V Kanadě začaly volby. Liberál Trudeau má pošramocenou pověst, mandát možná neobhájí

V Kanadě začaly parlamentní volby, v nichž se rozhodne, zda nynější premiér Justin Trudeau dostane i po skandálech z poslední doby důvěru voličů na druhé období. V průzkumech veřejného mínění měla premiérova Liberální strana jen minimální náskok před konzervativci vedenými Andrewem Scheerem.

Přidejte svůj názor

Justin Trudeau
doporučujeme

První volební místnosti se otevřely ve 13:00 SELČ, další se budou otevírat postupně podle časových pásem. První výsledky hlasování se očekávají v úterý ráno SELČ.

Pověst 47letého liberála a příznivce reforem Trudeaua utrpěla před volbami aférou kolem fotografií z mládí, na kterých je současný premiér zachycen se začerněným obličejem na večírku pořádaném na téma arabské noci. Trudeau se za ně omluvil s tím, že ačkoli tehdy to tak nechápal, dnes může být jeho počínání považováno za rasismus.

Trudeau se rovněž dočkal kritiky za řešení korupční aféry týkající se velké kanadské stavební společnosti SNC Lavalin. Ta propukla, když bývalá členka Liberální strany a ministryně spravedlnosti Jody Wilsonová-Raybouldová uvedla, že ji premiér nutil zastavit soudní stíhání zmíněné québecké firmy, podezřelé z podplácení v Libyi.

Podle analytiků Trudeauovi uškodila také příliš vysoká očekávání, která byla do tohoto charizmatického politika po jeho jasném vítězství ve volbách před čtyřmi roky vkládána. Jako by tušil, že se Trudeau potýká s velkými problémy, podpořil před hlasováním kanadského premiéra bývalý americký prezident Barack Obama, který vyzval Kanaďany, aby Trudeauovi dali znovu svůj hlas. Současný svět podle Obamy takovéhoto pokrokového politika potřebuje.

O 338 křesel v kanadském federálním parlamentu soupeří v dnešních volbách šest politických stran a je téměř jisté, že žádná z nich nezíská parlamentní většinu. Pro Trudeauovy liberály připadá v úvahu jako možný koaliční partner Nová demokratická strana (NDP) syna indických přistěhovalců Jagmeeta Singha nebo Zelení, jež vede Elizabeth Mayová.

Strana Québecký blok se orientuje především na provinční záležitosti a nebývá oslovována jako partner na federální úrovni. Podle tiskových agentur by ale Konzervativní strana v případě svého vítězství mohla vládnout s její podporou. Šestým, a patrně nejslabším kandidujícím politickým uskupením je Lidová strana, která vznikla loni a voleb se účastní poprvé.

Největší Trudeauův soupeř Andrew Scheer je ještě o sedm let mladší než premiér, je odpůrcem potratů a propagátorem rozpočtových škrtů. Tvrdí, že díky škrtům do pěti let zkoriguje rozpočtový schodek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšetřování Trumpa v Kongresu baví. Řešil se i rapper A$AP Rocky

21.11.2019 21:22 Jedním z témat dnešního veřejného slyšení v Kongresu k vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa se…

Jako Nikulin. V USA odsoudili ruského hackera, kterého vydalo Španělsko

21.11.2019 20:45 Americký federální soud poslal na čtyři roky do vězení ruského programátora Stanislava Lisova.…

Bloomberg udělal další krok vstříc Bílému domu. Přihlásil se do voleb

21.11.2019 19:52 Americký miliardář Michael Bloomberg se dnes formálně přihlásil do prezidentských voleb v USA jako…

Legendární šéf diplomacie Kissinger varuje. Bude válka USA s Čínou?

21.11.2019 19:44 Pokud se Číně a Spojeným státům nepodaří ukončit své obchodní neshody, mohl by jejich střet přerůst…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama