V Kalifornii zvyšuje nebezpečí požárů suchý vítr

Západní pobřeží Spojených států nadále sužují rozsáhlé požáry, které se na některých místech nekontrolovatelně šíří kvůli kombinaci sucha a vysokých teplot. Situaci by přitom mohl zhoršit ještě nástup silného a suchého větru, který meteorologové předpovídají na dnešní den, píše agentura AP.

Požár v Kalifornii, ilustrační foto
doporučujeme

V Kalifornii v úterý živel zachvátil hasičskou stanici v přírodní rezervaci Los Padres v centrální části státu a donutil k útěku 14 místních požárníků. Někteří z nich utrpěli popáleniny a nadýchali se kouře, tři museli být letecky přepraveni do nemocnice v blízkém městě Fresno, jeden z nich je v kritickém stavu.

Na jihu státu hoří v okresech Los Angeles, San Bernardino a San Diego. Podle předpovědi přitom do oblasti brzy přijdou silné a velice suché poryvy větru zvané Santa Ana, které by mohly požáry nadále rozdmýchat. "Kombinace nárazů větru, velmi suchého vzduchu a suché vegetace vytvoří kritické nebezpečí požárů," varovala americká Národní meteorologická služba (NWS).

Úřady musely kvůli velmi rychle postupujícím plamenům v posledních dnech evakuovat několik stovek lidí helikoptérami poté, co je při pobytu v přírodě uvěznily plameny na tábořištích. Americká správa lesů se proto rozhodla uzavřít všech osm přírodních rezervací na jihu státu a tábořiště po celé Kalifornii.

S živlem se potýká na 14.000 hasičů. Poblíž nedaleko aglomerace San Francisco přitom nadále zuří dva ze tří největších požárů v historii státu, ačkoliv po třech týdnech je už mají požárníci z velké části pod kontrolou.

Kalifornie v úterý překonala svůj smutný rekord, když tam za letošní sezónu požárů lehlo popelem přes 9308 kilometrů čtverečních porostu. Překonala tak doposud nejvyšší škody z doby před dvěma lety. Sezóna požárů je přitom v nejlidnatějším americkém státu teprve na začátku, obvykle trvá až do konce října. "Výzvy, kterým zatím tuto sezónu čelíme, jsou mimořádné," prohlásil guvernér Kalifornie Gavin Newsom.

Vzhledem k předpokládaným poryvům větru se ve státu očekávají preventivní výpadky dodávek elektřiny. Distribuční společnosti se totiž obávají přetržení vedení pod proudem, které by mohlo zažehnout další ohniska, jak tomu bylo v minulých letech. O víkendu bylo bez proudu 172.000 lidí, další desetitisíce to zřejmě čeká i dnes.

Živel sužuje i další státy na západním pobřeží USA. V kaňonu Santiam východně od města Salem ve Oregonu musely úřady evakuovat na 1450 trestanců z tamních věznic. V největším městě oblasti Mill City shořelo podle tamní policie několik domů.

Ve státu Washington pak plameny v podstatě zničily malé městečko Malden. Podle tamních činitelů lehla popelem tamní hasičská zbrojnice, pošta, radnice i knihovna, poničeno bylo na 80 procent všech budov.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Život na Venuši? Profesorka rozebrala nedávný překvapivý objev

22.09.2020 00:01 NÁZOR - Venuši, sesterská planetě Země, nebyla při hledání života přikládána velká pozornost,…

Koronavirus se může šířit kapénkami i aerosolem, hlásil CDC

21.09.2020 21:14 Koronavirus se může běžně šířit kapénkami i malými částicemi, jako jsou ty obsažené v aerosolu. V…

Trump zveřejní jméno nástupkyně Ginsburgové koncem týdne

21.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA ještě tento…

Zaměstnanec Boeingu varoval, že úpravy letadla 737 MAX nestačí

21.09.2020 20:01 Jeden ze zaměstnanců americké společnosti Boeing vyzval Federální úřad pro letectví (FAA) k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama