V Kolumbii vypukne nová guerillová válka? Část povstalců FARC chce boj

Dva velitelé bývalé povstalecké organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), s níž předchozí kolumbijská vláda v roce 2016 uzavřela mírovou dohodu, chtějí obnovit ozbrojený boj proti vládě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Jejich bývalý kolega z FARC a nyní šéf strany založené bývalými povstalci Rodrigo Londoňo ale dnes uvedl, že většina bývalých členů gerily stále stojí za mírovou dohodou, a to i přes všechny problémy, které v posledním více než roce její prosazování provází.

"Přes 90 procent bývalých povstalců stojí za mírovým procesem," ujistil na twitteru Londoňo.

Tento člověk, přezdívaný Timochenko, stojí v čele strany nazvané Revoluční alternativní síla Kolumbie. I ta má zkratku FARC. Uvedl také, že za prohlášení Ivána Márqueze, tedy jednoho z velitelů, kteří chtějí ozbrojený boj, se stydí. Londoňo se rovněž obrátil na kolumbijského prezidenta Ivána Duqueho, aby společně vyslali "optimistický signál" bývalým povstalcům k pokračování mírového procesu.

Povstalci z FARC uzavřeli mírovou dohodu s vládou na podzim 2016 po půlstoletí bojů, které si vyžádaly přes 200.000 obětí. Dohodu ale dojednal tehdejší prezident Juan Manuel Santos, který za ni dostal Nobelovu cenu za mír, a jehož loni v srpnu vystřídal v nejvyšším úřadu Iván Duque. Ten má k dohodě výhrady a neúspěšně se i snažil změnit část prováděcího zákona o soudech s bývalými povstalci.

Iván Márquez, který se už více než rok skrývá na neznámém místě, se dnes na videozáznamu objevil ve vojenském oblečení se zbraněmi za pasem obklopen několika muži a ženou. Vedle něj stál další povstalecký vůdce přezdívaný Jesús Santrich, který měl loni spolu s Márquezem a dalšími osmi kolegy z FARC na základě mírové dohody usednout v parlamentu.

Santrich je také na útěku, a to od letošního května, kdy ho nejvyšší soud nařídil propustit z vazby. Zatčen byl kvůli tomu, že ho americká justice viní z obchodování s drogami a Spojené státy požadují jeho vydání. To letos v květnu odmítl zvláštní kolumbijský tribunál pro zločiny z války s FARC, který se tak snaží udržet mírovou dohodu při životě. Generální prokurátor byl ale v květnu jiného názoru, a proto rezignoval.

Márquez dnes vyzval své stoupence, aby se opět chopili zbraní, protože úřady podle něj zradily mírovou dohodu. Márquez nynější vládu za nedodržování dohody kritizuje dlouhodobě a už dříve prohlásil, že bylo chybou složit tak brzy zbraně. Na základě dohody složila zbraně většina povstalců do léta 2017.

Márquez dnes také řekl, že se bude snažit o alianci s jinou gerilou, nazvanou Vojsko národního osvobození (ELN). "Cílem není voják a policista, kteří respektují zájmy lidu. Naším cílem je zkorumpovaná oligarchie," uvedl.

"Za dva roky bylo zabito přes 500 sociálních vůdců a 150 bojovníků gerily, to vše za lhostejnosti a nečinnosti státu," prohlásil Márquez. Po uzavření mírové dohody s organizací FARC, která předtím léta ovládala značná území zejména s poli koky, se na její místo dostaly různé ozbrojené kriminální skupiny. Ty bojují o územní hegemonii a v rámci tohoto boje zabíjejí vůdce místních sdružení i bývalé povstalce.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA zemřelo za jediný den 1783 lidí s koronavirem

10.04.2020 04:15 Ve Spojených státech zemřelo ve čtvrtek 1783 lidí infikovaných koronavirem Sars-CoV-2. Ukazovaly to…

V nemocnici v Americe leží nakažená žena. Jako jediná na světě má podivné…

09.04.2020 22:05 Aktualizováno V jedné z amerických nemocnic leží žena středního věku nakažená koronavirem. Na rozdíl od…

V USA již zemřelo téměř 16 tisíc nakažených koronavirem

09.04.2020 21:05 Aktualizováno Pandemie nemoci covid-19 si ve Spojených státech vyžádala již bezmála 16.000 lidských životů.…

Trump chce znovuotevřít ekonomiku s "velkým rachotem"

09.04.2020 20:32 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času řekl, že by chtěl ekonomiku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy