V Chile demonstroval milion lidí, prezident ohlásil vládní změny

Na milion lidí se v pátek večer zúčastnilo převážně pokojného protestu v metropoli Chile Santiagu. Podle některých místních komentátorů se zřejmě jednalo o největší shromáždění lidí v zemi od konce režimu diktátora Augusta Pinocheta v roce 1989.

Protesty v Chile propukly minulý pátek kvůli zvýšení cen jízdného v hromadné dopravě, přerostly však v širší hnutí za větší sociální spravedlnost. Prezident Sebastián Piňera dnes v reakci na rozsáhlé protesty ohlásil obměnu kabinetu. Slíbil rovněž, že v neděli zruší výjimečný stav, pokud to okolnosti dovolí.

"Požádal jsem všechny ministry o podání demise, aby bylo možné vytvořit novou vládu," citovala prezidenta agentura AFP. Piňera sice neposkytl podrobnosti o podobě vládních změn, dokument získaný agenturou Reuters nicméně naznačuje, že prezident plánuje výměnu šéfů nejméně devíti ministerstev, včetně ministerstva vnitra, obrany či hospodářství.

Páteční shromáždění se oproti předchozím dnům obešlo víceméně bez potyček s policií. Podle agentury AFP policie rozháněla vodními děly, slzným plynem a gumovými projektily jen menší skupinky lidí před prezidentským palácem krátce před 23:00 místního času (dnes 04:00 SELČ), kdy ve městě začínal platit již po sedmou noc v řadě zákaz vycházení.

Demonstranti v pátek v hlavním městě téměř kompletně zablokovali dopravu. K protestu se připojili řidiči kamionů, kteří ochromili provoz na řadě silnic. Několik protestních pochodů vyrazilo hlavními dopravními tepnami města a nakonec se spojilo na náměstí Plaza Italia. To se v posledním týdnu stalo epicentrem protivládních protestů. Několik desítek tisíc lidí demonstrovalo také v dalších chilských městech.

Při střetech s policií, požárech a rabování od minulého pátku zemřelo nejméně 19 lidí. Radikální demonstranti při předchozích protestech vypálili řadu stanic metra a supermarketů, stavěli barikády a zničili několik autobusů hromadné dopravy.

Oznámení prezidenta Piňery z poloviny tohoto týdne, že vláda mimo jiné zvýší minimální mzdu či zruší nedávné zvýšení cen elektřiny, k uklidnění nepokojů nestačilo. Různorodé protestní hnutí, které nemá jednoznačné vůdce, se stále zvětšuje. Podněcuje ho nespokojenost se sociálními a ekonomickými nerovnostmi v této jihoamerické zemi, která patří mezi nejbohatší a nejstabilnější na kontinentu.

"Dnešní (páteční) pochod radostného a pokojného chilského lidu, který požaduje spravedlivější a solidárnější Chile, otevírá nové cesty do budoucna. Všichni jsme jeho poselství slyšeli," napsal na twitteru prezident Piňera.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Sebastian Piñera

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 7 hodinami

včera

včera

Vyhořelá katedrála Notre-Dame se otevře návštěvníkům ještě letos, tvrdí Paříž

Pařížská katedrála Notre-Dame, která byla v roce 2019 postižena ničivým požárem, má být opět otevřena pro návštěvníky 8. prosince. Uvedl to Philippe Jost, výkonný ředitel vládní agentury, která dohlíží na rekonstrukci katedrály. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy