V Chile demonstroval milion lidí, prezident ohlásil vládní změny

Na milion lidí se v pátek večer zúčastnilo převážně pokojného protestu v metropoli Chile Santiagu. Podle některých místních komentátorů se zřejmě jednalo o největší shromáždění lidí v zemi od konce režimu diktátora Augusta Pinocheta v roce 1989.

Přidejte svůj názor

Sebastian Piñera
doporučujeme

Protesty v Chile propukly minulý pátek kvůli zvýšení cen jízdného v hromadné dopravě, přerostly však v širší hnutí za větší sociální spravedlnost. Prezident Sebastián Piňera dnes v reakci na rozsáhlé protesty ohlásil obměnu kabinetu. Slíbil rovněž, že v neděli zruší výjimečný stav, pokud to okolnosti dovolí.

"Požádal jsem všechny ministry o podání demise, aby bylo možné vytvořit novou vládu," citovala prezidenta agentura AFP. Piňera sice neposkytl podrobnosti o podobě vládních změn, dokument získaný agenturou Reuters nicméně naznačuje, že prezident plánuje výměnu šéfů nejméně devíti ministerstev, včetně ministerstva vnitra, obrany či hospodářství.

Páteční shromáždění se oproti předchozím dnům obešlo víceméně bez potyček s policií. Podle agentury AFP policie rozháněla vodními děly, slzným plynem a gumovými projektily jen menší skupinky lidí před prezidentským palácem krátce před 23:00 místního času (dnes 04:00 SELČ), kdy ve městě začínal platit již po sedmou noc v řadě zákaz vycházení.

Demonstranti v pátek v hlavním městě téměř kompletně zablokovali dopravu. K protestu se připojili řidiči kamionů, kteří ochromili provoz na řadě silnic. Několik protestních pochodů vyrazilo hlavními dopravními tepnami města a nakonec se spojilo na náměstí Plaza Italia. To se v posledním týdnu stalo epicentrem protivládních protestů. Několik desítek tisíc lidí demonstrovalo také v dalších chilských městech.

Při střetech s policií, požárech a rabování od minulého pátku zemřelo nejméně 19 lidí. Radikální demonstranti při předchozích protestech vypálili řadu stanic metra a supermarketů, stavěli barikády a zničili několik autobusů hromadné dopravy.

Oznámení prezidenta Piňery z poloviny tohoto týdne, že vláda mimo jiné zvýší minimální mzdu či zruší nedávné zvýšení cen elektřiny, k uklidnění nepokojů nestačilo. Různorodé protestní hnutí, které nemá jednoznačné vůdce, se stále zvětšuje. Podněcuje ho nespokojenost se sociálními a ekonomickými nerovnostmi v této jihoamerické zemi, která patří mezi nejbohatší a nejstabilnější na kontinentu.

"Dnešní (páteční) pochod radostného a pokojného chilského lidu, který požaduje spravedlivější a solidárnější Chile, otevírá nové cesty do budoucna. Všichni jsme jeho poselství slyšeli," napsal na twitteru prezident Piňera.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákeřná plicní nemoc kosí Američany. Desítky mrtvých, přes 2000 nemocných

15.11.2019 11:05 Aktualizováno Počet mrtvých dávaných do souvislosti s kouřením elektronických cigaret je ve Spojených státech už…

Motiv střelce z kalifornské školy je záhadou. Podle sousedů nebyl podivín

15.11.2019 10:46 Motiv střelce, který ve čtvrtek na kalifornské střední škole u Los Angeles zabil dva studenty a…

Chile kvůli protestům radikálně změní ústavu? Lidé rozhodnou v referendu

15.11.2019 10:17 Aktualizováno Chilané budou v dubnu příštího roku rozhodovat v referendu o tom, zda chtějí novou ústavu. Oznámil…

Morales se nevzdává. O pomoc chce požádat OSN, možná i papeže

15.11.2019 08:21 Bývalý bolivijský prezident Evo Morales hodlá požádat OSN a možná i papeže Františka, aby se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama