko Peru Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 7 minutami

před 23 minutami

před 50 minutami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ANO by v březnu vyhrálo volby. Ze Sněmovny by vypadly dvě vládní strany

Jen pět politických stran nebo hnutí by se dostalo do Poslanecké sněmovny podle březnového volebního modelu agentury Median. Volby by s velkým náskokem vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volilo 32 procent voličů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy