V Jižní Dakotě popravili vězně, na smrt čekal dlouhé hodiny

V americkém státu Jižní Dakota popravili vězně, který před 27 lety ubodal k smrti svého někdejšího spolupracovníka v obchodu s koblihami. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Přidejte svůj názor 1 komentář

popravy
doporučujeme

Poprava byla původně naplánována na pondělní odpoledne místního času (20:30 SEČ), ale třiašedesátiletý Charles Rhines zemřel po vpíchnutí smrtící injekce ve státním vězení v Sioux Falls o více než šest hodin později. Čekalo se totiž, až nejvyšší soud Spojených států odmítne poslední tři odvolání. Jedno z nich odsouzencovi právníci podali kvůli možné zaujatosti porotců vůči obžalovanému coby homosexuálovi.

Porotci v lednu 1993 odsoudili Rhinese k smrti za vraždu Donnivana Schaeffera, zaměstnance obchodu s koblihami v Rapid City, spáchanou v březnu 1992. Ve stejném obchodu o pár týdnů dříve Rhines přestal pracovat. Dvaadvacetiletého Schaeffera našli svázaného a ubodaného uvnitř obchodu, ze kterého se ztratilo asi 3000 dolarů (asi 69.000 Kč) v hotovosti a v šecích.

Rhinesovi právníci žádali nejvyšší soud, aby prověřil, nakolik mohla porotce ovlivnit skutečnost, že věděli o Rhinesově sexuální orientaci, vůči které měli předsudky.

Žádost citovala jednoho z porotců, který hlasoval pro trest smrti namísto doživotí, a později připustil, že "věděli jsme, že je to homosexuál, a mysleli jsme si, že by neměl strávit zbytek života s jinými muži ve vězení". Jiný porotce tvrdil, že kdyby Rhinese odsoudili na doživotí, vlastně by mu splnili jeho přání, protože by ho poslali tam, kam se touží dostat. Třetí porotce tvrdil, že v porotě se prý hodně debatovalo o homosexualitě, a to s velikým znechucením.

Generální prokuratura naopak argumentovala, že porota neodsoudila Rhinese k smrti kvůli sexuální orientaci, ale poté, co si poslechla záznam jeho odpudivého doznání, ve kterém přirovnával poslední záchvěvy své oběti k bezhlavému kuřeti.

I někdejší detektiv a nynější starosta Rapid City Steve Allender podle agentury AP uvedl, že porota odsoudila Rhinese i kvůli "hrůzostrašnému smíchu", se kterým popsal Schaefferovy smrtelné křeče.

Obhájci rovněž požadovali vyšetřit duševní stav jejich klienta a měli námitky proti smrtící injekci. Ale nejvyšší soud všechna tři odvolání zamítl.

Od roku 1976, kdy americký nejvyšší soud potvrdil ústavnost trestu smrti, uskutečnila Jižní Dakota pouze čtyři popravy, včetně jedné z loňského roku. Rhines byl v současné době jedním ze tří vězňů v cele smrti, připomněla agentura Reuters. Rhines je podle AFP 18. popraveným vězněm v USA od začátku roku.

Loading...
Témata: popravy | USA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza Epstein: Dva vězeňští dozorci obviněni. Lhali a falšovali záznamy

20.11.2019 08:24 Dva vězeňští dozorci, kteří měli službu v noci, kdy zemřel americký finančník Jeffrey Epstein, čelí…

Senát USA schválil zákon o právech v Hongkongu, Čína si to nedala líbit

20.11.2019 07:55 Senát Spojených států dnes jednomyslně schválil zákon, jehož cílem je chránit lidská práva v…

Ukrajinská aféra: Pokračuje slyšení k Trumpovi, vypovídat bude…

20.11.2019 07:48 Americká Sněmovna reprezentantů dnes pořádá další, v pořadí čtvrté, veřejné slyšení k ukrajinské…

Hrozba se mění. Expertka na boj s terorismem prozradila, co jí nedá spát

20.11.2019 00:01 NÁZOR - Cestování po světě a snaha zamezit radikalizaci jedinců mi ukázala nejlepší i nejhorší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama