V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru

V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových nákaz v této zemi. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na ředitele mexického ústavu epidemiologie a molekulárního výzkumu. José Ernesto Ramírez nicméně ve čtvrtek médiím také řekl, že tato mutace by se neměla nazývat mexická, protože se objevila i v jiných zemích. Ramírez rovněž uvedl, že tato mutace se může rychle šířit.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Můžeme požádat, aby tuto variantu (koronaviru) nějak specificky pojmenovali, ale není adekvátní označovat ji za mexickou mutaci," prohlásil Ramírez. Dodal, že tato mutace, která byla v Mexiku zaznamenána poprvé loni v říjnu, se objevila také "v Kanadě, USA a některých zemích Evropy a Afriky". "My jen oznamujeme, že tato mutace se u nás nyní potvrzuje mnohem častěji," dodal.

V poslední době se v řadě zemí, včetně evropských, šíří zejména takzvaná britská mutace, která dostala svůj název proto, že byla poprvé identifikována loni na podzim v Británii. Její výskyt potvrzují laboratoře i v České republiky. Další nové nejznámější mutace, které se rychle šíří, jsou označované jako jihoafrická či brazilská. Není ale prokázáno, že by způsobovaly vážnější průběh nemoci.

Současné vakcíny proti covidu-19 byly sice vyvinuty na dřívější variantu koronaviru, podle různých studií by měly zabránit vážnému průběhu nemoci i u nových mutací, uvedl server BBC.

Mexiko, které má asi 128 milionů obyvatel, je v této pandemii třetí na světě v počtu evidovaných úmrtí s covidem-19, dosud jich zaznamenalo na 183.700. Nákaz koronavirem se v zemi, která ale málo testuje, potvrdilo asi 2,1 milionu. Ve čtvrtek oznámilo mexické ministerstvo zdravotnictví 877 nových úmrtí spojených s covidem-19 a 8642 nově potvrzených nákaz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden navrhl Putinovi uspořádání summitu na území třetího státu

13.04.2021 18:33 Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi v nadcházejících…

Blinken kritizoval ruské vojenské akce, ujistil Ukrajinu o podpoře USA

13.04.2021 17:57 Spojené státy jsou podle ministra zahraničí Antonyho Blinkena vážně znepokojeny ruskými vojenskými…

Brazilská mutace na Děčínsku nemusí být podle viroložky ze zahraničí

13.04.2021 17:48 Brazilská mutace koronaviru na Děčínsku nemusí podle viroložky Ruth Tachezy pocházet ze zahraničí,…

Úřady v USA jsou opatrné, doporučují přerušit očkování vakcínou Johnson &…

13.04.2021 17:43 Aktualizováno Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama