V Mexiku se kvůli obavám z koronaviru množí útoky na zdravotníky

V Mexiku se podle místní vlády v souvislosti s koronavirem stalo nejméně 47 útoků na zdravotníky, píše dnes server BBC. Zdravotnický personál si ve většině zemí po celém světě v době pandemie získal obdiv veřejnosti, ale v Mexiku se s narůstajícím počtem případů infekce objevila vlna násilí páchaného na zdravotních sestrách a lékařích, kteří jsou neprávem obviňováni ze šíření onemocnění covid-19. Píše to list The Guardian.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Mexiko, ilustrační foto
doporučujeme

Zdravotní sestra Ligia Kantunová se začátkem dubna vracela z práce ve městě Mérida v Yucatánu, když jí někdo z auta projíždějícího kolem vylil na záda horkou kávu. "Nakažená!" zaslechla, než vůz rychle odjel. Kantunová říká, že být svědkem přibývajících útoků na zdravotníky je náročné především z psychického hlediska.

Některé z útoků podle BBC působí jako pomýlená snaha o to "dezinfikovat" pracovníky zdravotních zařízení. Na Alondru Torresovou, specialistku ORL, při venčení psů ve městě Guadalajara vychrstl útočník bělidlo. Torresová se přitom ani pacienty s covidem-19 nezabývá, má ale za to, že se stala terčem kvůli své zdravotnické uniformě. Bělidlo lékařce způsobilo zánět spojivek a vyrážku na krku a ramenou.

Zdravotní sestra Melody Rodríguezová si raději našla pronájem v jiném městě poté, co jí v Lo de Marcos ve státě Nayarit vyhrožovali sousedé.

S násilným chováním se nesetkávají jen zdravotníci, ale i další personál nemocnic. Uklízeče z nemocnice v Guadalajaře, který si nepřál zveřejnit jméno, brutálně napadli spolucestujícími v autobuse. "Když jsem nastoupil do autobusu, všiml jsem si, že tři lidé začínají být agresivní. Když mě bili, opakovali pořád slovo ´špína´. Měl jsem pocit, že to nikdy neskončí."

Ve snaze zabránit dalším útokům vláda posílá do areálů nemocnic členy pořádkových sil. Některé státy zdravotníkům nabízejí osobní přepravu, a dokonce ubytování v hotelových pokojích, aby se vyhnuli dlouhému dojíždění. Agresivitu odsoudil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador a všem pracovníkům ve zdravotnictví vyjádřil podporu.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se s fyzickými útoky setká v určitém bodě kariéry až 38 procent zdravotníků. Zdá se, že kvůli pandemii covidu-19 k tomuto jevu v Mexiku dochází častěji, uzavírá BBC.

V Mexiku je k dnešku přes 49.000 potvrzených případů koronaviru, 5177 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Témata: Mexiko | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump odložil summit G7 na podzim, chce přizvat i další státy

31.05.2020 05:43 Americký prezident Donald Trump oznámil, že se rozhodl přeložit summit skupiny G7 z konce června na…

REKORD: Brazílie zaznamenala více než 33.000 nových nákaz koronavirem

31.05.2020 04:18 Rekordních 33.274 případů nákazy koronavirem přibylo za posledních 24 hodin v Brazílii. Od začátku…

Armáda USA v pohotovostním režimu. Bude nasazena proti demonstrantům?

30.05.2020 21:05 Americké státy a města musí tvrději zasáhnout proti násilným demonstracím, jinak se do věci vloží…

Jsem další na řadě já? ptá se po smrti černocha tenistka Gauffová

30.05.2020 20:26 Aktualizováno Americká tenisová hvězdička Coco Gauffová se emotivním videu připojila k protestům proti smrti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy