V brazilských volbách starostů propadli favorité Bolsonara, ten přesto mluví o vítězství

V brazilských místních volbách v neděli propadla ve velkých městech většina kandidátů, které podpořil tamní prezident Jair Bolsonaro. V nejlidnatějším brazilském městě Sao Paulo jím podporovaný kandidát nepostoupil do druhého kola, které se koná 29. listopadu, a v Riu de Janeiro jeho favorit postoupil, ale s výrazně nižší podporou než první v pořadí. Informovala o tom dnes agentura Europa Press.

Jair Bolsonaro

V nedělním prvním kole voleb, v nichž Brazilci hlasovali o radních a starostech asi 5560 měst a obcí, bodovali zejména kandidáti pravice a pravého středu. Prezident Bolsonaro je považován za politika krajní pravice a nyní není členem žádné strany. Už loni sice založil Alianci pro Brazílii, ta ale zatím není registrovanou politickou stranou.

"Ačkoli nedělní hlasování nebylo referendem o Bolsonarovi, bylo politickým barometrem, který ukázal, že prezident nemá stejný vliv, jako měl v roce 2018," míní politolog Oswaldo Amaral z univerzity v brazilském Campinas. Nicméně dodal, že v průzkumech veřejného mínění si Bolsonaro udržuje na celonárodní úrovni stabilní podporu kolem 40 procent. "Jeho síla ve velkých městech se ale začíná zmenšovat," dodal Amaral.

V Sao Paulo postoupili do druhé kola jeho současný sociálnědemokratický starosta Bruno Covas (33 procent hlasů) a socialistický kandidát Guilherme Boulos (20 procent). Tamní konzervativní kandidát Celso Russomanno, jehož podporoval Bolsonaro, dostal jen deset procent hlasů.

Ve druhém největším městě Brazílie Riu de Janeiro se o jeho starostovi na další čtyři roky rozhodne také až za dva týdny. Ve druhém kole se utká jeho současný starosta a Bolsonarův favorit, evangelický pastor Marcelo Crivella, který v neděli dostal 22 procent hlasů, a bývalý starosta Ria Eduardo Paes, pro něhož v neděli hlasovalo 37 procent voličů.

Agentura AP připomněla i výsledek ze šestého největšího města Brazílie, jímž je Belo Horizonte, v němž byl v neděli znovu zvolen jeho nynější starosta Alexandre Kalil. Ten v nynější pandemii covidu-19 prosazoval přísná karanténní opatření, na rozdíl od Bolsonara, který omezení odmítal s tím, že škodí ekonomice. Nemoc covid-19, kterou se posléze rovněž nakazil, Bolsonaro opakovaně zlehčoval.

V přístupu k pandemii covidu-19, v níž patří Brazílie co do počtu úmrtí i potvrzených nákaz v absolutních počtech mezi nejhůře postižené země, se Bolsonaro dostal do sporu i s řadou místních guvernérů, včetně svých někdejších příznivců.

I přes propad svých favoritů Bolsonaro výsledky nedělních voleb přivítal. "Jsem si jistý, že v roce 2022 upevníme naši demokracii.. Bůh, vlast a rodina," napsal na twitteru dvakrát rozvedený Bolsonaro. "Levice utrpěla v těchto volbách historickou porážku," dodal.

Nedělní hlasování provázela nejnižší účast v místních volbách za 20 let. Přišlo 77 procent voličů, před čtyřmi lety to bylo asi 82,5 procenta voličů. Deník El País připomněl, že před letošními místními volbami v Brazílii bylo zavražděno na osm desítek kandidátů či členů jejich volebních kampaní.

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Související:

Právě se děje