V Louisianě začal úklid po hurikánu Laura, do oblasti míří Trump

Lidé v americkém státě Louisiana začali s úklidem v oblastech, které zasáhl hurikán Laura. Místní úřady je ale varovaly, že musejí počítat s tím, že v současném horkém a dusném počasí budou týdny bez dodávek vody a elektrického proudu. Zasažená místa v Louisianě a sousedním Texasu se dnes chystá navštívit prezident Donald Trump, informovala agentura AP.

Následky řádění hurikánu Laura
doporučujeme

Hurikán čtvrté kategorie si zatím vyžádal 14 obětí, více než polovina z nich ale přišla o život kvůli otravě oxidem uhelnatým při nesprávné manipulaci s generátory. Hurikán, který provázel vichr o síle až 240 kilometrů za hodinu, tuto část Spojených států zasáhl ve čtvrtek ráno. Na jihozápadě Louisiany teď lidé stojí před rozhodnutím, zda se vrátit domů a živořit v mizerných podmínkách, nebo počkat, než se podaří obnovit alespoň dodávky vody a elektřiny.

Louisianské úřady odhadují, že voda neteče v domácnostech více než 220.000 lidí a upozorňují, že obnova infrastruktury potrvá týdny až měsíce, v plném rozsahu dokonce roky. Čtyři desítky domů s pečovatelskou službou jsou teď závislé na generátorech a není jasné, zda klienti z jedenácti těchto zařízení se do nich po evakuaci budou moci vrátit.

Silnice v zasažených městech blokují popadané stromy a zpřetrhané dráty elektrického vedení. Ve městech nefungují semafory, mnoho lidí má poničené domy.

Prezident Trump řekl, že kvůli řádění hurikánu Laura zvažoval, že odloží čtvrteční projev, v němž přijal nominaci své Republikánské strany, aby se v listopadých volbách znovu ucházel o prezidentský úřad. Podle Trumpa se však ukázalo, že "jsme měli trošku štěstí. Bouře byla velmi silná, ale rychle přešla".

Hurikán mezitím zeslábl, meteorologové na dnešek předpovídají lijáky a místní tornáda zejména ve státech Severní Karolína a Virginie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se vyhýbá placení daní. Je stále víc ve střetu zájmů, zjistil The…

28.09.2020 11:28 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v deseti letech z uplynulých patnácti neplatil žádné daně z příjmů.…

Volby USA: Trump a Biden se utkají v první debatě, oba vyostřují rétoriku

28.09.2020 10:21 Americký prezident Donald Trump se v úterý (v noci na středu SELČ) utká se svým demokratickým…

Největší hrozby? Rasově motivovaný extremismus a Rusko, řekl šéf FBI

28.09.2020 09:50 Šéf FBI varoval před vměšováním Ruska do listopadových voleb a rasově motivovanému násilí.…

Počet úmrtí s covidem-19 překonal milionovou hranici

28.09.2020 07:32 Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Oznámila to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama