V Kalifornii zvyšuje nebezpečí požárů suchý vítr

Západní pobřeží Spojených států nadále sužují rozsáhlé požáry, které se na některých místech nekontrolovatelně šíří kvůli kombinaci sucha a vysokých teplot. Situaci by přitom mohl zhoršit ještě nástup silného a suchého větru, který meteorologové předpovídají na dnešní den, píše agentura AP.

Požár v Kalifornii, ilustrační foto
doporučujeme

V Kalifornii v úterý živel zachvátil hasičskou stanici v přírodní rezervaci Los Padres v centrální části státu a donutil k útěku 14 místních požárníků. Někteří z nich utrpěli popáleniny a nadýchali se kouře, tři museli být letecky přepraveni do nemocnice v blízkém městě Fresno, jeden z nich je v kritickém stavu.

Na jihu státu hoří v okresech Los Angeles, San Bernardino a San Diego. Podle předpovědi přitom do oblasti brzy přijdou silné a velice suché poryvy větru zvané Santa Ana, které by mohly požáry nadále rozdmýchat. "Kombinace nárazů větru, velmi suchého vzduchu a suché vegetace vytvoří kritické nebezpečí požárů," varovala americká Národní meteorologická služba (NWS).

Úřady musely kvůli velmi rychle postupujícím plamenům v posledních dnech evakuovat několik stovek lidí helikoptérami poté, co je při pobytu v přírodě uvěznily plameny na tábořištích. Americká správa lesů se proto rozhodla uzavřít všech osm přírodních rezervací na jihu státu a tábořiště po celé Kalifornii.

S živlem se potýká na 14.000 hasičů. Poblíž nedaleko aglomerace San Francisco přitom nadále zuří dva ze tří největších požárů v historii státu, ačkoliv po třech týdnech je už mají požárníci z velké části pod kontrolou.

Kalifornie v úterý překonala svůj smutný rekord, když tam za letošní sezónu požárů lehlo popelem přes 9308 kilometrů čtverečních porostu. Překonala tak doposud nejvyšší škody z doby před dvěma lety. Sezóna požárů je přitom v nejlidnatějším americkém státu teprve na začátku, obvykle trvá až do konce října. "Výzvy, kterým zatím tuto sezónu čelíme, jsou mimořádné," prohlásil guvernér Kalifornie Gavin Newsom.

Vzhledem k předpokládaným poryvům větru se ve státu očekávají preventivní výpadky dodávek elektřiny. Distribuční společnosti se totiž obávají přetržení vedení pod proudem, které by mohlo zažehnout další ohniska, jak tomu bylo v minulých letech. O víkendu bylo bez proudu 172.000 lidí, další desetitisíce to zřejmě čeká i dnes.

Živel sužuje i další státy na západním pobřeží USA. V kaňonu Santiam východně od města Salem ve Oregonu musely úřady evakuovat na 1450 trestanců z tamních věznic. V největším městě oblasti Mill City shořelo podle tamní policie několik domů.

Ve státu Washington pak plameny v podstatě zničily malé městečko Malden. Podle tamních činitelů lehla popelem tamní hasičská zbrojnice, pošta, radnice i knihovna, poničeno bylo na 80 procent všech budov.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden chce ve snaze zastavit koronavirus očkovat až 1,5 milionu lidí denně

26.01.2021 16:10 Nová americká administrativa si původně vytyčila za cíl očkovat proti koronaviru 100 milionů lidí…

McConnell přestal blokovat dohodu o uspořádání Senátu po volbách

26.01.2021 14:50 Šéf republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell dnes oznámil, že přestane blokovat změny v…

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa

26.01.2021 07:41 Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta…

Buden zvažuje po zatčení Navalného veškeré možné kroky vůči Rusku

25.01.2021 21:53 Americký prezident Joe Biden nevylučuje žádné možnosti, pokud jde o reakci USA na nedávné zatčení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama