V Kanadě bude pokračovat extradiční řízení finanční šéfky Huawei

Nejvyšší soud kanadské province Britská Kolumbie dnes rozhodl, že řízení o vydání finanční ředitelky čínské telekomunikační firmy Huawei Meng Wan-čou do USA neodporuje kanadským zákonům a může proto pokračovat.

Meng Wan-čou
doporučujeme

Spojené státy žádají o vydání Mengové kvůli podezření z podvodu. Verdikt soudu podle agentury AP zhorší vztahy mezi Kanadou a Čínou, která proces považuje za politicky motivovaný.

Kanadská soudkyně dospěla k závěru, že činy, za něž Mengovou stíhá americká prokuratura, by byly považovány za trestné i v Kanadě. Agentura Reuters však upozorňuje, že se soud nevyjádřil ohledně toho, zda se Mengová skutečně dopustila podvodu.

Mengovou, která je dcerou zakladatele firmy Huawei Žen Čeng-feje, zadržela kanadská policie v prosinci 2018 na žádost USA. Američané tvrdí, že ředitelka vydávala společnosti Huawei a Skycom za dvě oddělené firmy, ačkoli Spojené státy je považují za jednu. Díky tomu pro společnost zajistila přístup k íránskému trhu v rozporu s americkými sankcemi.

Právníci Mengové se snažili argumentovat tím, že celý případ se ve skutečnosti týká sankcí vůči Íránu a ne podvodu. Tvrdili, že jelikož Kanada podobné sankce jako USA neuvalila, tak z pohledu kanadské spravedlnosti se žádný podvod nestal. Soud však uvedl, že pokud by tuto interpretaci přijal, značně by omezil možnosti Kanady plnit její závazky ohledně mezinárodního stíhání ekonomických zločinů.

Peking dlouhodobě tvrdí, že za stíháním ředitelky stojí skryté politické motivy amerických úřadů a pravým důvodem kauzy je snaha USA o zpomalení čínského vzestupu. Čína jako zjevný protikrok po zadržení Mengové zatkla bývalého kanadského diplomata Michaela Kovriga a kanadského podnikatele Michaela Spavora. Uvalila rovněž omezení na dovoz některých kanadských výrobků do Číny.

Kanadské řízení týkající se vydání Mengové bude pokračovat v červnu. Advokáti se údajně budou snažit argumentovat tvrzením, že kanadští pohraničníci, policie a americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) porušili práva Mengové tím, že shromažďovali důkazy ještě předtím, než byla ředitelka zadržena. Extradiční procesy v Kanadě obvykle trvají několik let, poznamenala AP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bolsonaro má další starosti. Cenzura, stěžuje si syn po odhalení falešných…

10.07.2020 12:40 Desítky účtů, které měly zacílit na odpůrce krajně pravicového brazilského prezidenta Jaira…

Scrabble se potýká s rasismem. Některá slova nejspíš ve hře skončí

10.07.2020 11:11 Po vlnách protestů proti rasové nerovnosti v USA i ve světě se severoamerické sdružení deskové hry…

V USA roste poptávka po testech na koronavirus, na výsledky se čeká i déle…

10.07.2020 09:32 Ve Spojených státech při sílící epidemii covidu-19 absolvují testy na koronavirus statisíce lidí…

Před Trumpovou věží v New Yorku vznikl nápis Black Lives Matter, podílel…

10.07.2020 07:41 Starosta New Yorku Bill de Blasio se ve čtvrtek připojil k řadě aktivistů, kteří na tamní slavné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy