V brazilských volbách starostů propadli favorité Bolsonara, ten přesto mluví o vítězství

V brazilských místních volbách v neděli propadla ve velkých městech většina kandidátů, které podpořil tamní prezident Jair Bolsonaro. V nejlidnatějším brazilském městě Sao Paulo jím podporovaný kandidát nepostoupil do druhého kola, které se koná 29. listopadu, a v Riu de Janeiro jeho favorit postoupil, ale s výrazně nižší podporou než první v pořadí. Informovala o tom dnes agentura Europa Press.

Jair Bolsonaro
doporučujeme

V nedělním prvním kole voleb, v nichž Brazilci hlasovali o radních a starostech asi 5560 měst a obcí, bodovali zejména kandidáti pravice a pravého středu. Prezident Bolsonaro je považován za politika krajní pravice a nyní není členem žádné strany. Už loni sice založil Alianci pro Brazílii, ta ale zatím není registrovanou politickou stranou.

"Ačkoli nedělní hlasování nebylo referendem o Bolsonarovi, bylo politickým barometrem, který ukázal, že prezident nemá stejný vliv, jako měl v roce 2018," míní politolog Oswaldo Amaral z univerzity v brazilském Campinas. Nicméně dodal, že v průzkumech veřejného mínění si Bolsonaro udržuje na celonárodní úrovni stabilní podporu kolem 40 procent. "Jeho síla ve velkých městech se ale začíná zmenšovat," dodal Amaral.

V Sao Paulo postoupili do druhé kola jeho současný sociálnědemokratický starosta Bruno Covas (33 procent hlasů) a socialistický kandidát Guilherme Boulos (20 procent). Tamní konzervativní kandidát Celso Russomanno, jehož podporoval Bolsonaro, dostal jen deset procent hlasů.

Ve druhém největším městě Brazílie Riu de Janeiro se o jeho starostovi na další čtyři roky rozhodne také až za dva týdny. Ve druhém kole se utká jeho současný starosta a Bolsonarův favorit, evangelický pastor Marcelo Crivella, který v neděli dostal 22 procent hlasů, a bývalý starosta Ria Eduardo Paes, pro něhož v neděli hlasovalo 37 procent voličů.

Agentura AP připomněla i výsledek ze šestého největšího města Brazílie, jímž je Belo Horizonte, v němž byl v neděli znovu zvolen jeho nynější starosta Alexandre Kalil. Ten v nynější pandemii covidu-19 prosazoval přísná karanténní opatření, na rozdíl od Bolsonara, který omezení odmítal s tím, že škodí ekonomice. Nemoc covid-19, kterou se posléze rovněž nakazil, Bolsonaro opakovaně zlehčoval.

V přístupu k pandemii covidu-19, v níž patří Brazílie co do počtu úmrtí i potvrzených nákaz v absolutních počtech mezi nejhůře postižené země, se Bolsonaro dostal do sporu i s řadou místních guvernérů, včetně svých někdejších příznivců.

I přes propad svých favoritů Bolsonaro výsledky nedělních voleb přivítal. "Jsem si jistý, že v roce 2022 upevníme naši demokracii.. Bůh, vlast a rodina," napsal na twitteru dvakrát rozvedený Bolsonaro. "Levice utrpěla v těchto volbách historickou porážku," dodal.

Nedělní hlasování provázela nejnižší účast v místních volbách za 20 let. Přišlo 77 procent voličů, před čtyřmi lety to bylo asi 82,5 procenta voličů. Deník El País připomněl, že před letošními místními volbami v Brazílii bylo zavražděno na osm desítek kandidátů či členů jejich volebních kampaní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump úřaduje i po volbách, dál uvolňuje regulace

26.11.2020 17:13 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa už sice spolupracuje s týmem vítěze nedávných…

Bolsonaro ztratil spojence. Po prohře Trumpa mu hrozí izolace, píše…

26.11.2020 15:24 Brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi hrozí po prohře amerického prezidenta Donalda Trumpa ve…

Média: Volební systém v USA test ustál, ukázaly se však jeho slabiny

26.11.2020 15:16 Americké volební drama se po vyhroceném závěru kampaně a dvou týdnech blokování nástupu nové…

OSN: Pandemie zvýšila nerovnost, ženy mají víc práce v domácnosti

26.11.2020 12:02 Celosvětová pandemie koronaviru znamená mnohonásobně vyšší zatížení pro ženy, které musejí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama