V Buffalu byli obviněni policisté,kteří zranili 75letého demonstranta

Z ublížení na zdraví obvinili dnes dva policisty z amerického města Buffalo, kteří tento týden při demonstraci proti rasismu povalili 75letého muže. S odvoláním na místní prokuraturu o tom informovala agentura AP. Už před tím byli policisté postaveni mimo službu. Na protest proti tomuto úřednímu postupu opustili svůj útvar všichni členové zásahové jednotky.

Policisté v Buffalu vážně zranili 75letého muže
doporučujeme

Oba policisté se podle prokuratury cítí být nevinní. Soud je z vazby propustil na svobodu, aniž museli složit kauci.

Incident na demonstraci v Buffalu, na níž lidé protestovali proti smrti černocha George Floyda, zachytila kamera. Americká média o něm informovala ve čtvrtek. Video ukazuje zákrok policistů proti staršímu muži. Na záznamu je vidět běloch s šedivými vlasy, který se blíží k postupujícím těžkooděncům. Jeden policista do něj strčí obuškem a druhý rukou; muž spadne na záda a začne krvácet z hlavy.

Muž, který se podle amerických médií jmenuje Martin Gugino, kvůli zraněním skončil v nemocnici. Podle starosty Buffala Byrona Browna je Gugino známý aktivista. "Podle informací, které jsem dostal, ten jedinec ostatní podněcoval," uvedl Brown. Podle agentury Reuters Gugino dlouhodobě bojuje za dostupné bydlení, proti klimatických změnám a zvůli policie.

Dvojici policistů jejich zaměstnavatel postavil v pátek mimo službu bez nároku na mzdu. Newyorský guvernér Andrew Cuomo dokonce Buffalo vyzval, aby policisty propustilo. Jejich kolegové je ale podpořili a všech 57 aktivních členů jejich jednotky útvar opustilo.

"Jsme toho názoru, že policisté pouze plnili rozkaz... vyklidit náměstí. Jen dělali svou práci," citoval server BBC Johna Evanse, zástupce místních policejních odborů.

Na podporu policistů se postavily i další stovky strážníků či hasičů, kteří se dnes shromáždili před budovou soudu, který rozhodoval o dalším osudu dvojice. Obviněné muže přivítali příznivci bouřlivým potleskem.

Rozsáhlé protesty v USA vypukly poté, co 25. května zemřel George Floyd po policejním zákroku. Policista Derek Chauvin mu při zatýkání klečel bezmála devět minut na krku. Nyní Chauvin, který byl propuštěn z policejních řad, čelí obvinění z vraždy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CNN: Mor se vrátil. Po Mongolsku se objevil i v USA. WHO eviduje…

15.07.2020 12:35 Zatímco svět je zaneprázdněn neutuchajícím bojem s novým typem koronaviru, na pozadí probíhající…

Trump tvrdí, že přiměl Londýn ukončit spolupráci s Huawei. Britský ministr…

15.07.2020 11:56 Americký prezident Donald Trump prohlásil, že to byl on, kdo přivedl britského premiéra Borise…

Ivanka Trumpová porušila vládní pravidla? Fotka s fazolemi pobouřila část…

15.07.2020 10:05 Dcera a poradkyně amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka možná porušila vládní etická pravidla…

Studie: Na konci století bude na Zemi méně lidí, než očekává OSN

15.07.2020 08:58 Ve druhé polovině století ubude na světě obyvatel a v roce 2100 by na planetě mělo žít kolem 8,8…

Související:

Právě se děje

Další zprávy